اخبار

امیرعبداللهیان: رسیدن به فهم مشترک برای نیل به صلح و ثبات ضروری است

امیرعبداللهیان امروز سه‌شنبه در این نشست در بحرالمیت اردن، ضمن ایراد سخنرانی خود، به بیان نظرات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با عراق، منطقه و برخی موضوعات بین المللی پرداخت.
وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود، ضمن تاکید بر حمایت همیشگی جمهوری اسلامی ایران از دولت و‌ ملت عراق، ابراز امیدواری کرد که در نتیجه تعامل و همکاری کشورهای حاضر در این نشست، منطقه خلیج فارس شاهد توسعه، آبادانی و ثبات بیشتری باشد.

امیرعبداللهیان، گفتگو و همکاری میان کشورهای منطقه برای رسیدن به یک فهم مشترک جهت نیل به ثبات، صلح و توسعه را نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت قطعی دانست.

وی همچنین، توسعه همکاری های همه جانبه با کشورهای همسایه از جمله عراق را از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام و بر حمایت همه جانبه تهران از دولت بغداد تاکید کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به ارتباط مستقیم آرامش و ثبات ایران و منطقه، سیاست بدون تغییر تهران را، دوری از جنگ و کمک به اعاده امنیت و ثبات در منطقه دانست.

نماینده عالی ایران، با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران پاک ترین خون ها و شجاع ترین فرزندانش را برای دفاع از امنیت و ثبات منطقه، در کنار ملت و دولت عراق و سوریه و در مصاف با داعش تقدیم نموده است، یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان که با ترور مستقیم رژیم آمریکا به شهادت رسیدند را گرامی داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان، جایگاه عراق در برقراری صلح و‌ ثبات در منطقه را مهم و از نقش مثبت منطقه ای عراق در جهت برقراری صلح و ثبات منطقه و ترویج فرهنگ گفتگو استقبال نمود.

همچنین آمادگی تهران برای تعمیق همکاری های منطقه ای را یادآور گردید.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با بیان اینکه، امنیت امری وارداتی و خریدنی نبوده و قابل گزینش از منطقه ای به منطقه دیگر نیست، از عدم حضور نماینده جمهوری عربی سوریه در نشست امروز ابراز تاسف نمود.

وی تاکید کرد که ایران انتظار ندارد از خاک عراق، هیچ تهدیدی متوجه همسایگان شود.

امیرعبداللهیان، کارآمدترین مدل ائتلاف در بین کشورهای منطقه را، ائتلاف برای صلح و توسعه با مشارکت همه کشورهای منطقه دانسته و در همین رابطه، ضرورت همکاری های کشورهای منطقه در برخورد با چالش های منطقه ای، نظیر موضوعات زیست محیطی و پدیده طوفان های گرد و غبار را یادآور شد.

وزیر امور خارجه، ضمن برشمردن ظرفیت‌های ژئوپولیتکی و اقتصادی منطقه از جمله در زمینه حمل و نقل و ترانزیت بین آسیا، اروپا و آفریقا، این ظرفیت‌ها را محرک و زمینه ساز مناسبی برای همکاری مشترک بین کشورهای منطقه عنوان نمود.

وزیر خارجه کشورمان با تاکید بر جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات دو سال گذشته در خصوص برنامه هسته ای، رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار را هدف طرف ایرانی در مذاکرات اعلام نمود.

وی افزود، روز جاری با آقای جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکراتی داشتم و ضمن تشکر از نقش سازنده ایشان در مذاکرات وین، به ایشان گفتم که ما با رعایت خطوط قرمز و متون پیش رو، آماده جمع بندی هستیم.

تاکید بر منطقه عاری از سلاح هسته ای و‌ کشتار جمعی و ضرورت جلوگیری از فرصت تهدید امنیت منطقه توسط کلاهک های هسته ای رژیم صهیونیستی، از دیگر محورهای سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان بود.

امیرعبداللهیان در پایان، مساله فلسطین را همچنان موضوع اول جهان اسلام نامیده و ضمن اعلام حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از مقاومت در مقابل اشغالگری، راه حل سیاسی مساله فلسطین را با توجه به اصل «حق تعیین سرنوشت»، برگزاری رفراندم میان ساکنان اصیل سرزمین تاریخی فلسطین، اعم از مسلمانان، یهودیان و مسیحیان و تشکیل دولت واحد فلسطین به پایتختی قدس دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *