اخبار

سفیر ایران در ارمنستان: ایران از صلح پایدار در منطقه حمایت می‌کند

 مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان طی یک سخنرانی در کنفرانس «واقعیت جدید و چهار راه صلح» که به ابتکار موسسه مطالعاتی اوربلی ارمنستان و با شرکت سفرا، کارشناسان منطقه قفقاز از ارمنستان، هند، گرجستان و جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید، با اشاره به روابط دوستانه و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان گفت که روابط ایران و ارمنستان از تنوع خوبی برخوردار است و علاوه بر اینکه تجارت فیمابین در دو سال اخیر به چند برابر رسیده است، دو کشور قراردادهای خوبی در زمینه‌های زیر ساختی و انرژی دارند.

سبحانی افزود: هر چه مسیرهای ارتباطی کشورها بیشتر باشد، فضای تنفس آنان در نظام بین الملل بیشتر خواهد شد، کشورها بیشتر می‌توانند تولید ثروت کنند و این مفهوم جدید قدرت است.

وی با تاکید بر اهمیت استراتژیک کریدور ارتباطی شمال – جنوب که هند را  از طریق بندر چابهار در ایران به  ارمنستان و در نهایت دریای سیاه متصل می‌کند، آن را عامل مهمی در مسیر توسعه و شکوفایی اقتصادی و تجاری کشورهای دانست.

سبحانی نقش هند را در تکمیل هرچه سریعتر طرح توسعه بندر چابهار ، مهم ارزیابی کرد و از پیشنهاد ارمنستان برای مشارکت در این طرح استقبال نمود.

سفیر کشورمان در پایان سخنرانی خود ضمن استقبال از گام‌های جدید دولت ارمنستان برای برقراری صلح و امنیت در منطقه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از صلح پایدار در منطقه حمایت می‌کند.

وی همچنین بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری ارمنستان تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = یازده