واکنش محافل منطقه‌ای و بین‌المللی به تروریست نامیدن سپاه

وزارت خارجه عراق و گروه‌های مقاومت این کشور، وزارت خارجه سوریه، احزاب «دیدار مشترک» یمن و خبرگزاری رسمی چین از جمله محافل منطقه‌ای و بین‌المللی هستند که به تصمیم دیروز ترامپ در تروریستی‌ نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واکنش نشان داده‌ و آن را محکوم کرده‌اند.

 احزاب «اللقاء المشترک»(دیدار مشترک) در صنعا، پایتخت یمن با صدور بیانیه‌ای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی از سوی آمریکا را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است این اقدام آمریکا در حالی است که خود با ایجاد گروه‌های تروریستی القاعده و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی وابسته به آن، اولین پیشگام تروریست در جهان است.

این حزب ضمن اشاره به اینکه این اقدام آمریکا در ادامه عربده‌کشی و قلدری و شعله‌ور ساختن آتش درگیری‌ها و ناامنی و فتنه در منطقه انجام گرفته است، آن را اقدامی در ضمن مجموعه سیاست‌های این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران دانست که باعث وخیم‌تر شدن اوضاع و شعله‌ور شدن آتش جنگ می‌گردد.

احزاب دیدار مشترک، هرگونه مسئولیتی نسبت به پیامدهای این اقدام در کشورهای عربی و اسلامی و در کل جهان را به آمریکا نسبت داد و افزود: استقبال برخی سازمان‌های عربی مزدور از این اقدام، آن را در چارچوب تلاش‌های رژیم صهیونیستی در راستای تلاش بیهوده برای تحمیل معامله قرن قرار می‌دهد.

خبرگزاری رسمی چین(شینهوا) نیز، تصمیم ترامپ در خصوص قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی را باعث بدتر شدن اوضاع در منطقه عنوان کرد.

 شینهوا اعلام کرد: بسیاری بر این باورند که حرکت دولت آمریکا در تروریستی نامیدن سپاه ایران به عنوان یک نهاد مهم نظامی، اوضاع خاورمیانه را پیچیده و بغرنج تر خواهد کرد.

همزمان تلویزیون مرکزی چین نیز در تحلیلی تأکید کرد دولت آمریکا در حال پیشبرد راهبردی است که بر اساس آن مشکلات خاورمیانه بیشتر خواهد شد.

همچنین محمد علی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه در واکنش به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد که کشورش تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه ایران را نمی‌پذیرد.
واکنش محافل منطقه‌ای و بین‌المللی به تروریستی نامیدن سپاه
وزیر امور خارجه عراق در خصوص موضع کشورش در مورد اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران گفت که در حال بررسی بیانیه آمریکا در این خصوص هستیم تا موضع مناسب را اتخاذ کنیم.

به گزارش المیادین؛ جعفر الحسيني، سخنگوی نظامی حزب‌الله عراق نیز ساعاتی پس از تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط آمریکا، گفت که مقاومت عراق در کنار سپاه پاسداران قرار خواهد گرفت.

وی اعلام کرد که مقاومت عراق برای مقابله با هرگونه تحولات مخرب در منطقه، دوشادوش سپاه پاسداران می‌ایستد.

   
سید هاشم الموسوی، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجبای عراق  نیز تأکید کرد که درج نام سپاه پاسداران در لیست تروریسم آمریکا، هیچ تأثیری بر رویکرد هیچکدام از گروه‌های مقاومت اسلامی عراق و نیز نیروهای انقلابی این کشور نخواهد گذاشت.

وی در گفت‌وگویی که خبرگزاری اسرار نیوز عراق منتشر کرد، افزود: این تصمیم نیز بخشی از اقدامات آمریکا علیه ایران است که تاکنون با تحریم سپاه پاسداران و این بار در گنجاندن نام آن در لیست تروریسم، خو را نشان داده است.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت: بحرین به‌عنوان نخستین کشور عربی از تصمیم ترامپ در تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران استقبال کرد.
واکنش محافل منطقه‌ای و بین‌المللی به تروریستی نامیدن سپاه
وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از این تصمیم ترامپ، مدعی شد که این اقدام در زمینه مبارزه با نقش خطرناک سپاه پاسداران ایران به عنوان عنصر بی‌ثباتی، عامل تنش و ابزار ترویج خشونت و تروریسم در خاورمیانه و جهان حائز اهمیت است.

گفتنی است؛ آمریکا دیروز(۱۸ فروردین‌ماه) در اقدامی خصمانه، سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز، من رسماً برنامه دولتم برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نیروی قدس این نهاد را ذیل بخش ۲۱۹ قانون مهاجرت و امنیت، به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) اعلام می‌کنم».

وی ادعا کرد: این اقدام بی‌سابقه که توسط وزارت خارجه صورت گرفته است، بیانگر این واقعیت است که ایران نه تنها یک کشور حامی تروریسم است، بلکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالانه در تأمین مالی و ترغیب تروریسم به عنوان ابزاری برای کشورداری مشارکت دارد.

وی بدون اشاره به مبارزه بی امان سپاه پاسداران با تروریست‌های مصنوع این کشور در بخش‌هایی از خاورمیانه مدعی شد: این نخستین باری است که ایالات متحده بخش دیگری از حکومت (ایران) را در فهرست یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) قرار می‌دهد. آن بیانگر این حقیقت است که اقدامات ایران اساساً متفاوت از سایر کشورهاست.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید