بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح 1398 (21 سپتامبر 2019)

مجمع جهانی صلح اسلامی در بیانیه ای به مناسبت روز جهانی صلح 2019 صلح را یک واژه ارزشی دانست که ریشه در فطرت انسان ها داشته و قاعدتا همه جهان به آن گرایش دارند و برای تحقق آن تلاش می کنند و نوعی هم افزایی عمومی نسبت به تحقق این آرمان مشترک بشریت وجود دارد.

بنابراین، ایجاد جهانی مبتنی بر صلح، دوستی و عدالت، آرزوی همه انسانها، ملت ها، فرهنگ ها و ادیان است. با این وجود پرداختن به صلح و جستجوی راه‌های دستیابی به آن، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بشر به ویژه در جهان معاصر به شمار می‌رود؛ چرا که سایه ی جنگ اغلب بر حیات بشر احساس شده و بلکه بیش از پیش وجود دارد و احساس می‌شود. به طور کلی تحولات و وقایع اخیر در   روابط منطقه ای و بین المللی حاکی از آن است که در سده حاضر «صلح و عدالت» بیشتر از هر چیز دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد. از این رو امروزه افکار عمومی جهانی بیش از گذشته نسبت به این مطالبه و علل عدم تحقق آن حساس بوده و رویه‏های مختلف در این رابطه را به دقت بررسی و مورد قضاوت و ارزیابی قرار می‏دهند.
مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی، بيماري، فقر، سلطه جويي‌هاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي، جنگ و كشتار افراد بيگناه به ويژه زنان، کودکان و غيرنظاميان، از مهمترين تهديدهايي هستند كه حيات پايدار بشر امروزی را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد اين تهديدها به زيان بشريت افزوده مي‌شود. در نتیجۀ این تحولات، جامعه جهانی در شرایطی نیمه اول قرن بیست و یکم را پشت سر می گذارد که با چالش های جدی در زمینه دستیابی به صلح، عدالت و امنیت انسانی رو به روست.
بنابراین، سوال مهم در ذهن قسمت عمده ای از مردم این است که: چرا با وجود خواست اغلب جهانیان و تشکیل نهادها و سازمانهای بین المللی گوناگونی که در زمینه تحقق صلح و ایجاد آرامش در جامعه جهانی شکل گرفته است و تأکیدی که ادیان و مکاتب مختلف فکری در مشرق زمین و مغرب زمین به صلح داشته اند اما تصویری که امروز در گوشه و کنار دنیا شاهد آن هستیم با صلح واقعی فاصله بسیاردارد؟
به نظر ما عدم شناخت دقيق علل و عوامل تهديد صلح، موجب شده تا بشریت، محروم از صلح عادلانه و همراه با نقض کرامت انسانی، هر روز با اَشكال مختلف تضييع حقوق خود مواجه شوند.
در همین رابطه «مجمع جهاني صلح اسلامي» ضمن گرامیداشت روز جهاني صلح به عنوان فرصتي براي يادآوري صلح عادلانه به عنوان گفتمان مشترك جهاني، موارد زير را براي تحقق حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه و پایدار در جهان اعلام مي‌دارد:
1. امروز شاهد هستیم که قدرت های بزرگ و به ویژه دولتمردان آمریکا در راستای تأمین منافع مادی خود با اقدامات تهدید آمیزی مانند خروج از پیمان ها و معاهدات جهانی از جمله پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس که مغایر با شعار (هدف) روزجهانی صلح 2019 (اقدام اقلیم محور برای صلح) می باشد و ... ضمن بی توجهی به ساختارهای جهانی، نوعی هرج و مرج در نظام بین المللی را موجب شده اند.
2. ایالات متحده آمریکا با اقداماتی غیر قانونی مانند انتقال سفارت خود به بیت المقدس، حمایت از گروه های تروریستی و ضد بشری، از جمله مذاکره با گروه طالبان در افغانستان و نادیده گرفتن دولت قانونی آن و تلاش برای معاهده صلح با این گروه تروریستی که مخالف دولت قانونی این کشور است و اقدامات متعدد ضد انسانی و کشتار بی گناهان در این کشور را رقم زده اند؛ نوعی بی نظمی در ساختار روابط بین الملل را موجب شده است.
3. امروز شاهد هستیم که نظام سلطه و صهیونیسم جهانی با اقدامات مختلف در صدد ایجد تفرقه و اختلاف به ویژه در جهان اسلام با هدف تضعیف آنها و بهره برداری از منافع آنها هستند و حتی از سخیف ترین اتهامات مانند «گاو شیرده» به برخی از آنها واهمه ندارند. همین اقدامات در کنار فروش تسلیحات جنگی و حمایت از کشتار غیرنظامیان و زنان و کودکان باعث شده است جایگاه نهادها و سازمان های بین المللی در انجام وظایف قانونی و انسانی آنها مورد سوال و ابهام قرار گیرد.
4. مسئله مهم دیگری که جهان به ویژه جهان اسلام با آن مواجه است و جایگاه سازمان های جهانی حقوق بشری از جمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت را با چالش مواجه ساخته است، کشتار مسلمانان در کشمیر است.
مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن محکوم کردن اندیشه های جنگ طلبانه که با حمایت نظام سلطه و توطئه های صهیونیسم جهانی در یمن، سوریه، افغانستان و برخی دیگر ار سرزمین های اسلامی در جریان است، معتقد است:
- رعايت حقوق اساسي و متعالي بشر، اساس صلح جهاني و عادلانه است و اقدامات برخي دولت‌ها و تشكل‌هاي سياسي و مذهبي عليه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهين به ادیان الهی، محكوم و مطرود است و تهديدي براي صلح و امنيت بين‌المللي خواهد بود.
- استقرار صلح عادلانه نیازمند بازسازی و بازنگری در ساختار نظام بین ‏المللی است به گونه ای که ظرفیت‏های این نظام به درستی و با هدف مدیریت عادلانه امور شناسائی و بکارگیری شوند.
- با توجه به وقایع مختلف در جهان معاصر از جمله مخاطرات زیست محیطی و اقلیمی، تلاش نخبگان جهان، آزادی خواهان، بشردوستان و سازمان های مردم نهاد بیش از پیش ضروری است. لذا باید با درک این جایگاه و همچنین نیازی که جهان امروز به خلاقیت فکری و اقدامات پیوسته و پیگیر آنها دارد، باید این مسئولیت را به خوبی ایفا نموده و رسالت خود را نتیجه مند نمایند.
- از دبیرکل سازمان ملل تقاضا می کنیم با توجه به رسالت آن سازمان و اهداف متعالی مندرج در منشور سازمان، از جمله تلاش برای برقراری صلح، امنیت و عدالت در جهان، به اجرای رسالت سازمان ملل در اقصی نقاط جهان توجه بیشتری داشته و تمامی امکانات و ظرفیت های قانونی خود را برای برقراری صلحی عادلانه و پایدار در جهان به کار گیرد.
- از مجامع مختلف اسلامی از جمله سازمان کنفرانس اسلامی می خواهیم ضمن هوشیاری در برابر توطئه-های صهیونیسم جهانی و نظام سلطه برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام، با تأسی به تعالیم و آموزه های اسلامی بیش از پیش برای وحدت، یکپارچگی، حفظ امنیت و توسعه در جهان اسلام تلاش کنند. 
- در پایان معتقدیم؛ وظایف و تکالیف سازمان‏های بین‏ المللی در تحکیم حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه همچنان باقیست. بر این اساس، انتظار داریم که سازمان ملل متحد و سازمانهای مدافع حقوق بشر، با تلاش برای استقلال یافتن از نفوذ قدرت ها و اعمال اختیارات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین ‏المللی به دور از استثناگرایی، به انتظار برحق ملل جهان برای برقراری «صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانها» پاسخ دهند.
مجمع جهانی صلح اسلامی
شهریورماه 1398

 

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید