اخبار

درخواست سازمان های بین‌المللی از آل خلیفه برای آزادی فعال حقوق بشر

 سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر  و بحرینی از مقامات آل خلیفه خواستند تا « عبدالجلیل السنکیس» فعال حقوق بشر  و استاد دانشگاه بحرینی  را به دلیل وخامت اوضاع جسمانی‌اش آزاد کنند.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و بحرینی  نامه‌ای  تحت رهبری سازمان دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بن‌الملل  به « حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین و « سلمان بن حمد» ولیعهد بحرین ارسال کردند.

این سازمان‌های حقوق بشری خواستار آزادی فوری و بدون قید وشرط عبدالجلیل السنکیس و اجرای مطالباتشان شدند تا  اطمینان حاصل شود که  این فعال بحرینی در شرایطی مطابق با استانداردهای بین المللی و تحت مراقبت‌های بهداشتی مناسب  نگهداری می‌شود و داروی خود را بدون تاخیر دریافت می‌کند.

عبدالجلیل السنکیس یک شخصیت دانشگاهی، فعال  حقوق بشر و وبلاگ نویس برنده جوایز است که صرفاً به دلیل استفاده از  آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز در بحرین در حال گذراندن حبس ابد است.

این نامه مصادف با 15 ژانویه، یعنی شصت و یکمین سالگرد تولد  السنکیس  و دوازدهمین سالی است که وی در بازداشت به سر می برد.

در 13 آگوست 2022، این  سازمان‌های  بین المللی حقوق بشری در نامه‌ای به پادشاه بحرین خواستار آزادی عبدالجلیل السنکیس شدند.

این سازمان‌ها تاکید کردند که عبدالجلیل السنکیس از مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی کافی برخوردار نیست و تحت شکنجه و بدرفتاری مسئولین زندان قرار دارد.

 در این نامه آمده است که اوضاع جسمانی این فعال برجسته بحرینی پس از گذشت یک سال و نیم از آغاز اعتصاب غذای خود در 8 ژوئیه 2021 در واکنش به مصادره کتابش توسط مقامات زندان،  نگران کننده است. دولت بحرین اعلام کرد که اسنادی که این زندانی درخصوص آن‌ها دست به اعتصاب غذا زده است، هنگام خارج کردن از زندان ضبط شده و این خلاف قوانین و رویه‌های قابل اجرا است.

 بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، عبدالجلیل سنکیس در طول اعتصاب غذای خود تنها یک مکمل مولتی ویتامین، چای ، آب و نمک  مصرف می‌کرد و نگرانی عمیقی در خصوص اوضاع جسمانی وی وجود دارد.

بر اساس نامه سازمان‌های حقوق بشری، این فعال برجسته بحرینی از ضعف بینایی، درد و التهاب در مفاصل، لرزش و مشکلات پروستات رنج می‌برد و در ماه‌های اخیر، مشکلات وی  وخیم‌تر شده است. نگرانی در خصوص سهل‌انگاری پزشکی علیه عبدالجلیل  السنکیس وجود دارد.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری تاکید کردند: عبدالجلیل السنکیس در سلول انفرادی نگهداری می‌شود، جایی که وی از بیرون رفتن و در معرض قرار گرفتن نور خورشید یا دریافت فیزیوتراپی محروم است. وی  همچنین تحت سهل‌انگاری پزشکی قرار دارد و این امر بر خلاف قوانین بین‌المللی است.

پارلمان اروپا در 14 دسامبر قطعنامه‌ای فوری را تصویب کرد که در آن خواستار آزادی  السنکیس  به همراه سایر زندانیان که صرفاً به دلیل استفاده از حق آزادی بیان  بازداشت و محکوم شدند،  شد.

عبدالجلیل السنکیس در حال گذراندن محکومیت خود در زندان بدنام «جو» است .وی از عوارض ابتلا به بیماری‌های کم خونی و تنگی نفس رنج می‌برد. او در سنین کودکی دچار فلج اطفال شده و باید از عصا استفاده کند و با درد شدید در ناحیه قفسه سینه  و لرزش دست مواجه است.

وی در طول بازداشت خود بارها مورد سهل‌انگاری پزشکی قرار گرفته که این امر رویکرد رایج  مقامات بحرینی برای مجازات و شکنجه  زندانیان سیاسی است.

بر اساس گزارش کمیسیون مستقل تحقیق بحرین، این فعال بحرینی  پس از بازداشت تحت شکنجه‌های وحشیانه از جمله ضرب و شتم مکرر، آزار و اذیت جنسی و تهدید به آزار و اذیت جنسی  همسر و دخترش قرار گرفته است.

 این درحالی است که مردم بحرین در روزهای اخیر با برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی زندانیان آزادی بیان و سیاسی در این کشور شدند.

روز گذشته نیز بیش از 160 زندانی سیاسی در ساختمان شماره 10 زندان مرکزی جو  در نامه‌ای خطاب به مسئولان این کشور از مشکلات و شرایط بغرنج  موجود در این زندان‌ها شکایت کردند.

جامعه بین‌المللی از جمله گزارشگران ویژه سازمان ملل بارها خواستار آزادی  عبدالجلیل السنکیس شده است.

بحرین از سال 2011 درگیر موج بیداری اسلامی است. مردم این کشور برای مقابله با اقدامات مستبدانه و وابسته آل خلیفه دست به اعتراض زدند اما نتیجه این روند دستگیری، زندان، شکنجه و اعدام برای آزادی خواهانی بود که همچنان در صحنه نبرد حضور دارند.

در دوره اخیر انتقادات سازمان‌های مدافع حقوق بشر از تعدادی از دولت‌های غربی به دلیل مواضع آنها در مورد رژیم بحرین و عدم توجه به تخلفات انجام شده در منامه، افزایش یافته است؛ به خصوص که حال تعدادی از بازداشتی‌ها و زندانیان در بحرین وخیم گزارش شده و سرکوبگری‌های رژیم آل خلیفه هم شدت گرفته است.

بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است که حدود 4500 بازداشت شده سیاسی در شرایط بغرنجی به سر می‌برند.

زندانیان سیاسی در بحرین تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار دادند که رژیم آل خلیفه هر صدای مخالفی را از خلال بازداشت، شکنجه و اعدام خاموش می‌کند.

شرایط نامناسب زندان‌های بحرین با توجه به شیوع بیماری بین بازداشت شدگان و فراهم نکردن مراقبت پزشکی کافی از آنها و مشکل ازدحام جمعیت باعث فوت تعدادی از آنها شده است. در نوامبر 2015، حدود 2500 زندانی در زندان «جو» ثبت شد که تنها 2 پزشک ، یک نفر برای هر شیفت داشتند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *