اخبار

تشدید تحرکات داعش در عراق/ راهبرد موفق مقابله چیست؟

«یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از اقدامات به عمل آمده پس از حادثه تروریستی در روستای «البوبالی» در دیالی خبر داد.

وی بیان کرد: عملیات نظامی نیروهای امنیتی که کمر تروریسم را شکست و بسیاری از سرکرده‌های آنها را به هلاکت رساند با اقدامات بزدلانه داعشی‌ها همراه بود که این اقدامات بدون مجازات سریع نخواهد ماند و نیروهای امنیتی عراق واکنش کوبنده به این تحرکات خواهند داد.

یحیی رسول تاکید کرد: پس از حادثه تروریستی بزدلانه‌ای که عناصر تروریستی شامگاه دوشنبه در روستای «البوبالی» در روستای «الخالص» انجام دادند و به شهادت و زخمی شدن شماری از شهروندان منجر شد، طبق دستور فرمانده کل نیروهای مسلح، فرماندهان عالی رتبه برای پیگیری حادثه به منطقه رفتند و همزمان هم نهادهای اطلاعاتی بر دامنه فعالیت خود به منظور دست یابی به عناصر تروریستی که این جنایت را رقم زدند هم افزودند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد: طبق خواسته ساکنان منطقه، اقدامات امنیتی به عمل آمد و دوربین حرارتی و برج‌های مراقبت، تقویت شد و مبادی ورودی و خروجی منطقه به شدت تحت کنترل قرار گرفته است.

وی از ادامه روند تحقیقات درباره این حمله خبر داد و گفت: به زودی واکنشی در خور نشان خواهیم داد.

24 تروریست در 5 استان عراق به دام افتادند

اداره اطلاع رسانی امنیتی عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در جریان عملیات پیشدستانه و اطلاعاتی بارز در استان‌های بغداد، الانبار، کرکوک، دیالی و میسان، 24 تروریست در مناطق مختلف این پنج استان، دستگیر شدند.

در این بیانیه آمده است: تروریست‌ها به نهادهای مربوطه تحویل داده شدند.

تغییرات گسترده امنیتی در وزارت کشور عراق

یک منبع امنیتی به شفق نیوز اعلام کرد که «عبدالامیر الشمری» وزیر کشور عراق تغییراتی در مناصب عالی رتبه داخل این وزارتخانه به عمل آورده است.

تشدید تحرکات داعش در عراق

بغداد الیوم در گزارشی آورده است: داعش از ماه نوامبر گذشته دست به حملاتی علیه نیروهای عراقی در اطراف کرکوک زده است و این امر پس از توقف چند ماهه در نتیجه سلسله عملیات امنیتی است که علیه داعش در تپه‌های  کوه‌های مجاور این شهر انجام شد.

در نوزده نوامبر گذشته سه نیروی ارتش عراق در حمله داعش در شرق کرکوک کشته شدند که این اولین حمله در نوع خود پس از چند ماه بود.

شدیدترین حمله تکفیر‌ی‌ها

حمله جدیدی که در جنوب غرب کرکوک رخ داد که به کشته شدن یک افسر با درجه سرگرد و هشت سرباز منجر شد در واقع شدیدترین حمله طی چند ماه گذشته بود.

این حملات نشانه ادامه تحرکات داعش در اطراف کرکوک به ویژه ارتفاعات «حمرین» در شمال عراق است. این ارتفاعات میان استان‌های دیالی و صلاح الدین تا اطراف کرکوک امتداد دارد و کانون تحرکات داعش است.

از سوی دیگر «جبار الطائی» فرمانده عملیات کرکوک وعده اقدامات علیه داعش را داد.

«معتز عبدالحمید» رئیس مرکز مطالعات امنیتی و راهبردی الجمهوری درباره حملات داعش گفت: آنچه در مرحله کنونی اهمیت دارد، قطع امداد رسانی داعش است. عدم هماهنگی امنیتی در مناطق مشترک با پیشمرگه به توسعه تحرکات داعش منجر شده است.

وی افزود: داعش تمام نشده است و آنها از مناطق اطراف کرکوک تا صلاح الدین و دیالی دست به ربودن و کارگذاشتن مواد منفجره می‌کنند.

این تحلیلگر عراقی تاکید کرد: دولت عراق خطر داعش را دست کم گرفت و داعش هم از این موضوع بهره گرفت. چشم انداز روشنی برای مقابله بر بقایای داعشی نیست. فرماندهان امنیتی گزارش اشتباه به فرمانده کل نیروهای مسلح عراق درباره توان داعش می‌دهند.

وی بیان کرد: طرح‌های کنونی از سوی نیروهای امنیتی برای مبارزه با داعش شکست خورده است. طرح‌هایی که قبلا به کار گرفته می‌شدند در آن زمان موفق بودند؛ اما در حال حاضر بی‌فایده هستند.

«معتزعبدالحمید» از مثلث خطر سخن گفت و افزود: داعشی‌ها دست به حمله می‌زنند و می‌گریزند. اینکه نیروهای امنیتی صعب العبور بودن منطقه را توجیه می‌کنند امر غیرمنطقی است به ویژه که شمار نیروهای امنیتی زیاد است.

این کارشناس امور امنیتی، شیوه عملیاتی نیروهای امنیتی عراق را قدیمی و فاش شده توصیف کرد.

وی راهکار مقابله با بقایای داعشی را قطع منابع مالی آنها دانست و گفت: داعشی‌ها دارایی دارند که بخشی از آنرا از موصل دزیدند و در کارهایی مانند صرافی و نمایشگاه اتومبیل و پرورش ماهی به کار انداخته‌اند.

یادآور می‌شود که با وجود موفقیت نیروهای امنیتی عراق در بیرون راندن داعش و غلبه بر این گروه تروریستی در سال 2017، هنوز تکفیری‌ها در برخی مناطقی مانند دیالی، صلاح الدین، کرکوک و الانبار هستند و هرازگاهی دست به تحرکاتی می زنند. مناطق «جلولاء» و «خانقین» و اطراف المقدادیه در استان دیالی، اطراف «الحویجه» و «الرشاد» در استان کرکوک، «طوزخورماتو و الجزیره» و حومه «بلد و الدجیل» در استان صلاح الدین از مهمترین کانون‌های داعشی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *