راهکارهای حقوقی مقابله با اقدامات تروریستی داعش در منطقه

تحولات جامعه بین المللی در قرون گذشته و عصر حاضر این یافته غالب را در نظام حقوقی و سازوکارهای مرتبط با آن به دنبال داشته که «تروریسم تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی» و حاکمیت قانون است. در این زمینه، 14 کنوانسیون بین المللی همراه با مجموعه ای متعدد از قطعنامه های بین المللی بر همین نقطه مشترک استوارند و از این رو «پیشگیری و مقابله» با آن را از ابعاد و زاویه های مختلف مدنظر قرار داده، جامعه بین المللی دولتها را به «تعهدپذیری، قبول مسئولیت، مشارکت و همکاری» در این زمینه فراخوانده اند.

با این حال، تروریسم از مستمرترین تهدیدهای صلح بین المللی بوده بلکه روند زایش، توسعه و نفوذ آنها در روابط بین المللی، بر تلاشها و همکاریهای دولتها سبقت گرفته است. حمایت دولتی از این گروهها خواه در مرحله تاسیس یا فعالیت، اساسی ترین مولفه ای است که موجبات زایل شدن نظام همکاری بین المللی مطلوب در مقابله با تروریسم شده است. اینکه برخی دولتها این گروه‌ها را به عنوان ابزار تامین منافع ملی خود مورد استفاده قرار داده و در نتیجه قدرت عمل هنجاری و ساختاری نظام بین المللی را در عرصه مبارزه با تروریسم، مدیریت و حبس نموده اند. در مورد داعش (دولت اسلامی عراق و شام) به وضوح می توان این نکته را یافت.

در این نوشتار، چند مولفه قابل توجه در تحلیل حقوقی راهکارهای مقابله با اقدامات گروه تروریستی داعش را از منظر گفتمان بین المللی مبارزه با تروریسم، مدنظر قرار خواهیم داد.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <strong> <b> <em> <i> <u> <br> <p>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.