ویژه نامه

همایش « آپارتاید علمی، صلح، عدالت و امنیت جهانی» با حضور و سخنرانی: دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، حجت‌الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدرضا مجیدی دبیر کل مجمع مجالس آسیایی، دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، محسن پاک آیین معاون بین‌الملل موسسه انقلاب اسلامی، پروفسور «تیم اندرسون» استاد دانشگاه سیاسی سیدنی و مدیر مرکز مبارزه با امپریالیسم جهانی و دکتر مصطفی مصلح زاده، دبیر ستاد راهبرد نگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی در باغ کتاب در تهران برگزار شد.

بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی – روز جهانی صلح 1398

بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی –تحلیلی با توجه به مناسبت های تقویمی در زمینه صلح، عدالت و آینده پژوهی صلح در جهان تنظیم گردیده است.

بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی –تحلیلی با توجه به مناسبت های تقویمی در زمینه صلح، عدالت و آینده پژوهی صلح در جهان تنظیم گردیده است.

بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی –تحلیلی با توجه به مناسبت های تقویمی در زمینه صلح، عدالت و آینده پژوهی صلح در جهان تنظیم گردیده است.

اندیشیدن، پژوهش و نوآوری، اساسی ترین نیاز برای دست یابی به پیشرفت، توسعه، رفاه عمومی و استقلال واقعی است. تأکید بر پژوهش و تشویق پژوهش گران و دانشمندان به فعالیت های پژوهشی مورد نیاز کشور، یکی از مهم ترین راه های رسیدن به خودکفایی است.پس از پيروزي انقلاب اسلامي، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز‪ 25  آذر از سوي «شوراي فرهنگ عمومي كشور» به نام روز پژوهش نام‌گذاري شد. ‬‬‬

بولتن صلح پژوهی، ویژه نامه اختصاصی –تحلیلی با توجه به مناسبت های تقویمی در زمینه صلح، عدالت و آینده پژوهی صلح در جهان تنظیم گردیده است. 

کودتا 15 جولای ترکیه و تحولات پس از آن فرصت و تهدیداتی را پیش روی اردوغان و ترکیه قرار داده است که هریک از این فرصت ها قابلیت تهدید و برعکس را دارند که درک این نکته نیز دارای اهمیت ویژه است.ترکیه از زمان به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه، تغییرات سریع و شگفت انگیزی را تجربه کرده که در برخی زمینه ها بیش از تغییر، باید به آن نام انقلاب داد. دولت عدالت و توسعه بعد از کودتای نافرجام 15جولای دچار تزلزل و ضعف نهادی شده است.

بحران جانشینی همیشه در عربستان وجود داشته است. البته این بحران به خصوص در دوران ملک سلمان که آخرین پسر آل سعود است جدی تر شده است. علت این امر تغییر نسلی است که از فرزندان آل سعود به نسل بعدی صورت می‏گیرد. به همین دلیل ملک سلمان طی دو سال گذشته تلاش نموده فرزندش را جانشین خود کند تا آینده از آن آنها و نه برادرزادهای بزرگتر باشد. به واقع می توان گفت بن سلمان با حمایت پدر در دو سال گذشته در سمت جانشین ولیعهد و وزیر دفاع تلاش وسیعی برای معرفی خود به عنوان عامل تعیین کننده در دربار پدر و تصمیم ساز در ساختار سیاسی آل‌سعود انجام داد.
 

بیستمین نشست اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) با حضور مقام‌ها بلندپایه کشورمان به مدت 3 روز در جاکارتا برگزار شد. در این نشست تعدادی از موضوعات مهم از جمله ایمنی و امنیت دریایی، مدیریت ریسک، اقتصاد آبی، تسهیل تجارت و سرمایه گذاری، مدیریت شیلات، توانمندسازی زنان، گردشگری و تبادل فرهنگی و همکاری در زمینه های علمی مورد بحث قرار گرفت. در نشست های سه روزه اتحادیه همکاری های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) در جاکارتا پایتخت اندونزی 21 عضو این اتحادیه حضور داشتند.

رقابت منطقه‏ای و تنش بین عربستان و ایران وارد مرحله تازه‏ای شده است که ویژگی عمده آن را می‏توان خصومت روبه گسترش، به خصوص از طرف عربستان ارزیابی نمود. این شدت را می‏توان در تمامی حوزه‏های سیاسی و دیپلماتیک، اقتصادی، رابطه با اپوزیسیون و در نهایت در عرصه نظامی و در تلاش عربستان بر ایجاد ائتلاف ضدایرانی به آسانی مشاهده نمود. به عنوان نمونه طی یک سال گذشته عربستان سعودی در عرصه سیاسی و دیپلماتیک تلاش نموده در تمامی سازمان‏ها و نهادهای منطقه‏ای ممکن ایران را محکوم و منزوی نماید. در این مدت مقامات عربستانی توانسته‏اند با ایجاد اجماع نسبی در «شورای همکاری خلیج فارس» ، «اتحادیه عرب» ، «سازمان همکاری اسلامی»  و همچنین شورای امنیت، حمله به سفارت خود را محکوم نمایند.
 

در عصر کنونی آسیا به عنوان یک قاره پهناور با تحولات جدیدی رو بروست و بازیگران مختلفی طرحهایی را  درراستای تأمین اهداف خود در مناطق مختلف آن ارائه داده¬اند. چین یکی از این بازیگران نوظهور است که برای تبدیل شدن به قدرت جهانی طرح احیای جاده ابریشم "کمربند-یک جاده" را مطرح نموده است. این جاده یکی از ابتکارهای اساسی سیاست خارجی چین برای گسترش حوزه نفوذ و تأثیرگذاری خود به دیگر مناطق است. این طرح که تقریبا 4.4 میلیارد نفر 65 درصد (از جمعیت جهان و 21 تریلیون از تولید ناخالص جهانی را در بر می¬گیرد، توسط رئیس جمهور چین در سپتامبر 2013 اعلام شد و از دو بخش کمربند اقتصادی «جاده ابریشم جدید» و «جاده ابریشم دریایی» تشکیل شده است

صفحه‌ها

اشتراک در ویژه نامه