تداوم حملات تروریستی در افغانستان و کاهش اطمینان به تحقق صلح

 در حالی که مامور آمریکا با نمایندگان طالبان طولانی ترین مذاکراتشان را در قطر دنبال می کنند،شهروندان افغانستان همچنان شاهد تداوم حملات تروریستی علیه خود و نظامیانشان هستند که این روند باور به صلح را کاهش داده و برخی وقوع صلح را در سایه این حملات ساده لوحی می دانند.
 آمریکا و گروه طالبان که امروز شنبه وارد سومین هفته از پنجمین دور مذاکرات مستقیم و آشکار خود در شهر دوحه پایتخت قطر شده اند، بدون هیچ توافق قطعی ، تنها تاکنون روی خروج نظامیان آمریکا از افغانستان و تضمین عدم وجود تهدید از داخل خاک افغانستان برای آمریکا و هم پیمانانش مذاکره کرده اند .
از روز دوشنبه ششم اسفند ماه جاری در نشست هایی متناوب با حضور «ملا عبدالغنی برادر» مرد شماره دو طالبان و « زلمی خلیلی زاد » مامور ویژه امورخارجه آمریکا برای پیگیری صلح افغانستان برگزار شده است که تاکنون همزمان با این گفت و گوها ، دهها تن از سربازان شهروندان افغانستان در حملات تروریستی کشته شده اند.
پس از سه روز نخست گفت و گوها در روزهای نهم و دهم اسفند جلسات برای مشورت هیات ها متوقف شد و حد فاصل همین تنفس حدود 20 مهاجم مسلح وابسته به گروه طالبان با جلیقه های انتحاری و خودروهای بمب گذاری شده به یک پایگاه بزرگ مشترک ارتش افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور به نام «شورابک» در شهرستان «واشیر» استان «هلمند» حمله کردند که به گفته منابع دولتی در جریان آن 23 تن کشته و 16 تن دیگر زخمی شدند.
روز چهارشنبه هفته قبل 15 اسفند نیز پنج مهاجم به یک شرکت خصوصی در نزدیکی فرودگاه شهر «جلال آباد» مرکز استان ننگرهار افغانستان حمله کردند که در آن حمله نیز 16 کارمند این شرکت کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند.
فردای حمله در جلال آباد، یعنی پنجشنبه گذشته 16 اسفند ماه جاری نیز کابل شاهد حمله خمپاره ای به تجمع مردمی بزرگداشت بیست و چهارمین سالروز شهادت «عبدالعلی مزاری» بنیانگذار حزب وحدت اسلامی و از «شهدای وحدت ملی» افغانستان بود.
هر چند مسئولیت حمله به مراسم مزاری را گروه تروریستی داعش بر عهده گرفته ، یعنی همان گروهی که آمریکایی به رغم هشدارهای جدی کشورهای منطقه مبنی بر حضور آنها در افغانستان ، آن را تایید نمی کند؛ ولی می توان گفت که طالبان و داعش تقسیم کاری روشن در افغانستان دارند که تداوم این همکاری با روند مذاکره صلح تناسب ندارد.
تداوم حملات خمپاره ای پنجشنبه که میزبان برنامه را مجبور کرد برای جلوگیری از افزایش تلفات مردم آن را متوقف کند ، با کشته و دستگیری شماری از مهاجمان پابان یافت اما آثار آن تضعیف امید به صلح ماندگار شد.
در این حمله بیش از 20 انفجار رخ داد که ناشی از شلیک راکت و خمپاره بود، این حمله 11 کشته و 95 زخمی برجای گذاشت و اکثر کشته ها و زخمی ها شامل شهروندانی است که گلوله های شلیک شده بر خانه های مسکونی آنها اصابت کرده است.
هر چند مانند حمله دو روز قبل کابل ، مسئولیت حمله ننگرهار را هم گروه تکفیری داعش برعهده گرفته است اما مقامات وزارت کشور افغانستان اعتقاد دارند که بر اساس تحقیقات اولیه آنها ، این حملات کار طالبان است.
«نصرت رحیمی» دیروز به رسانه های محلی افغانستان ، ضمن اعلام افزایش تعداد کشته ها و زخمی های این رویداد گفته بود که حمله کار طالبان است.
پس از حمله به مراسم شهید مزاری که تداعی کننده خاطرات تلخ شهروندان کابل از حملات خمپاره ای نیروهای « گلبدین حکمتیار » به کابل در دهه 70 خورشیدی بود ، واکنش های متفاوت از سوی گروه طالبان ، دولت وحدت ملی و نهادهای امنیتی منتشر شد .
«محمد سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گروه طالبان را مسئول این حمله دانست و گفت که با وجود چنین عملکردی که در واقع بر ارزش های مردم حمله می کنند، صلح ، ساده لوحی بیش نخواهد بود.
دانش حمله به مراسم بزرگداشت از سالروز شهید وحدت ملی افغانستان را ننگین خواند و افزود: در حالی شاهد حملات تروریستی بر یک مراسم ملی هستیم که از سوی دیگر مذاکرات صلح جریان دارد و بسیاری به این مذاکرات دل بسته اند و گمان می‌ کنند که تروریست ‌ها بر سر عقل آمده ‌اند.
وی اضافه کرد که در همین مراسم تعدادی از مقامات سابق افغانستان در رابطه به صلح اظهار خوش بینی کردند ، اما دقایقی بعد تروریست‌ها با انجام حملات کور و تروریستی بر مراسم شهید مزاری نشان دادند که این خوش بینی‌ها، ساده لوحی بیش نیست.
«محمد محقق» معاون ریاست اجرایی که نقش میزبان مراسم را داشت، خنانی دوگانه گفت که واکنش ریاست جمهوری را نیز در پی داشت.
محقق گفت که این حمله ناشی از ضعف نیروهای امنیتی یا تبانی حکومت با تروریست هاست.
این سخنان وی با واکنش کاخ ریاست جمهوری مواجه شد و «هارون چخانسوری» سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به محقق خواستار ارایه مدرک برای ادعای خود شد.
«محمد کریم خلیلی» رئیس شورای عالی صلح نیز این حمله را مشکوک خواند و از نیروهای امنیتی خواست بررسی و توضیح دهند.
وی در باره صلح هم گفت که صلح بدون حضور دولت و سیاست مداران افغان ناممکن است و اگر دولت فکر کند که بدون مردم، احزاب و سیاستمداران موفق می شود ، اشتباه می کند و سیاست مداران رهبران احزاب هم بدون حضور دولت به صلح نخواهند رسید.
«عطا محمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان که در مراسم مزاری بود ، هدف این حمله را تیم انتخاباتی ریاست جمهوری سال آینده به رهبری «محمد حنیف اتمر» دانست که وی و محمد محقق اعضای این تیم هستند.
نور گفت که حلقه هایی در درون حکومت هستند که دست به چنین توطئه هایی می زنند.
«سعادت غزنوی» مشاور امور دینی و فرهنگی معاون دوم ریاست جمهوری نیز در صفحه اجتماعی خود نوشت که حمله به پایگاه ارتش در هلمند و مراسم مزاری بی ارتباط با گفت وگوهای صلح در قطر نیست.
وی هم از اداره امنیت ملی افغانستان خواسته که ماهیت مذاکرات را با مردم به اشتراک بگذارند تا بدانند پشت پرده صلح چه چیز جریان دارد.
سعادت افزود که صلح بدون حضور دولت و مردم افغانستان ارزشی ندارد و اگر خیلی خوشبینانه به آن نگاه کنند، نشان از بلاهت و عدم شناخت از مردم افغانستان است.
این دیدگاه ها درباره صلح پس از رویداد چندین حمله طی یک هفته گذشته بوجود آمده است و شماری از مقامات بلندپایه را هم نسبت به صلح مشکوک کرده است.
این در حالی است که طولانی ترین گفت و گوهای آشکار و رسمی طالبان و آمریکا در قطر جریان دارد و امروز نشست ها بنا بر ادعای «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان وارد دهمین روز کاری خود می شود.
مقامات آمریکایی هم از یک طرف طالبان را تروریست خطاب می کنند و از طرف دیگر از امدی به رسیدن به توافق با آنها سخن می گویند.
چندی پیش «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در حالی که از واژه تروریست برای طالبان استفاده کرد گفته بود که در صورت پیشرفت مذاکرات قطر ؛ خودش هم در آن جلسات حضور خواهد یافت.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در اظهاراتی جداگانه بی اعتمادی کاخ سفید را به طالبان خبری کرد و گفت که اگر صلحی هم اتفاق بیافتد ؛ آمریکا بخشی از نظامیان خود را در افغانستان حفظ خواهد کرد زیرا به این گروه اعتماد کامل نیست.
«حامد کرزی» رئیس جمهوری پیشین افغانستان نسبت به گفت وگوهای بین الافغانی که قرار است در آینده نزدیک در قطر برگزار شود و در آن سیاست مداران افغان با طالبان شرکت کنند، نسبت به آن اظهار خوشبینی کرد.
با توجه به گفته های مقامات و سیاست مداران افغانستان که تاکنون بیان شد ، بی اعتمادی به صلح با حملات اخیر در حال افزایش است و فقط زمان نشان خواهد داد که وضعیت چگونه به پیش خواهد رفت، زیرا تنها عوامل موثر بر صلح عوامل داخلی نه بلکه ابعاد منطقه ای و جهانی نیز دارد.
به همین دلیل باید انتظار کشید که با توجه به عوامل داخلی و خارجی صلح افغانستان، از پس نشست های طولانی و سفر مقامات روسی و ازبکستانی به قطر و دیدار با نمایندگان طالبان چه چیزی بیرون داده می شود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید