اخبار

سازمان ملل: از ادامه آتش بس در یمن دلگرم هستیم

نماینده سازمان ملل در امور یمن گفت که از تشدید تلاش ها برای توافق آتش بس گسترده دلگرم شده است، اما تاکید کرد که طرف‌ها باید به دنبال یک فرآیند فراگیر برای یک راه حل سیاسی پایدار باشند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، «هانس گروندبرگ» بیش از سه ماه پس از انقضای پیمان آتش بس اولیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفت: «ما شاهد یک تغییر گام بالقوه» در مسیر درگیری هستیم، اگرچه وضعیت «پیچیده و سیال» باقی مانده است.

درگیری هشت ساله بین ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و گروه حوثی که با تجاوز نظامی سعودی در سال 2015 بدتر شد، ده‌ها هزار نفر را کشته، اقتصاد را ویران کرده و میلیون‌ها نفر را به گرسنگی کشانده است.

یک توافق آتش‌بس با میانجیگری سازمان ملل که در آوریل به توافق رسید و دو بار لغو شد، طولانی‌ترین آرامش نسبی در طول سال‌های جنگ یمن بود، اگرچه دو طرف جنگ اقتصادی را تشدید کردند.

سازمان ملل متحد طرف های جنگ یمن را برای یک توافق گسترده تر تحت فشار قرار داده است که شامل سازوکاری برای پرداخت دستمزدهای بخش عمومی است، البته حوثی ها از آن انتقاد کرده بودند که اعضای نیروهای مسلح را شامل نمی شود.

گروندبرگ که از صنعا، پایتخت تحت کنترل حوثی‌ها صحبت می‌کرد، از دیپلماسی عربستان سعودی و عمان تشکر کرد و گفت که مذاکرات در ماه گذشته «گزینه‌هایی را برای راه‌حل‌های قابل قبول دوجانبه برای مسائل باقی‌مانده» ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *