اخبار

سازمان ملل قطعنامه معافیت کمک‌های بشردوستانه از تمام تحریم‌ها را تصویب کرد

 شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه قطعنامه معافیت کمک‌های بشردوستانه از همه رژیم‌های تحریمی سازمان ملل را تصویب کرد.

به گزارش جمعه شب ایرنا از “واشنگتن پست”، سازمان‌های حقوق بشری از جمله صلیب سرخ از تصویب این قطعنامه استقبال کردند.

در رای گیری برای این قطعنامه که با حمایت آمریکا و ایرلند معرفی شده است، ۱۴ عضو شورای امنیت به آن رای مثبت دادند. هند که ریاست شورای امنیت در ماه دسامبر را بر عهده دارد به این قطعنامه رای ممتنع داد.

روچیرا کامبوج سفیر هند در سازمان ملل گفت که نگرانی دهلی نو “ناشی از استفاده گروه‌های تروریستی از این معافیت‌های بشر دوستانه” و همچنین “معرفی گروه‌های تروریستی در همسایگی هند، به عنوان سازمان‌های بشردوستانه” است.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل قبل از رای گیری در مورد این قطعنامه در اظهارات خود گفت: همه ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا نهادهای بشردوستانه به آسیب پذیرترین مناطق جهان صرف نظر از محل زندگی آن‌ها، دسترسی داشته باشند.

به گزارش ایرنا، آمریکا درحالی از این قطعنامه حمایت کرده که سازمان ملل در گزارش‌های خود از تحریم‌های یک جانبه این کشور علیه کشورهای مخلف از جمله ایران انتقاد کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرقانونی و ناقض حقوق بشر است.

النا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره تأثیر منفی اقدامات یکجانبه قهرآمیز بر بهره‌مندی از حقوق بشر در گزارش خود گفت: ایران هم‌اکنون مشمول گسترده‌ترین تحریم‌ها است و آمریکا تحریم‌های مالی و تجاری بزرگی را از دهه 1970 علیه این کشور اعمال کرده است و اقداماتی را انجام داده است که ایران را از نظام مالی و تجاری جهان منزوی کند، در همین راستا در سال 2010 بسیاری از بخش‌های اقتصادی را هدف قرار داد، تحریم آمریکا هدفش بانک مرکزی ایران بود.

وی افزود: تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده است از دید شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل قابل توجیه نیست. تحریم‌های یکجانبه به‌شکل اولیه و ثانویه و تهدید به اعمال تحریم‌ها همه این‌ها بحث وضعیت حقوق انسانی را در ایران به خطر انداخته است و این تحریم‌های اعمال‌شده به تحریم صادرات کالاها و تحریم بانک‌های ایران و تحریم غذا و دارو منجر شده که باعث کاهش درآمد دولت و افزایش قیمت‌ها و فقر و افراد آسیب‌پذیر و پناهندگان و زنان سرپرست خانوار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *