کنفرانس ها

سهم تشکل های مردمی در تحقق صلح عادلانه

در نخستین هم اندیشی صاحب نظران و شخصیتهای علمی و دانشگاهی کشور در سال جدید که در مجمع جهانی صلح اسلامی با موضوع پیشبرد صلح عادلانه برگزار شد ،سرکار خانم دکتر افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در رابطه با صلح به ایراد سخنرانی پرداخت.
دکتر لاله افتخاری در ابتدای سخنان خود گفت : ما در دنیا با چهار گروه مواجه هستیم که نقش و جایگاه آنها در حوزه صلح قابل بررسی و تعمق است.
1- گروهی که به نام صلح، جنگ افروزی می کنند
2- گروهی که متشکل از گروههای مردمی و شاید هم برخی نخبگان و هر چند طالب صلح وجویای آن هستند ولی حقیقت صلح را نمی دانند و به جای صلح حقیقی جلب سراب می شوند.
3- گروه سوم مسولین مملکتی و کشوری دولتهای استکباری هستند که نمی خواهند واقعیت صلح را بپذیرند چرا که منافع خود را در زلالی و حقیقت صلح نمی دانند.
4- گروهی که به دنبال صلح واقعی یعنی صلح عادلانه هستند.
دکتر افتخاری تاکید کرد: هدف ما در مجمع جهانی صلح اسلامی و تلاش اصلی ما به عنوان گروه چهارم باید برای گروههای مردمی و نخبگان باشد که به دنبال صلح هستند ولی حقیقت آن را نمی دانند . از اینرو ما باید مفهوم واقعی صلح عادلانه را به آنها بشناسانیم.
وی با بیان اینکه صلح حقیقی و عادلانه همان است که اسلام آنرا بیان می کند گفت: ما گنجینه عظیمی به نام اسلام داریم که باید از آن در جهت توسعه و پیشبرد صلح عادلانه در جهان بهره ببریم.
دکتر افتخاری به ظرفیت های قابل توجه در تحقق و پیشبرد صلح عادلانه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دولتها، تشکلهای مردمی(سمن ها)  و پارلمانها می توانند هرکدام به سهم خود در توسعه و تحقق صلح عادلانه حرکت می کنند.
وی در ادامه از قرآن کریم به عنوان منبعی عظیم و ارزشمند یاد کرد و افزود: می توانیم با دیگر کشورها با زبان قرآن صحبت کنیم و ادیان الهی را به سمت نقطه مشترکمان که همان صلح عادلانه است سوق دهیم و از ظرفیت های فضای مجازی رسانه ای و اینترنت در جهت ارتباط و توسعه مفهوم مشترک نهایت استفاده را ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *