الگوی هندی پروتکل الحاقی: رهیافت جدید غرب برای نجات نظام عدم تکثیر

الگوی هندی پروتکل الحاقی

هند یکی از دولتهائی است که از همان ابتدای انعقاد معاهده عدم گسترش سلاحهای هسته ای (ان.پی.تی.) با آن مخالفت جدی نموده و نه تنها به عضویت آن درنیامده بلکه بعد از لازم الاجرا شدن آن، نسبت به انجام آزمایش های هسته ای و کسب این سلاحها (با استفاده از کمک های غرب به ویژه امریکا) اقدام کرد.
اکنون در شرایطی که الگوی غرب در غیرهسته ای کردن این کشور ناکام مانده است، امریکا با تمدید کمک های هسته ای به اصطلاح صلح آمیز به این کشور، زمینه های جلب اعتماد هند برای تصویب پروتکل الحاقی- پیشرفته ترین نظام پادمان هسته ای- را فراهم کرده است. البته هند به عنوان یک قدرت هسته ای و همانند الگوی رفتاری و قانونی سایر قدرتهای هسته ای، این پروتکل را تصویب خواهد کرد. این اقدام، رویه ای جدید در قبال نظام پادمان است که در درجه اول، هند را از یک دولت غیرهسته ای به مفهوم ماده 9 ان.پی.تی. به یک قدرت هسته ای قانونی تبدیل می کند. هند این پروتکل را به شرط عدم اعمال مقررات آن نسبت به سلاحهای هسته ای و تاسیسات مرتب با آن، پذیرفته است. گویا، غرب این تعدیل رفتاری و هنجاری در مواضع خود را به منظور نجات دادن الگوی شکست خورده «عدم تکثیر» انجام داده است.
البته این رویه، پیامدها و نتایج راهبردی منطقه ای به ویژه در منطقه خاورمیانه از جمله در قبال پاکستان خواهد داشت. ضمن اینکه ممکن است این رویه به صورت قاعده استثنا بر منع تکثیر در آمده و دارندگان کنونی این سلاحها نیز به این جمع قدرتهای هسته ای افزوده شوند؛ پیشنهادی که البرادعی در دوره آخر مدیرکلی خود در آژانس، این رهیافت را به عنوان راه حل عملی نجات نظام عدم تکثیر و جبران شکنندگی آن در مقاطعی از تاریخ شمرده بود. چنین احتمالی، پیامدهای راهبردی منطقه ای و جهانی متعددی خواهد داشت.
گشوده شدن دریچه ای به روی تلاش رای مشروعیت بخشی به توان هسته ای رژیم صهیونیستی نیز مقوله ای است که مسلماً نیازمند سنجش راهبری آن در نظام آینده پژوهی امنیت ملی است. این مساله در کنار طفره رفتن امریکا از برگزاری کنفرانس های جهانی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای در سالهای جاری نیاز به تامل را جدیتر می¬نماید. این تحلیل بسیار مختصر زیر در شرح همین مساله می باشد.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <strong> <b> <em> <i> <u> <br> <p>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.