مناسبت ها

بستر سازی فرهنگی برای امنیت زنان

پنجم آذر در تقویم سراسر جهان روز مهمی است؛ این روز، روزجهانی حذف خشونت علیه زنان است. ۲۵ نوامبر برای مردم دنیا یک نماد است نمادی از تلاش برای رساندن زنان به جایگاه انسانی شان.

در شاکله حقوق انسان در اسلام، مسأله ای تحت عنوان «نفی حقوق جنسیتی» مطرح شده است، که در تمامی قوانین اقتصادی، جزایی، عبادی، سیاسی و اجتماعی، به منظور حفظ توازن اجتماعی و اجرای عدالت، ساری و جاری است .در قرآن کریم، هرگونه نگاه جنسیّتی به انسان  به صراحت و با شدّت نفی شده است و اصولاً از نظر قرآن ، جنسیّت ، نژاد ، زبان ، باور ها و عقاید ، هرگز در هویت انسانیِ انسان دخالت ندارد . و هر فرد انسان ، چه زن ، چه مرد ، چه سیاه ، چه سفید ، چه مسلمان ، چه غیر مسلمان ، قبل از همه اینها انسان است و بر مبنای همین هویّتِ یکسان و مشترک از حقوقِ انسانی برخوردار است .
بررسی علل و عوامل موثر برپدیده خشونت نسبت به زنان ، ما را بدین باور علمی می رساند که به لحاظ نظری ، علل خشونت علیه زنان نیازمند بررسی تاریخی ،تبار شناسی ، مطالعات مردم شناسی، جامعه شناسی ، الهیات شناسی ،اسطوره شناسی و شناخت جنبه های حقوقی و جرم شناسی موضوع است و لازم است از یک سو با تحلیل سر گذشت و بررسی های تاریخی جغرافیایی به آن دسته عوامل اولیه محیطی همچون مناسبات ایلی ، حوادث تاریخی ،جنگها و منازعات و… از سوی دیگر با تحلیل ساختارهای فرهنگی – اقتصادی و اجتماعی به تبیین نقش متغیرهای موثر بر بروز خشونت نسبت به زنان توجه نمود.
مبارزات سیاسی زنان در سطح جهانی به تصویب بیانیه مجمع عمومی سازمان ملل درباره مقابله با خشونت علیه زنان در سال 1993 کمک کرد.این بیانیه خشونت را امری جنسیت محور تلقی می کند. و از دولت ها می خواهد تا کسانی را که در اماکن خصوصی یا عمومی اقدام به خشونت و تعددی می کنند ، مجازات نماید. این بیانیه فرهنگ یا مذهب را به عنوان بهانه ای برای سواستفاده یا تبعیض علیه زنان نمی پذیرد. و دولت ها را مسئول رسمی تامین امنیت زنان می داند.
بر اساس تحقیقات سازمان ملل، عامل اصلی خشونت عليه زنان را می توان در تبعيضی يافت كه مانع از برابری زن با مرد در همه سطوح زندگی می شود. خشونت هم در تبعيض ريشه دارد و هم به آن دامن می زند و زمینه ساز خشونت های خانگی است. اما برخی كشورها با كمك سازمان های بين المللی مدافع حقوق بشر دست به ابتكارات تازه ای برای مهار اين روند كرده اند.
سازمان‌ها و کشورهای جهان می‌کوشند با برنامه‌های گوناگون با خشونت علیه زنان مبارزه کنند. راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زنان عبارتند از:
۱) آموزش:
افزایش آگاهی زنان سهم بسیاری در کاهش خشونت‌های خانگی دارد. از آنجایی که غالباً زنان به علت عدم شناخت کافی از حقوق خود عدم تسلط به مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های حل مسئله و مهارت‌های زندگی خشونت‌پذیر می‌شوند لذا آموزش زنان در این ابعاد بسیار مهم تلقی می‌گردد. حقوقدانان معتقدند عمده‌ترین علت خشونت علیه زنان عدم آگاهی از حقوق زنان می‌باشد. در عین حال روانشناسان معتقدند مهمترین علت، عدم آموزش قبل از ازدواج و یادگیری مهارت‌های ارتباطی می‌باشد. لذا روانشناسان ضمن اهمیت دادن به آموزش، معتقدند مردان آزارگر و زنان آزاردیده هر دو به درمان نیاز دارند.
2) بسترسازی فرهنگی
برای دفاع از زن لازم نیست با مرد برخورد قانونی شود بلکه باید زمینه فرهنگی را تغییر دهیم. آنچه مسلم است بايد مسئولان با برجسته‌سازي توانمندي‌هاي زنان و ارزش‌گذاري بر اساس شأن زنان كه بيش از نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي‌دهند، زمينه حضور آنان را در عرصه‌هاي مختلف تصميم‌گيري و تصميم‌سازي فراهم كنند.اسلام به عوامل فرهنگی زمینه ساز خشونت علیه زنان توجه نموده و با آن به مقابله برخاسته است. این عوامل فرهنگی متعدد می باشد، از جمله: اعتقاد به این که وجود پسر بر دخترترجیح دارد، به این دلیل که پسران بازده اقتصادی دارند و دختران مصرف کننده ی اقتصاد خانواده اند، یا این که پسران امکان رشد و تعالی بیشتری دارند، لذا سعادتمندی آنان افزون تراست.
3) تأسیس ارگان‌های مشورتی و حمایتی برای حمایت از زنان و کودکان به شکل یک نهاد با ساختار مشخص.
4) آگاهی زنان از وجود مراکز حمایت کننده.
روز جهانی حذف خشونت علیه زنان که توسط تمامی کشورها به رسمیت شناخته شده است، فرصتی برای همه انسان هاست تا برای جلوگیری و خاتمه دادن به تمامی گونه های خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان متعهد شوند.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *