کنفرانس ها

معرفی موانع تحقق صلح عادلانه به جامعه جهانی

هم اندیشی ائتلاف جهانی برای صلح عادلانه با هدف بررسی موانع تحقق صلح عادلانه در جامعه بین المللی و ارائه راهکارهای رسیدن به یک صلح و آرامش واقعی با حضور شخصیتهای فرهنگی- دانشگاهی کشور در مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد.

دکتر کدخدایی حقوق دان و عضو سابق شورای نگهبان با اشاره به روند تاثیر گذار و مثمر ثمر مجمع جهانی صلح اسلامی در معرفی یک ایده صلح مبتنی بر آموزه های اسلامی و فراتر از آن تلاش در جهت توسعه و ترویج آن در سطح جهانی و بین المللی، تحقق صلح عادلانه را آرمان مشترک بشریت عنوان کرد.
دکتر کدخدایی خاطرنشان کرد: با وجود تشکیل نهادها و سازمانهای بین المللی گوناگونی که در زمینه تحقق صلح و ایجاد آرامش در جامعه جهانی شکل گرفته است و ادیان و مکاتب فکری شرق و غرب به آن پرداخته اند اما تصویری که امروز در گوشه و کنار دنیا شاهد آن هستیم با صلح واقعی فاصله  بسیاردارد.
وی با بیان اینکه امروز در میانمار و آفریقای مرکزی شاهد صحنه های رقت انگیز و جنایت های دردناک علیه بشریت  به ویژه مسلمانان هستیم که ثمره ناتوانی جامعه بین المللی در برقراری صلح و آرامش در سرزمینهای اشغالی است اضافه کرد:فرضیه ها و راهکارهایی که غرب برای تحقق صلح ارائه کرده است و سازمانها و نهادهای بین المللی که با هدف تحقق صلح عادلانه شکل گرفته است ،متاسفانه به دلیل عدم اراده کشورهای قدرتمند راه به جایی نبرده است. دکتر کدخدایی به گزارش کوفی عنان، دبیر کل اسبق سازمان ملل اشاره کرد و گفت: در گزارش وی به ناتوانی جامعه بین المللی و رسیدن به صلح واقعی آنطور که در مقدمه منشور سازمان ملل آمده است اشاره شده است و موانعی همچون فقر، بیماری، مواد مخدر و وضعیت نابسامان جوامع مختلف و نظام سلطه به عنوان بخشی از موانع عدم تحقق صلح عادلانه نامبرده شده است.
دکتر کدخدایی افزود: در کنار موارد مذکور، می توان گفت واقعیت چیز دیگری است و آن رفتار دوگانه بلکه چندگانه کشورهایی است که حتی مبانی فکری غربیها و مکاتب خود را در خصوص صلح مورد عمل و اقدام قرار نداده اند و رفتارهایی بروز می دهند که کاملا ناعادلانه، غیر منصفانه و مبتنی بر یک مقوله موهوم به نام منافع ملی است،منافعی که آن را در سلطه بر دیگر دولت ها تعریف می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه منافع ملی تعریف مشخصی ندارد ادامه داد: متاسفانه برخی کشورهای قدرتمند به جای رفتار مبتنی بر عدالت و انصاف همواره بر مبنای منافع ملی خود در تعریفی ستیزه جویانه و توسعه طلبانه یا تهاجمی حرکت می کنند و امروز شاهد آن هستیم که بسیاری از جنایات و فجایع بین المللی توسط آنها و تحت عنوان منافع ملی به وقوع می پیوندد.
دکتر کدخدایی ناتوانی سازمان بین الملل در تحقق صلح در جامعه جهانی را نتیجه عدم پایبندی برخی کشورهای قدرتمند به مفاد و مقررات منشور سازمان ملل دانست و خاطرنشان کرد:
امروز شاهد آن هستیم هرگاه نهادهای بین المللی در جایی قدرت می گیرند تا به نفع جامعه جهانی گامی بردارند این کشورها مسیر دیگری را انتخاب می کنند که شکل گیری گروههای بین المللی از جمله گروه هفت در همین راستا تعریف و تعبیر می شود.
دکتر کدخدایی در پایان با بیان اینکه مجمع جهانی صلح اسلامی باید موانع تحقق صلح عادلانه و رفتارهای دوگانه و اقدامات خودسرانه برخی کشورها را به جامعه جهانی معرفی نماید ،اظهار امیدواری کرد که مجمع جهانی صلح اسلامی با استفاده از ظرفیت هایی که در سطح بین المللی ایجاد کرده است و با کمک صاحب نظران و اندیشمندان داخلی و خارجی بتواند مسیر تحقق یک صلح ماندگار و حقیقی مبتنی بر آموزه های اسلامی را در دنیا هموار سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *