گفتگو

ظفر بنگاش: صلح بایستی فراتر از شعار باشد

مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای” روز جهانی صلح” 30 شهیریور (21 سپتامبر )مصاحبه اختصاصی با ظفر بنگاش محقق مسلمان و مدیر مؤسسه اندیشه اسلامی معاصر در تورنتو کانادا را ترتیب داده که در ذیل به آن می پردازیم:

مجمع جهانی صلح اسلامی : با توجه به شعار امسال مجمع عمومی سازمان ملل در راستای روز جهانی صلح (21سپتامبر2014) که “حق ملت ها بر صلح “می باشد، به نظر شما برای تحقق این حق چه راهکارهایی را می توان پیشنهاد نمود؟

ظفر بنگاش : صلح بایستی فراتر از شعاری باشد که در یک زمان مناسب مطرح می شود. اگر سازمان ملل در مورد استقرار صلح در جهان جدی باشد، بایستی در وهله اول ریشه های بی عدالتی و بی ثباتی در جهان را مورد بررسی قراردهد. متاسفانه، سازمان ملل به ایده الهای خود وفادار نیست. دلیلش ساده است؛ سازمان ملل، یا دقیق تر بگویم، شورای امنیت سازمان ملل، بر اساس بی عدالتی محض بنا شده است چرا که سیاست های آن توسط پنج قدرت دارای حق وتو دیکته می شود. چرا بایستی پنج کشور در جهان تعیین کنند که چه سیاستهایی برای جهان مناسب است؟
معمولا کشورهای دارای حق وتو و متحدین آنها عمده ترین ناقضان قوانین بین الملل هستند. نگاهی گذرا به سابقه شورای امنیت از زمان تاسیس آن در سال 1945 نشان می دهد که امریکا بیشترین استفاده از قدرت وتو را عمدتا برای دفاع از اسراییل در مقابل اجرای عدالت برای جنایاتش کرده است. اگر قانون برای همه یکسان اجرا نشود، صلحی در جهان نخواهد بود. اگر عدالتی نباشد، صلحی نخواهد بود. هرگاه سازمان ملل به اصولش پایبند شود صلح و عدالت در جهان ایجاد خواهد شد. تا آن زمان صلح صرفا شعاری بیش نخواهد بود.
مجمع جهانی صلح اسلامی: با توجه به اهداف و اقدامات مجمع جهانی صلح اسلامی در زمینه برقراری صلح عادلانه در جهان، پیشنهاد شما برای استمرار و نهادینه شدن صلح عادلانه در جهان چیست ؟
ظفر بنگاش : در غیاب حضور یک نهاد جهانی برای داوری مبتنی بر عدالت و صلح در حل منازعات؛ مجامعی از قبیل مجمع جهانی صلح اسلامی از اهمیت بیشتری برخوردارند. مباحث صلح و عدالت آنقدر مهم هستند که نباید رها شوند. تلاشهای مجمع جهانی صلح اسلامی در این راستا بسیار مفیداست.
این فعالیتها بایستی از طریق تعامل با اندیشمندان، دانشگاهیان و فعالین صلح جهانی شود. همچنین از طریق برگزاری کنفرانس در مورد موضوعات مختلف مرتبط با صلح و عدالت می توان اطلاع رسانی کرد. همچنین کسانی که برای صلح و عدالت کارمی کنند بایستی به فوریت این مساله پی ببرند تا قدم های بلندتری بسوی این اهداف بردارند.
قدمهایی که می توان برداشت عبارتند از:
1 – به اندیشمندان و دانشگاهیان بایستی انگیزه داد و آنها را بسیج کرد چرا که آنها ایده ساز هستند و می توانند اندیشه ها و اعمال نسل جوان را شکل بدهند.
2 – مباحث بایستی دقیقا مشخص و تعریف شوند و بر عهده گروهها و افراد گذاشته شوند تا به نتایج دقیق دست پیدا کنیم.
3- اهداف بایستی به روشنی شناسایی تا بتوان راحت تر آنها را دنبال کرد.
4 – آفتها و موانع سرراه رسیدن به این اهداف و همچنین شیوه مرتفع ساختن آنها نیز بایستی شناسایی شوند.
5 – مجمع جهانی صلح اسلامی بایستی به نوشتن کتاب در باره موضوعات مشخص توسط اندیشمندان مبادرت ورزد. بعضی از این مباحث عبارتند از: بررسی ماهیت صهیونیسم و رویارویی با آن، درک ماهیت امپریالیسم وتاثیر ویرانگر آن بر مردم جهان، ظهور ایدیولوژیهای افراطی در میان مسلمانان، مسیحیان و یهودیان و ادیان دیگر و دلایل ظهور آن و همچنین راههای مقابله و چالشهای آن.
6 – یافتن راه حل های مبتنی بر قرآن، سنت و سیره نبوی برای مشکلات و انتشار آنها بصورت مقاله یا کتاب.
7 – کنفرانس ها بایستی در نقاط مختلف جهان برگزار گردند تا تاثیر بیشتری داشته باشند مانند ترکیه، افریقای جنوبی و مالزی.

مجمع جهانی صلح اسلامی:  به نظر شما با توجه به تحولات اخیر در منطقه و جهان ، برای ایجاد جهانی مملو از صلح و امنیت در سطح بین المللی چه الزاماتی وجود دارد؟
ظفر بنگاش : دنیا دستخوش خشونت، خونریزی، بی عدالتی و ستم است. این بدان دلیل نیست که مردم به یکباره دیوانه شده ویا جنگجو شده باشند. جنگ ها توسط کسانی که منافع خاص دارند دنبال  وآغاز می شود که شامل تولید کننده گان سلاح وگروه های جنایتکار می باشد. درک ماهیت این درگیریها و کسانی که پشت صحنه این منازعات هستند قدم اول است.
در سطح جهانی، ما چند مرکز را می توانیم شناسایی کنیم که تضاد منافع دارند:
امریکا در مقابل روسیه در اکراین (و همچنین برای سلطه برجهان)؛ امریکا در مقابل چین برای سلطه مالی (رشد یوان چین در مقابل افول دلار امریکا)؛ ظهور بلوکهای جدید قدرت برزیل، روسیه، چین و هند و سازمان همکاریهای شانگهای که سلطه امریکا را به چالش می کشند. اکثر این منازعات مربوط به چالش هایی می شوند که مرتبط با دلار بعنوان واحد پولی مسلط جهان می باشد.در سطح منطقه ای، خصوصا در خاورمیانه و آسیای جنوبی، رژیم صهیونیستی اسراییل منشا اصلی بی ثباتی است. از زمان پیدایش این رژیم منطقه دستخوش آشوب بوده است. تحولات اخیر چه در سوریه، عراق و لبنان، همه مربوط به حمایت ازرژیم صهیونیستی و تداوم اشغال نامشروع فلسطین می شود.تا زمانی که این سرطان از این سرزمین برداشته نشود، احتمال اندکی برای صلح در منطقه وجود دارد. اما کسانی که در مقابل اشغالگران صهیونیستی دفاع می کنند هدف قرار گرفته اند. نمی توان انتظار زیادی از نهادهای بین المللی از قبیل شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه های بین المللی  داشت، چرا که همه ی این نهادها تحت سلطه همان قدرتهایی هستند که حامی رژیم اسراییل است. حملات اخیر صهیونیست ها به غزه باعث حمایت گسترده از فلسطینی ها شده است. این حملات همچنین ماهیت واقعی رژیم صهیونیستی را نیز برای بسیاری از مردم در غرب آشکار کرد. اکنون فرصت مناسبی است تا افکار عمومی جهان را بر علیه سیاستهای ویرانگر صهیونیسم و امپریالیسم بسیج کرد. ممکن است که مردم به تنهایی نتوانند جلو جنگ طلبان برای آغاز جنگ دیگری را بگیرند، اما میتوان ماهیت واقعی آنها را افشا کرد. این مساله زندگی را بر آنان در انظار مردم خودشان سخت خواهد کرد و بی اساسی ادعاهای دمکراسی و احترام به حقوق دیگران را ثابت خواهد کرد. بعلاوه، اگر این رژیم ها با مخالفت داخلی روبرو شوند، به سختی می توانند سیاستهای ویرانگر خود را برای مردم کشورهای دیگر توجیه کنند.
انتظار استقرار عدالت و صلح از نهادهای بین المللی در شرایط کنونی انتظاری غیر واقعی است.
 

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *