بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی – روز جهانی صلح 1398

بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی –تحلیلی با توجه به مناسبت های تقویمی در زمینه صلح، عدالت و آینده پژوهی صلح در جهان تنظیم گردیده است.

صلح، عدالت، امنیت وکرامت انسانی مفاهیمی ارزشمند و دیرپا در ادیان توحیدی و جامعۀ بشری هستند که از دغدغه های جدی انسان در طول تاریخ بوده اند و از این رو، ساختن جهانی سرشار از عدالت، آرامش و همزیستی مسالمت آمیز، همواره آرمانی بزرگ برای بشریت به شمار می آمده است.

سازمان ملل متحد نیز  به عنوان مهمترین سازمان جهانی که در راستای حفظ صلح، امنیت و حقوق برابر ملت ها فعالیت می کند؛ از سال 1981 و بر اساس قطعنامۀ 3667 روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریورماه هر سال را «روز جهانی صلح» اعلام کرده‌ است.
این روز فرصتی است تا مهمترین عوامل ناقض صلح در جهان و فعالیت های مختلف صلح آفرین، بررسی و تحلیل شوند تا با شناخت نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدات حوزۀ صلح، امنیت و عدالت، سازمان های جهانی از جمله سازمان ملل بتوانند به طور سازنده و کارآمد نقش خود را ایفا نمایند.
مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتی که با همراهی جمعی از نخبگان و علاقه مندان در ایران و برخی کشورهای جهان با رسالت پی جوئی صلح عادلانه برای آحاد بشر، در سایه احترام به ارزش های انسانی و الهی، مشغول به فعالیت است؛ ضمن تقاضای توجه اندیشمندان و افکار عمومی جهان و همه دولت ها و نهادهای بین المللی به علل تهدید صلح در جهان معاصر، معتقد است اگر بخواهیم در عرصۀ روابط بین الملل، صلح و امنیت به صورت بنیادین تضمین گردد، باید دستگاه های بین المللی ضمن ایجاد ساز و کارهای قانونی برای پای بندی همگان به قواعد و مقررات بین المللی و حفظ کرامت انسانی، باید تلاش کنند در نظام اداره روابط بین الملل و ساز و کارهای تأمین صلح و امنیت، تحولاتی اساسی بر اساس حق و عدالت ایجاد شوند.
این سازمان مردم نهاد  تاکید دارد ضمن آنکه پدیده های ضد صلح نظیر تروریسم، جنگ، فقر و بیماری، سلطه اقتصادی و مالی برخی قدرت های بزرگ (پدیده های انسان ساخت) شناسایی و مورد توجه همگان باشند، باید چالش هایی همانند تغییرات اقلیمی، تخریب محیط زیست و تهدیدات ناشی از آن و راه های مقابله با آنها در دستور کار سازمان های جهانی، منطقه ای و ملی قرار گیرند همچنین برای ترسیم دورنمای حیات بشری در فضایی توأم با صلح، عدالت و امنیت، باید به صورت جدی همکاری و همبستگی میان همه نخبگان، دولتمردان و سازمان های مردم نهاد و جهانی در روند تحقق ارزش های انسانی، الهی و رعایت حقوق بشر صورت پذیرد.
کار گروه صلح پژوهی مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت"  گرامیداشت روز جهانی صلح " بولتن صلح پژوهی از  یادداشت و مصاحبه نخبگان و اعضای شورای راهبری مجمع تهیه و تنظیم نموده است که در فایل پیوست به استحضار علاقه مندان می رساند...

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <strong> <b> <em> <i> <u> <br> <p>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.