مقاله ها

جهانی شدن عدالت وصلح

از دیرباز نگرش انسان به عدالت جهانی، آرمانی و به صورت مسئله ای غریب الوقوع و احیانا دست نایافتنی بوده است. مشکلات برپایی عدالت حتی برای پیامبران الهی بر این گمان انسان دامن زده است؛ « هدف تمام پیامبران اجرای عدالت بوده است. انسان که خود را بسیار ناتوان تر از پیامبران الهی می داند استقرار عدالت جهانی را دست نایافتنی دانسته و همیشه به صورت یک آرمان و ایده ی والا بدان نگریسته است.

اسلام دید بسیار خوش بینانه ای نسبت به این موضوع دارد و از نظر این دین عاقبت روزی در تمام جهان این آرزو و آرمان انسانی به حقیقت پیوسته و در سرتاسر جهان عدالت برپا می شود. در آن روز عدالت به مفهوم کامل و تمام آن به تحقق می پیوندد، ظلم وستم ، تبعیض و برتری جوییهای ظالمانه، جنگ وخشم، نفرت و خونریزی، دروغ و نفاق و نیرنگ، به کلی از سراسر جهان رخت برخواهد بست و  عدالت در تمامی مراتب انسانی بوقوع خواهدپیوست ؛ در آن روز آدمی از تمامی انحرافات ذهنی، اخلاقی، عملی و روحی نجات پیدا خواهد کرد.

در جهانی‌شدن یا سیاره‌ای شدن، جهان مفهومی است كه هم به تراكم جهان و هم به تشدید آگاهی درباره جهان به عنوان یك كل می انجامد و هم به وابستگی متقابل و واقعی جهان و هم آگاهی از پكپارچگی جهان می‌‌انجامد.

جهاني شدن، فضاهاي بومي، محل و ملي را با فضاي بيگانه که هزاران کيلومتر با يکديگر فاصله دارند به هم وصل کرده است. تکثر فرهنگي و چند فرهنگي شدن جوامع نيز ظرفيت‌هاي مهم براي «تضادهاي اجتماعي» و در عين حال «مفاهمه و توافق چند فرهنگي» را فراهم آورده است.

آينده صلح در سه قلمرو نظام قدرت، جريان نخبگي و فضاي مردم متفاوت است. نظام قدرت در تلاش جدي است که جهان را به سمت مرکزيت دادن در همه قلمروهاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي سوق دهد .از سوی دیگر جهان قدرت به دنبال سلطه در جهان واقعی با توسعه مستعمرات به دوران پسا استعمار منتقل شد و در آن دوران نیز به توسعه استعمار فرهنگی و سیاسی ادامه داد.

در قلمرو نخبگي، دانش خير و دانش شر به موازات يکديگر رشد خواهند کرد و گروهي از عالمان و اندیشمندان در جهت تقويت نظام قدرت درگير دانش تخريب و دانش شر مي‌شوند و بستر حرفه‌اي‌تر و سلطه‌آميزتري را براي جهان قدرت فراهم مي‌کنند. و گروهی برجسته و فراگیرتری در مسیر دانش خير و دانش صلح حرکت خواهند کرد و موجبت تقویت اندیشه‌های الهی و صلح‌آمیز را فراهم خواهند کرد. زندگی مسالمت آمیز و همزیستی اقوام، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف در کنار یکدیگر، فقط در ظل حکومتی مفروض است که حاکم با مرجع و منبعی الهی در مسیر ایجاد سلامت قدم بردار وگرنه با هر منبع و مرجع و خواست دیگری؛ دوباره جهان در ورطه سلطه قدرت منتهی از جنس و نوع دیگر غلطیده می‌شود. با این نگاه توسعه عقل انسانی و بالا رفتن هوش و توان انسان جدید؛ او را به سمت این هدف متعالی متوجه می‌کند و لذا خیزش و حرکت به سمت در قلمرو مردم، با توسعه آگاهي، نوعي تعامل معطوف به صلح از طريق سازگاري اجتماعي، مقاومت اجتماعي قابل پيش‌بيني است.

اسلام برترین و بهترین و كامل‌ترین شكل جهانی‌سازی دین با عنوان مهدویت مطرح كرده است كه حكومتی فراگیر از تمام آحاد مردم در سراسر جهان است. ظهور امام مهدي(عج) همراه خواهد شد با حمايت مردم جهان و نخبگان خير و تغيير مسير اهل ترديد و از سوي ديگر بستر وسيعي براي مبارزه منتهي به آرامش با اهل ظلم خواهد بود. جنس این صلح، جنس رفتار مسالمت‌آمیز و همزیستی با پیروان سایر ادیان الهی است. این صلح از دل جنگ قدرت بیرون نمی‌آید؛ بلکه صلحی است که از نگاه صلح آمیز به جهان و هموار کردن مسیر برای زندگی آرامش بخش است.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *