بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در خصوص روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی

در روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی، مجمع جهانی صلح اسلامی طی بیانیه ای ضمن گرامیداشت یاد شهدای شیمیایی جنگ تحمیلی و محکوم کردن حامیان صدام حسین، خواهان محاکمه عادلانه رهبران و اشخاصی شد که در تجهیز صدام حسین به سلاح شیمیایی نقش داشتند. در این بیانیه آمده است:

8 تیر ماه سالروز بمباران شیمیائی سردشت روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نام دارد. در سال 1366 درزمان جنگ ایران و عراق، نیروهای عراقی پس از این که در خوزستان و مناطق مرزی سرپل ذهاب، کردستان و قصر شیرین شکست‌هایی خوردند، به کاربرد گازهای سمی اقدام کردند و با استفاده از گاز اعصاب از نوع "تابون" تلفات زیادی را به نیروهای ایرانی در "جزایر مجنون" تحمیل کردند. به کارگیری سلاح‌های شیمیایی از سوی عراق، در حالی صورت می‌گرفت که این کشور جزو 120 کشور امضا کننده پروتکل ژنو راجب به منع استفاده از سلاح‌های سمی، خفه کننده و ترکیبات باکتریولوژیک قرار داشت. پروتکل 1925 ژنو که طی قطعنامه 2161 (21) B سازمان ملل متحد مجدداً به تصویب رسیده است، صراحتاً استعمال سلاح‌ های شیمیایی را منع می‌کند. جمهوری اسلامی ایران نیز پس از این واقعه، شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامید.

با این وجود، از همه دردناک تر آن است که این حادثه از سوی رسانه ‌های غربی و آنانی که مدعی اعاده حقوق بشر و دموکراسی هستند دچار مرگ خبری شد و مسکوت ماند. نکته قابل توجه آن که ، برابر گزارش‌ ها، بیش از ‌400 شرکت تولیدکننده مواد شیمیایی از عراق برای تجهیز شیمیایی حمایت کردند که بیشترین آنها از آلمان و انگلیس بودند.

به هر حال سالروز این حادثه که به عنوان روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نام گرفته بیانگر رسالت همه نهادهای مردمی برای تلاش در جهت کاستن از آلام و رنج های بی شمار جسمی و روحی مصدومین عزیز شیمیایی و خانواده ها و بازماندگان آنان می باشد. باگذشت بیش از سه دهه از این فاجعه تلخ و دردناک هنوز اثرات ناشی از آن التیام نیافته و آثار مصیبت بار آن را تا همیشه تاریخ نمی توان فراموش نمود . مصدومین این حادثه بزرگ به عنوان قربانی سلاح های شیمیایی در دوران معاصر حق بزرگی بر گردن جامعه جهانی دارندکه جادارد برای احقاق حقوق از دست رفته آنان از هیچ کوششی دریغ نورزید.

مجمع جهانی صلح اسلامی بعنوان یک سازمان مردم نهاد ضمن محکوم کردن این جنایت ضد بشری، خواستار محاکمه و مجازات عوامل استکبار جهانی که در تجهیز کردن ماشین جنگی رژیم معدوم صدام نقش مهمی را به عهده داشتند، بوده و همه نهادهای ذیربط کشور را به پیگیری اقدامات لازم در این خصوص، یادآور می شود تا بدین وسیله محاکمه و مجازات دیگر جنایتکاران در رابطه با احقاق حق مصدومین شیمیایی را در پی داشته باشد.

 

 

 

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید