گزارش شورای حقوق بشر و غزه

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که مسئول نظارت بر رعایت حقوق بین المللی بشر توسط دولتها و متشکل از 47 دولت عضو این سازمان است، سکوت جامعه بین المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را شکست.

این شورا به همت دولتهای حامی فلسطین در جهان، با گذار از عجز و ناتوانی رکن سیاست زده سازمان ملل متحد یعنی شورای امنیت، نقض حقوق بشر و بشردوستانه توسط رژیم متجاوز را با تاکید بر ماهیت این جنگ به عنوان جنگ تهاجمی و تجاوزکارانه مورد رسیدگی قرار داد. در شرایطی که جامعه بین المللی 17 روز جنگ تجاوزکارانه و جنایات جنگی و علیه بشریت از سوی رژیم صهیونیستی را علیه مردم غزه با سکوت گذراند و دو نشست ویژه شورای امنیت برای تصویب قطعنامه ای علیه تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به غزه حتی به صدور یک بیانیه مطبوعاتی رئیس شورای امنیت نیز منجر نشد، شبکه ای خودجوش و فوری از دولتهای حامی ملت فلسطین توانست موانع اقدام بین المللی آن هم اقدام قضائی علیه این رژیم در خصوص جنایات جنگی و علیه بشریت ارتکابی در جنگ اخیر غزه را -که هنوز ادامه دارد-، در نوردد.

بدین ترتیب، با پیشنهاد دولت فلسطین و حمایت گسترده، منسجم، هماهنگ و سازمان برخی دولتهای اسلامی، ظرفیت های شورای حقوق بشر علیه این اقدامات و جنایات بکارگیری شد و حتی مقامات حقوق بشری سازمان ملل نیز ناگزیر به دفاع از حقوق ملت فلسطین و موضع گیری شدید علیه رژیم صهیونیستی شدند. استفاده از سازمان های منطقه ای و شبکه های فراگیر ضدسلطه نظیر کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد، پشتوانه های لازم را ایجاد کرد تا خواسته دولتهای حامی فلسطین به ویژه در دستیابی به نتیجه ای در حد یک قطعنامه بین المللی علیه رژیم متجاوز و اشغالگر به بار بنشیند.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <strong> <b> <em> <i> <u> <br> <p>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.