کنفرانس ها

تروریسم، فرهنگ ،جامعه و رسانه

کارگاه آموزشی سه روزه نقش ارزش‌های فرهنگی در مبارزه با تروریسم و خشونت از سوی آیسسکو در تهران با حضور دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، دکتر عامری برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی که نمایندگانی از سازمان‌ها و نهادهای آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و دولتی حضور داشتند، ریشه‌های بروز خشونت و تروریسم در کشورهای منطقه، تاثیرات رسانه، آموزش و خانواده بر گسترش ارزش‌های فرهنگی و جلوگیری از ترویج خشونت در جوامع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دکتر عامری، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، در اولین روز این کارگاه آموزشی، به تعریف مفاهیمی چون جامعه، فرهنگ، رسانه و تروریسم پرداخت و با تاکید بر ارزشها،آداب و رسوم فرهنگی در جوامع امروزی ، فرهنگ را یک تعریف رو به کمال دانست که مستقیما تحت تاثیر خصوصیات اجتماعی و جغرافیایی و … حاکم بر انسجام اجتماعی و توسعه فرهنگی دانست و رسانه را ابزاری برای ذخیره سازی و عرضه اطلاعات یا داده ها برای انتقال فرهنگ در جهان موثر شمرد.

دکتر عامری،با اشاره به اینکه تروریسم مخرب ترین موضوع در جامعه جهانی است، آن را به دو دسته حرفه ای و غیر حرفه ای تقسیم نمود و تروریسم را در حقیقت به کارگیری خشونت توسط افراد به گروههای سازمان یافته دارای انگیزه مادی، سیاسی، امنیتی و ایدئولوژیک تعریف نمود.

وی تاثیرات جهانی سازی و جهانی شدن بر ترویج خشونت در جهان و به ویژه منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را طرح نموده و تاکید کرد: حکومت‌های غربی به ویژه آمریکا با تاکید بر سیاستهای هژمونی خود و تلاش برای گسترش ارزش‌های غربی در قالب جهانی سازی، موجب از بین رفتن ارزش‌های فرهنگی بومی در جوامع اسلامی شده‌اند.
دکتر عامری، در ادامه تاکید کرد: تضعیف ارزش‌های فرهنگی در جوامع موجب بروز عوامل موثر بر ترویج خشونت و تروریسم می‌شود. وی همچنین ضرورت عدالت در تعاملات جهانی شدن، در برابر جهانی سازی را یادآور شد.
دکتر فؤاد ایزدی، عضو کمیته علمی مجمع جهانی صلح اسلامی نیز با اشاره به دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای غرب در قبال کشورهای منطقه، تلاش غرب برای انتقال فرهنگی را یکی از عوامل گسترش گروه‌های افراطی و تروریستی در میان ملتهای مسلمان دانست.
دکتر ایزدی، سیاست فرهنگی غرب در قبال کشورهای اسلامی را مبتنی بر رویکرد نامتقارن و یکسویه دانست که نیازها و شرایط جامعه مقصد را مورد توجه قرار نداده و موجب اختلال فرهنگی و نهایتا ایجاد عوامل موثر در زمینه بروز خشونت و افراطی‌گری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *