مناسبت ها

استفاده از ظرفیت های منشور علیه اقدامات تجاوزکارانه داعش

دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، از جنایات اخیر داعش در عراق و منطقه ابراز نگرانی کرده  و از ارکان مختلف سازمان ملل متحد خواستار استفاده از ظرفیت های منشور برای مقابله با این تهدید شد.
این مجمع که یکی از نهادهای مردم نهاد بین المللی و فعال در پیگیری گفتمان صلح عادلانه در جهان می باشد، در نامه مذکور به پیامدهای رفتار غیرانسانی داعش در عراق که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی است؛ اشاره می کند.
متن نامه بدین شرح میباشد:
بسمه تعالی
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد
با سلام
مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن احترام و تقدیر از پیگیریهای جنابعالی در خصوص تدابیر بین المللی علیه اقدامات تروریستی داعش و پیامدهای وخیم آنها بر صلح منطقه و حقوق انسانی مردم عراق به ویژه غیرنظامیان، نگرانی جدی خود را از عواقب این اقدامات به ویژه در تهدید صلح منطقه ابراز می دارد.
از آنجا که تروریسم تکفیری داعش به عنوان نمادی تاسف بار از تروریسم جدید و نقش حقوق بین الملل و صلح عادلانه می باشد، نهایت تلاش ارکان مختلف سازمان ملل متحد در استفاده از ظرفیت های منشور برای مقابله با این تهدیدها ضروری است. در این میان، نقش جنابعالی در فراخواندن ارکان مختلف سازمان از جمله شورای امنیت و جلب نمودن توجه آن به «تروریسم تکفیری داعش به عنوان تهدید صلح و امنیت بین المللی بر اساس فصل هفتم منشور ملل متحد» بسیار حائز اهمیت است. شناسائی داعش به عنوان یک گروه تروریستی و وضع تدابیر ماهوی و تنبیهی لازم بر آن با تاکید بر الزام دولتها به مقابله و مسدود کردن مجاری ارتباطی و اموال آنها، همکاری بین المللی به منظور امحای تروریسم تکفیری در اجرای قطعنامه127/68 مورخ 18 دسامبر 2013 مجمع عمومی ملل متحد و اصلاح و بازبینی سیاست سازمان ملل متحد در خصوص مقابله بین المللی با تروریسم، از جمله محورهای اساسی اقدام شورای امنیت می باشند.
مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تقاضای موکد فعال تر کردن نقش سازمان ملل متحد و ایفای مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین المللی (بند 1 ماده 1 منشور)، نقض حقوق بشر و  بشردوستانه به ویژه حقوق غیرنظامیان و شهروندان عراق و افراد خارجی مسافر یا مقیم در مناطق تحت اشغال داعش را یادآوری می نماید و انتظار دارد جنابعالی همه تدابیر مقتضی را با هدف اعاده صلح در منطقه به عمل آورده، زمینه های همکاری نظام مند دولتها بر اساس اهداف و اصول ملل متحد را در مقابله با تروریسم تکفیری داعش فراهم فرمائید.
مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن احساس مسئولیت و نگرانی از پیامدهای رفتار غیرانسانی داعش در کشتار غیرنظامیان، تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی، مدیریت سازمان یافته جرایم اخلاقی موسوم به جهاد نکاح در مناطق تحت اشغال این گروه، در حال بررسی کارشناسی وضعیت تهدید و نقض صلح عادلانه در اثر اقدامات تروریستی داعش بوده و نتایج را در اسرع وقت به جنابعالی تقدیم خواهد کرد. به پیوست، بیانیه شماره 1 مورخ 16 ژوئن 2014 این مجمع ارسال می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *