اخبار

ساختار فعلی سازمان ملل غیرعادلانه است/ ضرورت تقویت چند جانبه گرایی و حق تعیین سرنوشت

دبیرکل گروه پارلمانی اتحادیه بین المجالس جهانی در نشست کمیته اصلاح ساختار سازمان ملل، به ناعادلانه بودن ساختار فعلی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: تقویت چند جانبه گرایی و حق تعیین سرنوشت ضروری است.
به گزارش سرویس سیاسی آریا به نقل از خانه ملت، عباس گلرو دبیرکل گروه پارلمانی اتحادیه بین المجالس جهانی به همراه حسن نوروزی عضو این گروه در نشست کمیته امور سازمان ملل IPU با موضوع اصلاح ساختار سازمان ملل شرکت نمودند.
گلرو ضمن تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مدالیته و شیوه کار کمیته دائم صلح و امنیت بین المللی، ساختار فعلی سازمان ملل را غیرعادلانه دانست و بر ضرورت تقویت چند جانبه گرایی و حق تعیین سرنوشت تاکید کرد.
وی افزود: هرگونه اصلاح ساختار و بازبینی مدالیته سازمان ملل باید مبتنی بر اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد باشد.
دبیرکل گروه پارلمانی اتحادیه بین المجالس جهانی با انتقاد از رویه کنونی موجود در ساختار شورای امنیت، عدم توزیع برابر جغرافیایی اعضای سازمان ملل در این شورا و برخورد گزینشی شورا و استفاده از حق وتو را ضعف اساسی ساختاری سازمان ملل دانست.
گلرو به کمیته امور سازمان ملل IPU توصیه کرد و افزود: در اصلاح ساختار سازمان ملل، ساختار مجالس ملی و توزیع برابر جغرافیایی مشارکت برابر نمایندگان، بعنوان یک الگو مورد توجه قرار گیرد.
دبیرکل گروه پارلمانی IPU همچنین بر رفع حق وتو بعنوان یکی از اولویت ها در بازبینی مدالیته سازمان ملل و ارکان وابسته به آن تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 4 = شانزده