اخبار

ایران تحریم‌های آمریکا در اجلاس دیوان بین‌المللی کیفری را محکوم کرد

ناصر آسیایی‌پور رایزن حقوقی وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه در بیست و یکمین اجلاس مجمع کشورهای عضو دیوان بین المللی کیفری آخرین مواضع کشورمان در خصوص دیوان را تشریح کرد.

وی ضمن محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی برخی کشورها علیه نهادهای بین المللی و جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که آمریکا با هدف ارعاب دیوان و جلوگیری از تحقیق بیشتر این نهاد درباره جنایات ارتکابی اتباع آمریکایی و متحدان این کشور، تحریم های نامشروع و غیرقانونی علیه دیوان بین المللی کیفری و مقامات عالی‌رتبه آن وضع کرده است که این سیاستی قلدرمابانه است. آمریکا سال هاست که سیاست های سلطه طلبانه خود از جمله علیه ملت ایران را تحمیل می‌کند.

آسیایی‌پور با اشاره به وضعیت های مطروحه نزد دیوان از جمله وضعیت افغانستان و فلسطین تاکید کرد که دیوان باید این دو پرونده را به صورتی جامع مورد بررسی قرار دهد و همه مجرمین را به پیشگاه عدالت بسپارد.

پیش از این، دفتر دادستانی دیوان پیرو تحقیقات به عمل آمده در وضعیت های فلسطین و افغانستان تایید کرد که نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی و نیروهای نظامی و امنیتی آمریکا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت شده‌ اند.

بیست و یکمین اجلاس مجمع اعضای دیوان بین المللی کیفری 13 تا 18 آذر ماه 1401 در شهر لاهه، هلند برگزار می شود و جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر در آن شرکت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *