اخبار

دبیرکل سازمان ملل: خانواده جهانی به دلیل افزایش اختلافات ناکارآمد شده است

آنتونیو گوترش روز جمعه به خبرنگاران در دهلی نو گفت: «اگر ما واقعاً یک خانواده جهانی باشیم، امروزه به یک خانواده نسبتاً ناکارآمد شبیه شده ایم.»

وی ادامه داد: اختلافات در حال افزایش است، تنش ها درحال شعله ور شدن هستند و اعتماد در حال از بین رفتن است. این مسائل باعث ایجاد اختلاف و در نهایت رویارویی می شود.

گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ در حال حاضر متشکل از ۱۹ کشور و اتحادیه اروپا است که حدود ۸۵ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی و دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

اما انتظار می‌رود که اختلافات عمیق در مورد جنگ روسیه و اوکراین و چگونگی کمک به کشورهای نوظهور برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، مانع از توافق‌نامه‌ها در نشست دو روزه دهلی نو شود.

گوترش افزود: «این اختلافات در زمانی که مشکلات کمتر است عمیقاً نگران‌کننده هستند اما در زمان ما، آنها فاجعه‌ به همراه دارند.»

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: دنیای ما در یک لحظه دشوار تغییر قرار دارد. آینده چند قطبی است، اما نهادهای چندجانبه ما بازتاب دوران گذشته است. معماری مالی جهانی منسوخ، ناکارآمد و ناعادلانه است. این معماری نیاز به اصلاحات عمیق و ساختاری دارد و این امر در مورد شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز صدق می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × = 10