بیانیۀ مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت 14 مردادماه «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی»

حقوق بشر و کرامت انسانی از جمله ویژگی های فطری و اساسی هستند که همۀ انسان ها در اقصی نقاط جهان، فارغ از جنسیت، نژاد، قومیت و دین و مذهب، واجد آن هستند.
با توجه به اینکه در کشور ما روز 14 مرداد، «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شده است، «مجمع جهانی صلح اسلامی» به عنوان یک نهاد غیردولتی که با همراهی و همفکری جمعی از نخبگان ایران، جهان اسلام و آزادی خواهان در سراسر جهان، بیش از یک دهه سابقة فعالیت در زمینۀ صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی را در کارنامه دارد؛ با گرامیداشت این روز اعلام می دارد؛
علیرغم اذعان همگان به حقوق ذاتی و فطری بشر و لزوم حفظ کرامت انسانی، در جهان معاصر شاهد افزایش تنش، ترور، جنگ و جنایات سازمان یافته ملی و بین المللی هستیم که حقوق اولیه و ذاتی انسان ها را دچار خدشه و آسیب ساخته است. همین عوامل سبب شده که در جهان امروز بحث و گفت و گو پیرامون حقوق بشر و میثاق و پیمان نامه های بین المللی ناظر بر روند این حقوق، بیش از دوران های گذشته ضرورت یافته است
به نظر ما و بر اساس شواهد مختلف موجود در اوضاع جهان، وضع کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر خود افرادی هستندکه نه تنها حقوق بشر را محترم نمی شمرند، بلکه همواره از نقض کنندگان آن بوده و هرگاه بخواهند و منافعشان ایجاب کند از آن به عنوان ابزاری که دارای ظاهری قانونی است علیه دیگران مخصوصاً کشورهای اسلامی استفاده می کنند.
مجمع جهانی صلح اسلامی بر این باور است که جهان معاصر از یک سو شاهد نقض حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن توسط دولت های استعمارگر است و از سوی دیگر سکوت و بی تفاوتی برخی دولت‌های اسلامی را در برخورد با ظلم و تجاوز و بی عدالتی در جهان شاهد هستیم؛ از این رو وظیفه نخبگان و آزادیخواهان جهان می داند که به افشای این اقدامات پرداخته و زمینه های مقابله اصولی و علمی با آن را فراهم آورند.
امروز که حقوق بشر در اقصی نقاط جهان مورد نقض و تهدید قرار گرفته است، نخبگان جهان اسلام، آزادی خواهان جهان و سازمان های مردم نهاد مسئولیتی بس خطیر و بزرگ بر عهده دارند. بدین منظور باید در عرصه نظر و عمل با نگرشی دلسوزانه و انجام فعالیت های بشردوستانه، دیدگاههای خود برای صیانت از کرامت انسانی و راهکارهای شایسته برای بهبود وضعیت جامعه جهانی را ارائه کنند.

در پایان با احترام به حقوق ذاتی و فطری انسان با بزرگداشت این روز از همه دولت های اسلامی به ویژه نخبگان و آزادی خواهان جهان تقاضا می کنیم برای تحقق جامعه ای سرشار از رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی و جهانی توام با صلح، امنیت و عدالت بیش از پیش عزم، همت و تلاش لازم را معمول دارند.
 

مجمع جهانی صلح اسلامی 

14 مرداد 1401 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید