"سیکا "کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا

 

کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) یک انجمن چند جانبه برای ارتقاء همکاری در زمینه صلح، امنیت و ثبات در آسیا است. این کنفرانس به ابتکار نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور سابق قزاقستان در سال 1992 شکل گرفت. در سال 1996 هفده کشور در این کنفرانس مشارکت کرده و نسخه پیش‌نویس اسناد آن تهیه شد. نخستین نشست وزرای امور خارجه سیکا با مشارکت 15 کشور عضو در 14 سپتامبر 1999 برگزار شد. اعلامیه اصول راهنمای روابط میان کشورهای عضو سیکا در همان نشست به تصویب رسید. نخستین اجلاس سیکا نیز در سال 2002 برگزار گردید.

در حال حاضر کشورهای عضو سیکا عبارتند از: افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، بنگلادش، بلاروس، بوتان، برونئی، کامبوج، چین، مصر، ایسلند، هند، ایران، اردن، قزاقستان، رژیم صهیونیستی، کیریباتی، قرقیزستان، لبنان، لیختن اشتاین، جزایر مارشال، مغولستان، میانمار، نائورو، نروژ، کره شمالی، پاکستان، پالائو، فلسطین، فیلیپین، قطر، کره جنوبی، روسیه، سوریه، تاجیکستان، تایلند، جزایر تیمور، ترکیه، امارات متحره عربی، ازبکستان و ویتنام.
سیکا که در حال حاضر در منطقه‌ای از جهان فعالیت دارد که معمولاً به دلایل مختلف ناآرام است و به ویژه امروزه به سبب دخالت نیروهای فرامنطقه ای از جمله آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و همچنین فعالیت گروه‌های تروریستی بین المللی که عمدتاً هم از سوی همان قدرت‌های سلطه جو راه اندازی و هدایت می‌شوند، با چالش‌های امنیتی خاص رو به رو است.
نباید فراموش کرد که امنیت و ثبات جهانی را نمی‌تواند از امنیت آسیا جدا دانست، قاره‌ای که پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان را در خود جای داده و به لحاظ اقتصادی و سیاسی نیز در معادلات جهانی نقش اساسی دارد، با این وجود اعضای سیکا درصد زیادی از وسعت این قاره را تشکیل می‌دهند، در حالی که نزدیک چهارمیلیارد نفر از جمعیت جهان را نیز به خود اختصاص می‌دهند.ایران نیز از جمله کشورهای این منطقه است که به عنوان عضوی فعال در این نهاد یا ائتلاف منطقه‌ای همواره سعی کرد نقش خود را در آن به خوبی ایفا کند .

روحانی در نشست  امسال گفت: همه به نقش سیاست‌های دولت فعلی آمریکا در بی‌ثبات‌سازی کشورهایمنطقه به خوبی واقفیم. وضعیت کنونی فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان و یمن نمونه‌هایی بارز از پیامدهای این سیاست در سال‌های اخیر است. این سیاست‌ها، ناقض حق تعیین سرنوشت به عنوان یکی از حقوق اساسی و ذاتی همه ملت‌ها در بسیاری از کشورهای منطقه بوده است وی به قانون شکنی آمریکا و دخالت در امور بقیه کشورها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی جهت تضمین صلح و امنیت همگانی اعلام حضور می‌کند و در این راه از هرگونه تعامل و تبادل نظر با کشورهای عضو سیکادر خصوص راه‌های مواجهه با چالش‌ها و مقابله با تهدیدات موجود استقبال کرده است.
اجلاس وزرای خارجه سیکا که در حال حاضر ۳۷ عضو اصلی و ناظر دارد هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود تا کشورهای عضو بتوانند همچنان به اصول حاکمیت عدالت، عدم تعرض به یکدیگر و عدم دخالت در امور داخلی همدیگر، احترام به تمامیت ارضی هم، تمسک به همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای نیل به اهداف عالی تعامل چندجانبه برای صلح، آشتی، امنیت، و ثبات در آسیا پایبند بمانند.به همین دلیل همه تصمیمات مهم در میان اعضای سیکا، با توافق جمعی صورت می‌گیرد تا مبادا حتی یک عضو از اعضای این نهاد مخالفتی با آن داشته باشد، بنابراین هیچ طرحی در، این نهاد، ولو یک مخالف داشته باشد در کنفرانس سران آن تصویب نمی‌شود.
این سازمان غیر از اعضای اصلی دارای ۱۲ عضو ناظر نیز هست که شامل سازمان‌های بین المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکا می‌شوند.
مقامات حاضر در کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا در «دوشنبه» 27/3/98 پایتخت تاجیکستان، در بیانیه پایانی این نشست که از جانب تمامی کشور‌های عضو مورد تایید قرار گرفت، ضمن بررسی موضوعات متنوعی مانند روند صلح در افغانستان، نگرانی در مورد وضعیت خاورمیانه، همکاری های خارجی، مبارزه با سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی، ... بر خطرناک بودن جدایی طلبی برای استقلال، تمامیت ارضی، امنیت و ثبات کشور‌ها تاکید و اعلام کردند کشور‌های متبوعشان قصد ندارند با سایر گروه‌های جدایی طلب ارتباط برقرار کرده یا از آن‌ها حمایت کنند. مقامات شرکت کننده در این نشست ضمن تاکید بر مخالفت با تحریم‌های یک جانبه، اعلام کردند از اصل عدم مداخله مستقیم یا غیرمستقیم در امور داخلی و خارجی دیگر کشور‌ها پشتیبانی می‌کنند.
در این کنفرانس به موضوع فلسطین تاکید شده که کشور‌های عضو قاطعانه با هرگونه تصمیم گیری یکجانبه که منجر به تغییر وضعیت شهر قدس شود، مخالف هستند. در این مورد، بیانیه تصریح کرده است: " ما خواهان پایبندی به حق مسلم مردم فلسطین در راستای تشکیل دولت مستقل فلسطینی براساس مرز‌های تعیین‌شده در سال ۱۹۶۷ به مرکزیت قدس هستیم. " این بیانیه که در سایت رسمی کاخ کرملین منتشر شد، در موضوع ایران نیز با تصریح مواضع خود، از امضاکنندگان برنامه جامع اقدام مشترک خواسته تا به طور کامل بر تعهدات خود پایبند باشند؛ چرا که "برنامه جامع اقدام مشترک هیچ جایگزینی ندارد. " این بیانیه در موضوع توافق هسته ای ایران نیز آورده است: "ما پشتیبانی تغییرناپذیر خود از برنامه جامع اقدام مشترک در موضوع برنامه هسته‌ای ایران را که هنوز هم دستاورد عظیمی در زمینه دیپلماسی چندجانبه موفقیت آمیز به حساب می‎آید و طی قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ به اتفاق آرا مورد تایید اعضا قرار گرفته، اعلام می‌کنیم."
در ادامه ضمن تاکید بر پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک که تاکنون بار‌ها مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته، اعلام کرد: "ما از این برنامه استقبال می‌کنیم و از دیگر طرفین این توافق نیز می‌خواهیم به تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک عمل کنند تا نیل به اهداف این توافق امکان پذیر شود. " 
کنفرانس مذکور در سال ۱۹۹۲ به عنوان اتحادیه‌ای بین دولتی به ابتکار قرقیزستان آغاز به کار کرد. در حال حاضر ۲۷ کشور آسیایی عضو این کنفرانس هستند. ضمن این که ۸ کشور از جمله ایران و ۵ نهاد بین المللی نیز عضو ناظر آن هستند.
 

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید