اخبار

اجلاس گروه 20 زیر سایه جنگ اوکراین

اجلاس سران گروه 20 به مزبانی هند قرار است در روزهای شنبه و یکشنبه (18 و 19) شهریورماه در کشور هند برگزار شود و به طور معمول در پایان این نشست نیز همچون اجلاس های قبلی یک بیانیه مشترک منتشر می شود که نشان دهنده توافق گسترده تر اعضای این گروه درخصوص موضوعات مورد علاقه جهانی است و بنظر می رسد هند به شدت برای صدور بیانیه پایانی اصرار دارد زیرا اگر این اجلاس بدون صدور چنین بیانیه ای پایان یابد، نخستین بار در تاریخ برگزاری این اجلاس خواهد بود.
این گزارش می افزاید: شرایط به گونه ای است که به نظر می رسد این مساله آسان نیست زیرا صدور بیانیه پایانی یعنی اینکه اعضای این گروه با یکدیگر توافق دارند. این در حالیست که وقوع جنگ اوکراین سبب بروز اختلافاتی میان اعضای گروه 20 شده است.
جنگ اوکراین همچنین یکی از موارد مهم مورد اختلاف در اجلاس سال گذشته سران گروه 20 بود که در اندونزی برگزار شد. در پایان این اجلاس یک بیانیه بسیار شتابزده ارائه شد که این مساله به نوعی نشان از اختلافات در میان اعضای شرکت کننده بود.
بنظر می رسد شرایط فعلی نسبت به سال گذشته بسیار دشوار تر شده است و به طبع آن مواضع کشورها نیز در این خصوص سخت‌تر شده است. بنظر می رسد روسیه و چین با دادن چنین امتیازاتی موافقت نکنند. غرب نیز به رهبری ایالات متحده چیزی کمتر از محکومیت آشکار روسیه و جنگ را نخواهد پذیرفت.
براساس این گزارش، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی اش در این نشست حضور ندارند و این ممکن است تصمیم گیری را کمی سخت تر کند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و لی کیانگ، نخست وزیر چین، به جای روسای جمهور، نماینده اصلی کشورهایشان خواهند بود، اما آنها ممکن است وزن سیاسی لازم برای دادن امتیازات لحظه آخری را بدون مشورت با رهبران خود نداشته باشند.
همچنین نشست وزرای خارجه و دارایی گروه 20 نیز در اوایل سال جاری بدون اعلامیه مشترک پایان یافت
اما هند همچنان امیدوار است که مسئله اوکراین نگرانی‌های جنوب جهانی متشکل از کشورهای در حال توسعه را مرتفع سازد.
کشورهای گروه 20 دست کم 85 درصد از تولید اقتصادی جهان و 75 درصد تجارت جهانی را تشکیل می‌دهند. آنها دو سوم جمعیت جهان را همچنین شامل می شوند.
هند بارها گفته است که این گروه در قبال کشورهایی که در اجلاس حضور ندارند مسئولیت دارد.
به گفته تانوی مدان، کارشناس ارشد موسسه بروکلین، مسائلی مانند بدهی، افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی ناشی از وقوع جنگ اوکراین و همچنین همه‌گیری کرونا سبب تضیعف اقتصادی شده است.
از دیگر سو، هند در کنار گروه 20 می خواهد سهمی در حل و فصل مسائل جهانی داشته باشد.
به گزارش ایرنا ،گروه بیست (جی۲۰) یک ائتلاف قدرتمند به منظور همکاری های اقتصادی بین المللی است. این گروه نقش مهمی در شکل‌دهی، تقویت ساختار و تصمیم‌گیری جهانی در تمام مسائل مهم اقتصادی بین‌المللی ایفا می‌کند. این ائتلاف در پی بحران اقتصادی و مالی جهانی در سال ۲۰۰۷ به سطح سران کشورها/دولت ها ارتقا یافت و در سال ۲۰۰۹ به عنوان «مجمع برتر همکاری های اقتصادی بین المللی» معرفی شد.
اجلاس سران گروه ۲۰ هر سال با یک ریاست دوره ای برگزار می شود. گروه ۲۰ در ابتدا بیشتر بر مسائل کلان اقتصادی متمرکز بود، اما از آن زمان به بعد دستور کار خود را به تجارت، توسعه پایدار، بهداشت، کشاورزی، انرژی، محیط زیست، تغییرات آب و هوا و مبارزه با فساد گسترش داد.
رییس دوره‌ای گروه ۲۰ مسئول گردآوری دستور کار گروه ۲۰ با مشورت سایر اعضا و در پاسخ به تحولات اقتصاد جهانی است، هند از ۱ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ ریاست گروه ۲۰ را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + 5 =