اخبار

سازمان ملل: رفتار طالبان با زنان می تواند جنایت علیه بشریت باشد

گروهی از کارشناسان سازمان ملل گفته‌اند که رفتار طالبان با زنان و دختران افغان، از جمله با ممانعت از حضور آنها در پارک‌ها و سالن‌های ورزشی و همچنین از تحصیل در دبیرستان و دانشگاه، ممکن است جنایت علیه بشریت باشد.

یک ارزیابی توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، ریچارد بنت، و نه کارشناس دیگر سازمان ملل گفت که رفتار با زنان و دختران ممکن است بر اساس اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی رم، که شامل افغانستان نیز می‌شود، «آزار و اذیت مبتنی بر جنسیت» باشد.

تا کنون، سخنگوی طالبان به درخواست رویترز برای اظهار نظر در مورد ارزیابی کارشناسان سازمان ملل پاسخی نداده است.

کارشناسان در بیانیه ای گفتند: «حبس کردن زنان در خانه به منزله حبس است». آنها افزودند که این احتمالاً منجر به سطوح بالاتر خشونت خانگی و مشکلات سلامت روان می شود. کارشناسان همچنین به دستگیری ظریفه یعقوبی، فعال زنان در اوایل ماه جاری و چهار همکار مرد اشاره کردند.

کارشناسان گفتند که آنها همچنان در بازداشت هستند.

طالبان در اوت 2021 قدرت را از یک دولت تحت حمایت غرب گرفتند. این جنبش می گوید که طبق تفسیر خود از قوانین اسلامی به حقوق زنان احترام می گذارد.

دولت‌های غربی گفته‌اند که طالبان باید رویکرد خود را در قبال حقوق بشر تغییر دهد، از جمله بازگشایی مدارس متوسطه برای دختران، بنابراین امکان به رسمیت شناختن رسمی دولت این جنبش وجود دارد.

در اقدامی جداگانه به نام راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار توقف فوری اجرای شلاق عمومی در افغانستان شدند.

شمدسانی گفت: این اداره در این ماه بسیاری از این گونه حوادث را ثبت کرده است، از جمله یک زن و مرد که به دلیل خلوت غیرقانونی بین خود، هر کدام به 39 ضربه شلاق محکوم شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *