نشست «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت و صلح» در اوگاندا

نشست علمی «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت و صلح» را با حضور اساتید، دانشجویان، مقامات دولتی و شخصیت‌های علمی، فرهنگی، دینی، سازمان‌های اسلامی و مسیحی برگزار شد.

اين مراسم با سخنان حجت الاسلام دهقانی رئیس دانشکده اسلامی المصطفی (ص) شروع شد. دهقانی طی ایراد سخنانی کوتاه ضمن تاکید بر موضوع وحدت با استناد به آیات و روایات گفت همه مسلمانان با هر ملیت و قومیت باید متحد باشند.

آدم سبیلا استاد دانشگاه و مدیر گروه مطالعات اسلامی ، کمیا عبدالله مدیر گروه ارتباطات دانشگاه کامپالا ، پرفسور ادوارد استاد دانشگاه ماکِرِرِ  ، کریم کلیسا مدیر تلویزیون سلام تی وی اوگالندا ، مدیر رادیو پارم ، رئیس شورای منطقه کاجانسی کامپالا  ، رئیس روابط عمومی شورای مسلمانان اوگاند به نمایندگی از دفتر  مفتی ملی اوگاندا و قزلسفلی رایزن فرهنگی ردرمورد جایگاه حیاتی و سرنوشت ساز وحدت و صلح و نقش آن در توسعه همه جانبه سخنرانی و همچنین به تشریح عوامل و موانع استقرار وحدت پرداختند.

همچنین در این نشست علمی  ابعاد صلح و وحدت در آموزه های انبیای الهی ، جایگاه شناخت و بصیرت در برقراری صلح و وحدت ، صلح و وحدت از نگاه كتاب های مقدس ، نقش رهبران مذهبی در ارتقاء صلح و وحدت ، نقش گفتگوی بین ادیان در تقویت صلح و وحدت و تاثیر رسانه های دینی و مذهبی درگسترش و تحکیم صلح و وحدت عوامل و موانع صلح و وحدت و ... توسط سخنرانان اعم از مسلمان و مسیحی مورد بررسی و جزئیات آن ها تشریح شد .

  رایزن فرهنگی در بخشی از سخنان خود در خصوص دلائل نقلی و عقلی  ضروری بودن وحدت به تشریح برخی از عوامل وحدت از جمله تخلق به اخلاق نبوی ، بیداری ، بصیرت ، سعه صدر ، احترام به شخصیت های وحدت آفرین ، توجه به مشترکات دینی و مذهبی ، ایثار ، فداکاری و ... پرداخت .

وی در بخشی دیگر از سخنان خود را به تشریح موانع وحدت از جمله استکبار ، هوا پرستی ، تعصب کور ، خودپسندی ، حسادت ، کینه توزی ، جهل و بی خبری ، غفلت ، جهل از آثار زیان بار تفرقه ، جاه طلبی ، دنیا پرستی و ... و وحدت انبیاء الهی (ع) با ذکر بیاناتی از امام خمینی (ره) پرداخت.

قزلسفلی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه آموزه ها و تعالیم پیامبر اکرم (ص) حاکی از آن است که پیروان ادیان الهی می توانند با هم زندگی مسالمت آمیز و وحدت داشته باشند ضمن اشاره به جایگاه تزکیه در حل چالش های جهان اسلام به نقل امام خمینی (ره) گفت: اگر تمام انبیای عظام جمع بشوند در یک شهری و در یک کشوری، هیچگاه باهم اختلاف نمی‌کنند برای اینکه تزکیه شده‌اند.

وی تاکید کرد که وحدت و صلح از موضوعات کلیدی برای توسعه هر کشور هستند و انشاء الله منافع این نشست موجب تحیکم وحدت و صلح در کشور دوست اوگاندا شود.

کمیا عبدالله استاد دانشگاه کامپالا در بخشی از سخنان خود ضمن بر رسی تاثیر رسانه های دینی در ارتقاء صلح و وحدت گفت این رسانه ها از طریق حساس کردن موضوع تفرقه و تنویر افکار عمومی نقش اساسی در ارتقاء صلح و وحدت دارند.

آدم سبیالا المالکی استاد دانشگاه ضمن ارائه تعریف از وحدت و ارتباط بین وحدت و صلح گفت ظرف چهل سال گذشته ما شاهد سیاست هایی وحدت آفرین جمهوری اسلامی ایران بین مسلمانان و حتی بین پیروان ادیان الهی هستیم.

  وی در بخشی از سخنان خود متذکر شد که امام خمینی (ره) با تعیین هفته وحدت و امام خامنه ای (مد ظله العالی ) ادامه دهنده مسیر استقرار و تحکیم وحدت و صلح تحولی حیاتی در جهان اسلام ایجاد نمودند . 

  محمد موتومبا رئیس راوبط عمومی دفتر مفتی اوگاندا ضمن تشکر از برگزاری نشست علمی وحدت و صلح در آموزه های انبیاء الهی گفت شرکت نائب مفتی در سی و سومین کنفرانس هفته وحدت تهران را موفقیت آمیز ، سازنده و مفید توصیف نمود.

  وی گفت چنین نشست موجب ایجاد همدلی بین اهل سنت و شیعیان و وحدت بیشتر در بین مسلمانان در سراسر جهان می شود.

  سوال و جواب ، اقامه نماز جماعت ، مصاحبه خبرنگاران رادیوهای پارم ، صدای آفریقا ، تلویزیون های سلام تی وی و مون با رایزن فرهنگی و برخی مدعوین  و پذیرائی پایان بخش نشست علمی پیامبر رحمت و وحدت بود . گزارش این نشست علمی که در آن عوامل، موانع و جایگاه وحدت و صلح در آموزه های اسلام و ادیان الهی نیز بررسی شد بطور زنده از تلویزیون سلام تی وی پخش گردید.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید