اخبار

امیرعبداللهیان: تروریسم و افراط گرایی همچنان چالش اصلی در منطقه خاورمیانه است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهایش در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با «چابا کروشی» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با بیان این‌که ایران جایگاه عالی برای مجمع عمومی سازمان ملل قائل است، ابراز امیدواری کرد که نشست جاری این مجمع فرصتی برای تبادل نظر به منظور رسیدگی به چالش‌های جهانی در حوزه صلح و امنیت بین‌المللی باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها و پیام‌های تبادل شده با طرف آمریکایی را تشریح کرد و اظهار داشت: تروریسم و افراط گرایی همچنان چالش اصلی در منطقه خاورمیانه است که با تشدید وضعیت افغانستان به منشاء نگرانی جدی برای کشورهای منطقه بدل شده است.

امیرعبداللهیان با تشریح ابتکار کشورمان به عنوان بانی اصلی قطعنامه مقابله با گرد و غبار، این پدیده را مسئله مشترک کشورهای منطقه خواند که سلامت میلیون‌ها نفر را با تهدید مواجه کرده و ابراز امیدواری کرد مجمع عمومی بتواند توجه جهانی به ضرورت مقابله با این پدیده را برجسته کند.

چابا کروشی رئیس نشست هفتاد و هفتم مجمع عمومی نیز ضمن استقبال از رویکرد جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به توانمندی بدنه دیپلماسی ایران ابراز امیدواری کرد ایران نقش فعالی در فرآیند اجماع سازی در قطعنامه‌های مجمع ایفا کند.

وی همچنین با اشاره به ناتوانی شورای امنیت در پرداختن به بسیاری از موضوعات جهانی، گفت که انتظار عمومی کشورها فعال شدن بیش از پیش مجمع عمومی برای رسیدگی به موضوعات مرتبط با امنیت جهانی است.

رئیس مجمع عمومی با اشاره به نگرانی جاری در جهان در حوزه آب، ابراز امیدوار‌ی کرد ایران حضور فعالانه‌ای در کنفرانس جهانی مدیریت منابع آب در ماه مارس داشته باشد.

* یک توضیح

به گزارش فارس، روابط عمومی وزارت امور خارجه هم با انتشار اطلاعیه‌ای با توجه به برخی برداشت‌های رسانه ای مطرح شده در خصوص پرچم مربوط به دیدار امیرعبداللهیان با چابا کروشی رئیس نشست هفتاد و هفتم مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد: علاوه بر پرچم سازمان ملل متحد، پرچم کشور مجارستان با توجه به ملیت رئیس این دوره مجمع عمومی در محل دیدار قرار داده شده که به لحاظ پروتکل‌های مربوطه امری رایج و معمول است.

گفتنی است در تصاویر منتشر شده از دیدارهای رئیس مجمع عمومی با وزرای خارجه و مقامات دیگر کشورها نیز این دو پرچم در محل دیدار وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + = 18