مناسبت ها

تروریسم به مثابه تقابل آشکار با صلح عادلانه و نظم بین المللی

در راستای واکاوی اقدام تروریستی علیه سفارت ج.ا.ایران در لبنان، دپارتمان دانشگاهیان مجمع جهانی صلح اسلامی تروریسم را به مثابه تقابل آشکار با صلح عادلانه و نظم بین المللی دانست.
بمب گذاری تروریستی در نزدیکی سفارت ج.ا.ایران در بیروت، توسط هر گروه تروریستی که بوده باشد، ماهیتاً اقدامی مجرمانه و جنایتکارانه است که به کشته و مجروح شدن غیرنظامیان متعدد و نقض مصونیت اماکن دیپلماتیک و همچنین تخلف از قواعد بین المللی حمایت از کارکنان دیپلماتیک انجامیده است.
از نگاه نظم حقوقی بین المللی که روابط دیپلماتیک را بر پایه لزوم فراهم سازی زمینه های فعالیت همکارانه، امن و متکی بر احترام متقابل و رعایت حاکمیت دولتها استوار نموده است، از این رو، هرچند تروریسم فی نفسه به مثابه پدیداری نامیمون در نظام بین المللی است که قبح آن از هنجارهای عام و خاص متعدد نشات می گیرد، ارتکاب آن علیه مصونیت اماکن و ماموران دیپلماتیک نیز تخلف آشکار از حقوقی است که به لحاظ پیشینه تاریخی، از نخستین هنجارهای نظام بین المللی به شمار می روند. به تعبیر دیگر، نقض تعرض ناپذیری اماکن و ماموران دیپلماتیک، چارچوبی است که اقدامات تروریستی به منظور تهدید جان و امنیت فیزیکی این اماکن و ماموران آن را به مثابه اقدامات متخلفانه بین المللی جلوه گر می سازد. عاملین اقدامات تروریستی در مجاورت سفارت ج.ا.ایران در بیروت که در پرتو نوع اقدام مذکور به ویژه انفجار انتحاری در ورودی ساختمان سفارتخانه، مورد گمانه زنی های مختلف به ویژه نقش رژیم صهیونیستی، برخی دولتهای عربی مخالف ج.ا.ایران (علی الخصوص عربستان) یا گروههای تروریستی وابسته به القاعده قرار گرفته است، اقدامی مغایر با موازین بین المللی خاص در این عرصه است.
شهادت رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در پی این حادثه تروریستی همراه با کشته و مجروح شدن تعدادی از شهروندان لبنانی و اتباع خارجی، اقدامی دارای ماهیت کیفری نیز هست. واکنش متعد دولتها به این اقدام و تاکید منسجم همه آنها بر «ماهیت تروریستی» آن، از وجود بسترهای مشترک در نظام اجتماعی بین المللی علیه این پدیده شوم حکایت دارد. بر این اساس، تروریسم اقدامی عیه صلح و امنیت عادلانه بین المللی و همچنین علیه بشریت و آسایش، صلح، آرامش و امنیت انسانها است.
تروریسم که کاربست اقدامات ضدامنیت عمومی و همراه با تخریب و کشتار به منظور تامین منافع و اغراض سیاسی یا امنیتی است، امروزه مورد واکنش غالب دولتها و بازیگران بین المللی است و در واقع، جامعه بین المللی چنین مجرائی را برای تعقیب اهداف گروهی و حتی دولتی غیرقابل قبول می داند. این امر نشان می دهد که منبعث از جهت گیری های افکار عمومی جهانی، اراده های سیاسی نیز ماهیت ضدامنیتی تروریسم را به ویژه در اشکال بمب گذاری علیه اماکن و یا افراد دارای مصونیت بین المللی مورد پذیرش قرار داده اند و هرچند هنوز تعریف روشن و عامی از این پدیده وجود ندارد، اما در مورد این نوع مصادیق، اتفاق نظر وجود دارد.
محکوم کردن این گونه اقدامات، حداقل کاری است که جامعه بین المللی در برابر آن باید اتخاذ نماید. دپارتمان دانشگاهیان مجمع نیز ضمن محکوم نمودن اقدام تروریستی علیه سفارت ج.ا.ایران در بیروت، شهادت رایزن فرهنگی کشورمان را به طالبان صلح و عدالت در جهان تسلیت عرض می نماید. به نظر می رسد لازم است ضمن توسعه مطالعه، تحقیق و بررسی زمینه های این اقدامات تروریستی، در خصوص نحوه مقابله با این اقدامات نیز راهکارهای به روز و موثر را ارائه نمود.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *