کنفرانس ها

اصل “وتو” مصداق نقض صلح در سازمان ملل

عضو کمیته علمی مجمع جهانی صلح اسلامی “فقدان درگیری مسلحانه” را معنای تخصصی صلح دانست و گفت: اصل “وتو” در منشور سازمان ملل یکی از مصادیق نقض صلح در سازمان ملل است.
به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی، عباسعلی کدخدایی در همایش ” صلح عادلانه در نظام جهانی” اظهار داشت: ما هنوز نتوانسته ایم در جامعه جهانی به مفهوم روشنی از صلح برسیم.
وی با بیان اینکه چالش های صلح عادلانه در دو تقسیم می شود، افزود: فقدان درک مشترک در جامعه جهانی از صلح و عدالت یکی از چالش های صلح عادلانه است و هر کس تعریفی را به نوبه خود ارایه می دهد.
عضو کمیته علمی مجمع جهانی صلح اسلامی بیان داشت: در سطح دولت ها هم این مسئله به همین نحو است و امروزه هر دولتی واژه صلح را بنابر منافع ملی تعریف می کند و این همان نسبی گرایی است.
کدخدای با تصریح این که منافع ملی بدون تعریف مشخص می تواند ابزاری برای صاحبان زور باشد، گفت: امروزه در سه محور مصر، سوریه و بحرین می بینیم که صلح و عدالت در این سه حوزه تعاریف متعددی دارد.وی ادامه داد: در منشور سازمان ملل ما شاهد نقص صلح هستیم، اصل “وتو” در منشور سازمان ملل امروزه حق بابری ملت ها را نقض می کند.
عضو کمیته علمی مجمع جهانی صلح اسلامی  گفت: به همین دلیل برخی صاحب نظران معتقدند که طبق مواد 24 و 25 منشور سازمان ملل، شورای امنیت نمی تواند طبق صلح و عدل عمل کند.
کدخدایی افزود: این فقدان درک مشترک از اصول بین الملل در جامعه جهانی سبب شده بسیاری از سازمان های بین المللی نتوانند در عرصه های بین المللی کمک موثری در تحقق صلح ولو با گرایش های اولیه داشته باشند.
وی “فقدان درگیری مسلحانه” را معنای تخصصی صلح دانست و عنوان کرد: در صلح مثبت علاوه بر این تعریف ارتباطات موثر دیگری هم داریم.عضو کمیته حقوقی مجمع جهانی صلح اسلامی ادامه داد: زمانی ارتباطات موثر بین دولت ها شکل می گیرد که احساس بی طرفی بین دولت ها شکل بگیرد.
کدخدایی معضل دوم را معیوب بودن نهادهای حقوقی مانند دیوان دادگستری بین المللی دانست و گفت: با این معضلات نمی توان در تحقق صلح عادلانه گام برداشت.وی یادآور شد: نگاه فعلی فضای بین الملل به صلح یک نگاه سیاست محور و مبتنی بر منافع کشورهاست که نمی توان برای رسیدن به صلح به آن اعتنا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *