اخبار

شورای عالی سیاسی یمن بر پایان دادن به وضعیت «نه جنگ نه صلح» تاکید کرد

 شورای عالی سیاسی یمن در نشست خود که به ریاست «مهدی المشّاط»، ریاست این شورا برگزار شد، از روند تماس‌های جاری بین یمن و ائتلاف متجاوز سعودی درباره توقف تجاوز به یمن و لغو محاصره تحمیل شده به این کشور و نتایج مذاکرات مطلع شد.

در ادامه این شورا نسبت به ادامه وضعیت نه صلح نه جنگ که ائتلاف متجاوز در صدد ادامه آن در یمن است، هشدار داد و تاکید کرد: اجازه ادامه این وضعیت را نخواهد داد و یمن اقدامات لازم در این خصوص را در زمان مناسب اتخاذ خواهد کرد و نمی‌گذارد، کشور در دام این نقشه ائتلاف متجاوز گرفتار شود.

این نشست بار دیگر بر موضع ثابت و لایتغیر یمن در برابر صلح شرافتمندانه تاکید کرد که از حق حاکمیت و استقلال یمن و وحدت و یکپارچگی آن محافظت کند و از راهکارهای ارائه شده در این چارچوب استقبال کرد.

شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد: صلح در یمن باید از طریق پاسخ به مطالبات شهروندان و در راس آن‌ها پرداخت حقوق کارمندان دولت، گشودن تمام فرودگاه‌ها و بنادر، لغو تمام قید و بندهای وضع شده جهت واردات از جمله واردات مشتقات نفتی و مواد غذایی و دارو از تمام فرودگاه و بنادر از جمله بندر حدیده و فرودگاه بین المللی صنعا محقق شود.

این نشست ضمن تاکید بر جدا بودن پرونده بشردوستانه از پرونده‌های سیاسی و نظامی خاطرنشان کرد که پیشرفت در این پرونده بیانگر موفقیت هرگونه میانجیگری، تماس و گفتگو است.

نشست مذکور همچنین با اشاره به اینکه فداکاری‌های مردم یمن مسئولیت تلاش برای کاهش درد و رنج این مردم را بر دوش مسئولین می‌گذارد، تاکید کرد: لازمه این امر حفظ منابع ملی و ثروت‌های کشور و بهره‌برداری از آنها در راستای منافع یمنی است و در این راستا جلوگیری از غارت ثروت‌های یمن تصمیمی قطعی و جدی است.

در ادامه شورای عالی سیاسی یمن از وضعیت آمادگی نیروهای مسلح یمنی جهت مقابله با هرگونه تهدیدی که امنیت و حاکمیت این کشور را تهدید کند و پاسخ به چشم داشت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در یمن وجزایر و گذرگاه‌های آبی آن آگاه شد.

 یمن هشت سال است که شاهد جنگی نابرابر از سوی شبه نظامیان  دولت مستعفی مورد حمایت ائتلاف متجاوز به یمن به رهبری عربستان سعودی است که تداوم این جنگ باعث کشته و زخمی شدن صدها هزار نظامی و غیرنظامی شده و بحران انسانی در این کشور جنگ زده را رقم زده است.

از سوی دیگر، گروه‌های درگیر در یمن موفق به تمدید آتش‌بس 6 ماهه سازمان ملل نشدند که دوم اکتبر گذشته به پایان رسید، با اینکه در این مدت تلاش‌های بسیاری برای دستیابی به راه حل سیاسی در یمن صورت گرفت، اما تاکنون هیچ‌کدام از این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *