بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت 21 سپتامبر 2018، روز جهانی صلح، «حق بر صلح»

صلح، عدالت، امنیت وکرامت انسانی مفاهیمی ارزشمند و دیرپا در ادیان توحیدی و جامعۀ بشری هستند که از دغدغه های جدی انسان در طول تاریخ بوده اند و از این رو، ساختن جهانی سرشار از عدالت، آرامش و همزیستی مسالمت آمیز، همواره آرمانی بزرگ برای بشریت به شمار می آمده است.

سازمان ملل متحد نیز  به عنوان مهمترین سازمان جهانی که در راستای حفظ صلح، امنیت و حقوق برابر ملت ها فعالیت می کند؛ از سال 1981 و بر اساس قطعنامۀ 3667 روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریورماه هر سال را «روز جهانی صلح» اعلام کرده‌ است.
این روز فرصتی است تا مهمترین عوامل ناقض صلح در جهان و فعالیت های مختلف صلح آفرین، بررسی و تحلیل شوند تا با شناخت نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدات حوزۀ صلح، امنیت و عدالت، سازمان های جهانی از جمله سازمان ملل بتوانند به طور سازنده و کارآمد نقش خود را ایفا نمایند.
سالی که گذشت  علیرغم بسته شدن پروندۀ ساختاری گروه تروریستی داعش و تروریسم تکفیری در عراق و سوریه-، تهدید و نقض صلح و عدالت جهانی دست کمی از پیش تر نداشت، بلکه علاوه بر تهدیدات نوین صلح که جای مطالعه بیشتری دارد مانند، تهدیدات زیست محیطی، فضای سایبری و تهدیدات فرهنگی، تلاش آمریکا برای انتقال بازمانده های گروه داعش به افغانستان و قفقاز و دیگر کشورها،  اوج گرفتن مداخلات نامشروع در امور داخلی برخی کشورها، اوضاع اسفبار مردم مسلمان میانمار، حملات غیرقانونی و کودک کشی در یمن، انتقال نامشروع سفارت آمریکا به بیت المقدس، جنایات گسترده علیه مردم مظلوم غزه و عدم پای بندی ایالات متحده به قوانین و معاهدات بین المللی، تحریم های تجاری یکجانبه و غیرقانونی و ... وضعیت صلح در سال 2018 را بسیار بغرنج و آسیب پذیر نموده است. همۀ این ها در حالی انجام می شود که متأسفانه شاهد عملکرد ضعیف و منفعلانه جامعۀ جهانی و سازمان های مدافع حقوق بشر در تحقق صلح و عدالت جهانی هستیم.
از سوی دیگر در این سال شاهد بودیم، تروریست هائی که غرب آسیا و برخی نقاط جهان همچون اروپا را هدف ارعاب و خشونت قرار دادند و فجیع ترین کشتارهای غیرنظامیان را رقم زدند، از تعقیب و مجازات بین-المللی طفره رفته و محاکم بین المللی در تعقیب و مجازات این جنایتکاران ناموفق بوده اند و این غفلت تروریست ها را گستاخ کرده و ممکن است بزودی سر از جای دیگر در بیاورند. سازمان های بین المللی در برابر کشورهایی که به بهانه های واهی، تحریم و فشارهای غیرعادلانه اقتصادی و تجاری را بر شهروندان جهان تحمیل کرده اند و به بهانۀ منافع ملی زمینه های تضعیف امنیت جهانی را به وجود آورده اند و قدرت هایی که همچنان به اشغالگری خود ادامه می دهند و در صدد تثبیت حاکمیت خود بر مناطق اشغالی هستند، عملکرد مناسبی نداشته اند تا جایی که می توان عملکرد سال 2018 جامعه بین المللی در زمینۀ صلح، عدالت و امنیت را ضعیف و حتی منفی عنوان کرد.
«مجمع جهانی صلح اسلامی» به عنوان یک نهاد غیردولتی که با همراهی جمعی از نخبگان و علاقه مندان در ایران و برخی کشورهای جهان با رسالت پی جوئی صلح عادلانه برای آحاد بشر، در سایه احترام به ارزش های انسانی و الهی، مشغول به فعالیت است؛ ضمن تقاضای توجه اندیشمندان و افکار عمومی جهان و همه دولت ها و نهادهای بین المللی به علل تهدید صلح در جهان معاصر، معتقد است: وجود این عوامل نشان می دهند جایگاه حقوق بین‌الملل و در نتیجه ضرورت وجود سازمان های بین المللی که با توافق اکثریت کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده، متزلزل و شکننده شده و در دراز مدت آسیب های فراوانی بر صلح و امنیت جهانی وارد خواهد آمد. از این رو معتقدیم؛
1. با توجه به اینکه شعار امسال سازمان ملل برای روز جهانی صلح 2018، «حق بر صلح» نامگذاری شده است باید توجه داشت که حقِ بر صلح، حقِ شهروندان در برابر تحریم های ظالمانه، حقِ مردم در برابر بی عدالتی، حقِ آنها در مقابله با فعالیت های مغایر با اصول و قواعد بین المللی و و تمام مواردی است که عزت، شرافت و کرامت انسانی را نادیده می گیرد.
2. اگر بخواهیم در عرصۀ روابط بین الملل، صلح و امنیت به صورت بنیادین تضمین گردد، باید دستگاه های بین المللی ضمن ایجاد ساز و کارهای قانونی برای پای بندی همگان به قواعد و مقررات بین المللی و حفظ کرامت انسانی، باید تلاش کنند در نظام اداره روابط بین الملل و ساز و کارهای تأمین صلح و امنیت، تحولاتی اساسی بر اساس حق و عدالت ایجاد شوند.
3. ضمن آنکه پدیده های ضد صلح نظیر تروریسم، جنگ، فقر و بیماری، سلطه اقتصادی و مالی برخی قدرت های بزرگ (پدیده های انسان ساخت) شناسایی و مورد توجه همگان باشند، باید چالش هایی همانند تغییرات اقلیمی، تخریب محیط زیست و تهدیدات ناشی از آن و راه های مقابله با آنها در دستور کار سازمان های جهانی، منطقه ای و ملی قرار گیرند.
4. برای ترسیم دورنمای حیات بشری در فضایی توأم با صلح، عدالت و امنیت، باید به صورت جدی همکاری و همبستگی میان همه نخبگان، دولتمردان و سازمان های مردم نهاد و جهانی در روند تحقق ارزش های انسانی، الهی و رعایت حقوق بشر صورت پذیرد.
از این رو، مجمع جهانی صلح اسلامی، ضمن اعلام همبستگی، علاقه مندی و اهتمام به فعالیت و همکاری با تمامی اندیشه ها، اندیشمندان و سازمان های فعال در زمینه برقراری صلح عادلانه، تجمیع تلاش های بشری از جمله فعالیت نخبگان و سازمان های علاقه مند و فعال در این عرصه را بیش از پیش ضروری می داند و ضمن آنکه آماده است دستاوردهای علمی و نخبگی خود را در این زمینه در اختیار دستگاه های مرتبط و سازمان های جهانی قرار دهد؛ خود را به حداکثر همکاری و تعامل با این روند ملزم می شمارد و به مطالبه گری قانونمند خود تا تحقق صلح عادلانه ادامه می¬دهد.
مجمع جهانی صلح اسلامی
شهریورماه 1397

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید