اخبار

استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق گروههای سودانی

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی، «محمد حمدان دقلو» (حمیدتی) معاون او و شماری از شخصیت‌های سیاسی و دیپماتیک از کشورهای اروپایی و عربی حضور داشتند.

طبق این توافق که دارای پنج بند اصلی از جمله اصول کلی، مسائل و وظایف دوره انتقالی، ساختا‌رهای قدرت انتقالی، نهادهای منظم و موضوعات توافق نهایی است، یک شخصیت غیرنظامی ریاست حکومت را در دست خواهد گرفت.

نخست‌وزیر انتقالی از سوی نیروهای انقلابی که این توافق را امضا کرده‌اند برای مدت دو سال انتخاب خواهد شد.

همچنین در این توافق آمده است که نیروهای واکنش سریع باید در یک دوره زمانی معین با نیروهای مسلح سودان ادغام شده و هیچ گروه شبه نظامی در این کشور تشکیل نشود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی اظهار امیدواری کرد این توافق بتواند راه را برای بازگشت حکومت غیرنظامی در سودان هموار کند.

گوترش از همه طرف های سودانی خواست بدون تاخیر بر مرحله بعدی روند انتقال قدرت متمرکز شوند تا به مسائل باقیمانده با هدف دستیابی به یک راه‌حل سیاسی پایدار و فراگیر رسیدگی کنند.

دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد که سازمان ملل به حمایت از آرمان های مردم سودان جهت دستیابی به دموکراسی، صلح و توسعه پایدار ادامه خواهد داد.

سودان از زمان کودتای نظامی عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش، در تاریخ 25 اکتبر 2021 شاهد تنش‌های زیادی بوده است.

عبدالفتاح البرهان غیرنظامیان را از حکومت برکنار کرد و از آن زمان سودانی‌ها همچنان به تظاهرات خود علیه حکومت نظامی ادامه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *