اخبار

تاشکند میزبان نشست «دیپلماسی ملی؛ عامل مهم صلح در آسیای مرکزی»

تاشکند میزبان نشست «دیپلماسی ملی؛ عامل مهم صلح در آسیای مرکزی»

نشست منطقه‌ای «دیپلماسی ملی؛ عامل مهم صلح، دوستی و حسن همجواری در آسیای مرکزی» در شهر «تاشکند» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، نشست منطقه‌ای «دیپلماسی ملی؛ عامل مهم صلح، دوستی و حسن همجواری در آسیای مرکزی» در شهر «تاشکند» برگزار شد.

موضوع اصلی این نشست ابتکار مطرح شده «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در سومین نشست مشورتی سران کشورهای آسیای مرکزی بود که تداوم دیالوگ فعال فرهنگی را به عنوان مهمترین ابزار دیپلماسی ملی در نظر دارد.

در این نشست برای تنظیم ساز و کارهای همکاری‌های متقابل بین نهادهای دیپلماسی ملی در فضای سازمان همکاری شانگهای توجه خاص شد.

شرکت کنندگان تاکید کردند آسیای مرکزی به یک منطقه که در روابط بین المللی نقش مهمی ایفا می‌کند، تبدیل شده است. تصادفی نیست که در علوم سیاسی جهان عبارت «روح آسیای مرکزی» به وجود آمد. کشورهای منطقه ضمن ارائه کمک به ثبات اوضاع در افغانستان، پیشبرد ابتکارات به هم پیوستگی آسیای مرکزی و جنوبی، در شکل‌گیری نوع جدیدی روابط در قاره اوراسیا سهم موثری دارند.

کارشناسان توصیه‌های خود را در زمینه تامین و تحکیم توافق و سازگاری بین ملت‌ها، همکاری، همبستگی و روابط دوستانه بین کشورهای آسیای مرکزی ارائه کردند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان که روزهای 8 و 9 ژوئن سال 2017 میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای‌ شدند. هم اکنون ایران نیز در حال طی کردن مراحل و فرآیندهای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت وگو با این سازمان هستند. در نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر «دوشنبه» در ماه سپتامبر سال 2021 میلادی مراحل و فرایندهای ارائه مقام شریک گفت وگو به مصر، قطر و عربستان سعودی آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = چهار