اخبار

ایروانی: طرح موارد نادرست درباره ایران توجه اصلی از تهدید اصلی یعنی اسرائیل را دور خواهد کرد

سومین نشست کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، با سخنرانی‌های نماینده لبنان در سازمان ملل به عنوان رئیس کنفرانس و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، در  نیویورک آغاز بکار کرد.

در این نشست، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را در خصوص موضوع  اصلی کنفرانس تشریح نمود.

امیر سعید ایروانی در این نشست، دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را در خصوص موضوع  اصلی کنفرانس تشریح نمود. وی با اشاره به عضویت کشورمان در رژیم‌های بین‌المللی سلاحهای کشتار جمعی بر سیاست مستمر ایران درباره انهدام کامل و نهایی سلاح‌های کشتار جمعی و از جمله طرح رسمی پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه در سال 1974 تاکید کرد.

سفیر کشورمان ابراز امیدواری کرد، سایر کشورهای عضو کنفرانس نیز چنین سیاست ثابت قدمی اتخاذ کنند و از دنبال کردن هر سیاست دیگری که به نحوی تاسیس چنین منطقه‌ای را تحت تاثیر منفی قرار بدهد، خودداری کنند.

ایروانی تصریح کرد، در راستای چنین سیاست ثابت قدمی همه کشورهای عضو باید به صورت برابر وارد معاهده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی بشوند و بدین منظور لازم است قبل از نهایی کردن این معاهده، نسبت به عضویت و اجرای سایر معاهدات توسط همه کشورهای منطقه اطمینان خاطر حاصل شود.

وی همچنین با ابراز نارضایتی عمیق کشورمان نسبت به دو شکست پیاپی کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های 2015 و 2022 و نیز شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در سال 2018  گفت، این شکست‌ها نشان می دهد که روند تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که می توانست از سوی این کنفرانس‌ها مورد حمایت قرار بگیرد، تقویت نشده است. ایروانی تاکید کرد، فرایند کنونی آغاز شده تحت نظر سازمان ملل به هیچ وجه جایگزین فرایند مورد درخواست ان پی تی نخواهد بود؛ زیرا این دو فرایند مکمل هم و نه جایگزین هم می باشند.

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد، عدم مشارکت اسرائیل، با حمایت آمریکا در کنفرانس، مهمترین مانع تاسیس چنین منطقه‌ای در خاورمیانه است. در چنین شرایطی، اولین راه رفع این موانع، الحاق اسرائیل به ان پی تی به عنوان عضو غیر هسته‌ای و قبول بازرسی‌های آژانس بر تمام فعالیت‌های هسته‌ای آن می باشد و ما انتظار داریم جامعه بین‌المللی این دو را برای دست برداشتن از مواضع غیر سازنده تحت فشار قرار دهد.

سفیر کشورمان در سازمان ملل با اشاره به خروج آمریکا از برجام در سال 2018 و  اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی در کنار بی میلی دولت کنونی آمریکا برای بازگشت به برجام تاکید کرد که ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و هیئت‌هایی برای حل مسائل باقیمانده بین تهران و وین در رفت و آمد هستند.

ایروانی همچنین خطاب به برخی از سخنرانانی که  مطالبی در خصوص برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران و موضوعات دیگر مطرح کردند،  اظهار داشت که طرح این موارد غیر حرفه‌ای و نادرست  نه تنها کمکی به  مطرح کنندگان آن  ادعاها نخواهد کرد،  بلکه توجه را از  تهدید اصلی منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی که همان رژیم صهیونیستی است،  دور خواهد کرد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد کشورهای هسته‌ای غربی که اتهامات بی اساس علیه ایران مطرح می کنند،  اعلام کرد که این کشورها نباید از فرصت داده شده به آنها به عنوان عضو ناظر کنفرانس سوء استفاده کنند. بلکه بایستی به انتظار اصلی کشورهای منطقه از آنها که همان  اعطای تضمین‌های امنیتی منفی است، بپردازند. ایروانی اضافه کرد که خود همین کشورها با تقویت زرادخانه‌های هسته‌ای خود و کمک به اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی توسط رژیم اسرائیل، تعهدات حقوقی الزام آور خود را نقض می‌کنند و جرات انتقاد از عدم مشارکت آمریکا و رژیم اسرائیل در کنفرانس را ندارند.

نماینده کشورمان در پایان با اشاره به آمادگی ایران برای ایفای نقش لازم در تدوین معاهده تاکید کرد که بنا به دلایل مختلف لازم است بحث کنفرانس ابتدا بر سلاح‌های هسته‌ای متمرکز شده و بعد از تعیین تکلیف این بعد از معاهده، سایر ابعاد نیز مورد توجه قرار بگیرد. در این راستا کمیته های کاری کنفرانس می توانند با تمرکز بر موضوعات فنی بحث های لازم را مطرح و پیگیری کنند.

شایان ذکر است، نشست مزبور سومین نشست سالانه کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است که هر سال به مدت یک هفته برگزار می شود و هدف آن انعقاد معاهده‌ای برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است. در نشست سالجاری، کشورهای شرکت کننده در ادامه کنفرانس‌های قبلی، در مورد راه‌های رسیدن به این هدف به تبادل نظر خواهند پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *