بیانیه

ائتلاف سازمان‏های مردم نهاد ضد جنگ در حمله به سوریه

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای به سازمانهای مردم نهاد ضد جنگ در جهان با تاکید بر لزوم رعایت حقوق ملتها از جمله حق بر کرامت و صلح، توسعه و عدالت، از این سازمان ها درخواست همکاری و مشارکت در «ائتلاف جهانی ضدحمله به سوریه»  شد، متن این بیانیه بدین شرح می باشد:
تعیین سازوکارها و ارکان اداره امور عمومی در هر کشور  از جمله سوریه، امری داخلی و تابع تصمیم ملت آن است و از این رو، مطابق با اصول و موازین عام بین‏ المللی، هرگونه اقدام برای مداخله خارجی مستقیم یا غیرمستقیم در این امور ممنوع است. بر اساس ماده یک قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص تعریف تجاوز، «هرگونه اقدام نظامی یک کشور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی یک کشور مستقل دیگر برخلاف منشور ملل متحد و دیگر موازین بین المللی، تجاوز تلقی خواهد شد» و از این رو، تهدید به این اقدامات نیز  تهدید به عمل تجاوزکارانه و نامشروع خواهد بود.
در این زمینه، مداخله نظامی نه تنها به نفع ملت آن کشور نیست بلکه نامشروع و موجب تشدید بی ثباتی در منطقه و جهان خواهد بود. تهدیدهای چند روز اخیر امریکا دائر بر اعلام آمادگی و تصمیم به مداخله نظامی در سوریه، که انعکاسی از رویه یکجانبه گرائی در روابط بین‏ المللی هستند، با اصول بنیادین جامعه بین‏ المللی از جمله حاکمیت برابر دولتها، تعیین سرنوشت و منع مداخله مغایرت آشکار دارند و به دلیل پیامدهای احتمالی انسانی به ویژه کشتار غیرنظامیان و تخریب اهداف غیرنظامی که طی جنگ‏های اخیر این کشور در منطقه به وضوح این چنین پیامدها محرز شده اند ، موجب تهدید صلح و امنیت در منطقه و جهان خواهند شد.
از آنجا که تامین صلح و امنیت بین ‏المللی به عنوان یکی از اهداف اولویت دار جامعه بین ‏المللی معاصر تلقی می شود، جلوگیری از این روندها امری حیاتی است و تلاش بدین منظور، مسئولیت و وظیفه همه شهروندان جامعه جهانی، نخبگان و سازمان‏های مردم نهاد خواهد بود. سازمان های مردم نهاد بر اساس مسئولیتی که در قبال پیگیری مطالبات مردم دارند، باید در موقعیت کنونی و به منظور جلوگیری از بروز فاجعه انسانی ناشی از مداخله نظامی در سوریه، با حضور هوشمند و فعال، مسئولیت خطیر خود را ایفا نمایند.
از این رو، مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تاکید بر لزوم رعایت حقوق ملتها از جمله حق بر کرامت و همچنین حق  بر صلح، توسعه و عدالت، از آن سازمان مردم نهاد محترم تقاضا دارد ضمن هوشمندی و اتخاذ رویکرد فعال در خصوص روشنگری و جلوگیری از تهدیدهای مذکور، به «ائتلاف جهانی ضدحمله به سوریه»  بپیوندید و در راستای توسعه اهداف انسانی و حمایت از نظم بین ‏المللی، در اقدامات این ائتلاف در ابعاد تحلیلی و علمی، خبری و اطلاع رسانی و ترغیب دولتها و نظام بین‏ المللی به برخورد سریع و خردمندانه با تهدیدهای مذکور، مشارکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *