بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در محکومیت طرح موسوم به معامله قرن

 

صلح، عدالت، امنیت و تعامل بین انسان ها و دولت ها از جمله اصول اساسی و فطری است که مورد قبول و تأیید همگان است و همواره جامعه جهانی برای نیل به این آرمان بزرگ بشری تلاش کرده است. فعالیت پیامبران دینی و آموزه های همۀ ادیان الهی نیز در راستای تحقق این واقعیت و آرمان پایه گذاری و دنبال شده است. با این حال، همواره افراد، گروه ها و دولت هایی این آرمان و اصول بنیادین را به خاطر منافع خود تهدی و یا نقش کرده اند.

یکی از مهمترین موارد نقض صلح، عدالت و کرامت انسانی را قدرت های استعمارگر بعد از جنگ جهانی دوم در سرزمین مقدس فلسطین به وجود آوردند که تا به امروز ادامه داشته و امروز حتی پا را فراتر گذاشته و یکجانبه و برخلاف موازین انسانی، حقوقی و بین المللی در طرحی نامشروع موسوم به «معاملۀ قرن» آنهم بدون دخالت سازمان های بین المللی و فلسطینی ها و تنها به خواست یک رژیم یاغی تلاش می کنند با عوام فریبی آرمان فلسطین را نابود کنند.

غربی‌ها، صهیونیست‌ها و برخی از دولت های خود فروختۀ منطقه، انگار به سرنوشت چنین معامله‌هایی مانند کمپ دیوید که منجر به پایداری و مقاومت بیشتر مردم مظلوم فلسطین، شکل‌گیری انتفاضه و حمایت قاطع‌تر مردم بیدار و آگاه جهان شد توجه ندارند. از طرف دیگر، جهان اسلام نیز باید امروز هوشیارتر از گذشته در مقابل اقدامات نامشروع و یکجانبۀ امریکا و رژیم صهیونیستی عمل کند. چرا که آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی از مدتی قبل به دنبال الحاق بخش‌های دیگری از خاک فلسطین، به سرزمین‌های اشغال شده با عنوان “معامله قرن” بودند که اکنون آن را علنی و رسانه ای کردند. اقدامی که اگر به سرعت از سوی دستگاه های مختلف جهانی و به ویژه جهان اسلام محکوم نگردد و مورد پیگرد قانونی قرار نگیرد علاوه بر اینکه قدرت های بزرگ را در اقدامات نامشروع و ضد انسانی جری تر خواهد ساخت، و این بی عدالتی تبعاتی خواهد داشت که از جملۀ آن به مخاطره افتادن صلح و امنیت در منطقه و جهان خواهد بود.

از این رو، مجمع جهانی صلح اسلامی این طرح را «خیانت بزرگ قرن« می داند و آن را محکوم می کند. از این رو به نظر ما:

  1. جهان عرب و کشورهای مسلمان منطقه آگاه باشند که اقدامات و واکنش آنها در برابر اینگونه اقدامان ضد بشری و نامشروع در تاریخ ثبت خواهد شد و در معرض نقد آیندگان قرار خواهد گرفت. بنابراین اکنون که برخی دولت برخورد منفعلانه را اتخاذ کرده اند، این اقدام بسیار ضروری و مهم احساس می شود.
  2. سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان مهمتریی نهاد مسلمان باید در این مورد به صورت فوری واکنش مناسب را نشان دهد و تنها به محکوم کردن آن بسنده ننماید.
  3. از سازمان ملل انتظار می رود که این تحقیر مشروعیت بین‌المللی توسط آمریکا را محکوم کرده و اقدامات متناسب در برخورد با این اقدام را به عمل آورد. چرا که اینگونه اقدامات زمینه های تهدید صلح و امنیت در جهان را تشدید نموده و هزینه های گزافی را به جامعۀ بین المللی تحمیل خواهد کرد.
  4. نخبگان، اندیشمندان و آزادیخواهان جهان به ویژه نخبگان جهان اسلام اکنون وظیفه ای سنگین و مضاعف بر عهده دارند که می توانند با اعلام نظرات خود در رسانه ها، برگزاری هم اندیشی ها و نشست های کارشناسی و ارایه نظرات و مباحث خود، خطرات اقدامات یکجانبه دولت ها به ویژه اقدامات یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا را به دستگاه های مختلف بین المللی به ویژه سازمان ملل گوشزد و ارایه نمایند.
  5. سازمان های مردم نهاد به عنوان مهمترین نهاد مدنی مردمی در جوامع مختلف نیز وظیفه دارند در برابر یکجانبه گرایی و استثناگرایی دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی به مقابله برخیزند و با قادامات خود سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل را وادار به اتخاذ راهبرد مناسب در برخورد با اینگونه اقدامات نامشروع نمایند.

اینگونه اقدامات افشاگرانه و مؤثرچنانچه به موقع و متناسب از سوی افراد، سازمان ها و نهادهای مختلف اسلامی و بین المللی صورت پذیرد، بدون تردید زمینه های پایان دادن به اشغال سرزمین فلسطین و محاصرۀ نوار غزه و تضمین حقوق مشروع ملت فلسطین و همچنین تحقق صلح واقعی، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی را در اقصی نقاط جهان به دنبال خواهد داشت.

 

مجمع جهانی صلح اسلامی

بهمن ماه 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− یک = 6