بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در محکومیت تحریم های ظالمانه آمریکا و رفع فوری آن

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی

در محکومیت تحریم­های ظالمانه آمریکا و رفع فوری آن

امروزه جهان شاهد بیماری فراگیر و مرموزی است که آسیب­های مختلف جانی، مالی و روحی و روانی را بر شهروندان کشورهای مختلف وارد آورده است. ویروس کوئید 19 که از چند ماه قبل در بخشی از جهان آغاز شد، به سرعت در اقصی نقاط جهان و به گونه­ای گسترش یافته است که هیچ ملتی از آن مصون نیست و بدون همکاری و همراهی بین المللی مهار آن امکان پذیر نیست.

هر چند تمام ظرفیت های بهداشتی، مراقبتی و اقتصادی در کشورهای مختلف جهان برای مهار و کنترل این بیماری بسیج شده و اقدامات مناسبی در حال انجام است، اما شواهد جهانی این بیماری حاکی از آن است که بدون همکاری و همبستگی بین المللی منسجم و کمک­های متقابل، جهان نمی تواند به سادگی از این بحران و آثار ناشی از آن خارج شود. این در حالی است که تحریم­های یکجانبه و ظالمانه آمریکا مانع از واردات دارو و تجهیزات پزشکی به برخی از کشورها همچون ایران شده و مهار این بلای جهانی را دشوارتر ساخته و امنیت جهانی، سلامت و کرامت انسانی را به مخاطره انداخته و جان زنان، کودکان، سالمندان و افراد بسیاری را در معرض تهدید و خطر قرار داده است و چهره ضد انسانی خود را بیش از گذشته به نمایش می گذارد.

مجمع جهانی صلح اسلامی از تمامی افراد، گروه­ها، سازمان­ها و دولت­هایی که برای مهار و رفع این بیماری تلاش می­کنند و نوع دوستی، بشردوستی و ایثار را به بهترین شکل برای جهانیان معنی کرده اند، قدردانی و سپاسگزاری می­کند. همچنین با محکوم کردن تحریم­های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا که برخلاف تمام معاهدات و رویه­های سازمان ملل و ناقض آن است، اعلام می دارد، کشورهای مختلف باید به سرعت و با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود برای کنترل بیماری اقدام کنند، حال آنکه تحریم­های یکجانبۀ آمریکا دسترسی به بسیاری از منابع خارجی مرتبط و مهم در مبارزه با این بیماری و کنترل آن را بسیار دشوار ساخته است. از این رو:

  1. با توجه به فراگیری این بیماری، ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی بیش از پیش نمایان شده است و بدون همکاری فراگیر بین المللی نمی توان به مهار و رفع این معضل به طور کامل دست یافت.
  2. جامعه جهانی و دولت­های مستقل، به ویژه دولت های اروپایی که خود از ابعاد فاجعه آمیز این بیماری مطلع اند و با آن دست به گریبان هستند، برای مهار و دفع سریع این بیماری باید از ایالات متحده بخواهند که به سرعت تحریم های یکجانبه را در ایران و سراسر جهان لغو نماید و امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی را برای همگان فراهم آورد و منابع مالی این کشورها را آزاد نماید.
  3. شرایط حساس و خطیر جهان ایجاب می کند سازمان­های مردم نهاد که همواره در احقاق حقوق اولیه انسانی، فارغ از وابستگی به قدرتهای بزرگ پیشگام بوده اند، امروز نیز وظیفۀ بشردوستانۀ خود را به جدیت دنبال کنند و در رفع تحریم های یکجانبه و ناعادلانه اهتمام ورزند.
  4. ابعاد مختلف این بیماری و گستردگی آن نشان می دهد که آثار تحریم به ویژه در مورد این بیماری، فقط منحصر به یک گروه یا یک ملت نیست و تمام جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. از این رو از نخبگان و آزادی خواهان جهان تقاضا می شود، با اقدامات کشورهای سلطه گر و قدرت های بزرگ که در مسیر ارسال کمک­های بشردوستانه اخلال ایجاد می­کنند و حقوق اولیه انسانها را تهدید می­کنند، به مقابله برخاسته و ضمن محکومیت آن، اقدامات لازم را برای خدمات رسانی به همۀ نیازمندان در سراسر جهان فراهم آورند.

 

مجمع جهانی صلح اسلامی

فروردین ماه 1399

 

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید