یاداشت ها

میراث ناملموس در گسترش صلح و کاهش منازعات نقش‌آفرین است

 قائم مقام و معاون وزیر میراث‌فرهنگی گفت: امروزه در عصر ارتباطات و سرعت خیره کننده تکنولوژی و دگرگونی مناسبات جهانی، میراث‌فرهنگی و به طور مشخص میراثِ ناملموس می تواند در گسترش صلح، دوستی و کاهش منازعات و درگیری‌ها نقش‌آفرین باشد.

علی دارابی سه شنبه شب در نشست “میراث‌فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی” در اصفهان افزود: پارادایمِ میراث ناملموس را باید به مثابه گفتمانِ قالب بشری برای عبور از سختی‌ها، مصائب و گسترش مهر ، صلح و نوعدوستی برای همه ملت ها فارغ از نژاد، ملیت و مذهب مورد توجه قرار داد.

وی افزود: از همین روست که اگر در عرصه سیاست و مناسبات خارجی، تزاحم و تقابل میان برخی از کشورها وجود دارد اما در عرصه میراث ناملموس همکاری و وِفاق، جایگزینِ آن است.

دارابی گفت: تقویم و ثبت پرونده های چند ملیتی و مشارکتی کشورها با یکدیگر نمونه بارز این نوع همکاریِ سازنده است.

وی اظهار داشت: بیستمین سالگرد تصویب کنوانسیون حفاظت از میرث ناملموس به مثابه سندی هوشمند در راستایِ پاسداری از دستاوردهای عظیمِ انسان در دانش و فن آوری و ترویج ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری است که ما را بر آن داشت به این مناسبت، برگزاری “نشست میراث‌فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی و تأثیرات آن در آسیای مرکزی و غربی با تاکید بر نقش فعالان غیردولتی” را برگزار کنیم.

دارابی گفت: کشورهای مختلف باید تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی چون سیل، زلزله، فرونشست، گردو غبار، بحرانِ آب و ده ها مسئله از این دست را با کمکِ یکدیگر حل کنند تا سیاره زمین با مخاطرات، بحران ها و خسارت‌های های کمتری به نفع زندگی بشری قابل سکونت باشد.

رییس شورای حکام مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی یونسکو گفت: همه ما به خصوص اعضای مرکز میراث ناملموس در آسیای غربی و مرکزی بیش از پیش محتاج همیاری، انتقال تجربه و کمک و یاری به همدیگر هستیم.

وی ادامه داد: میراث ناملموس، ظرفیت پایان ناپذیر و گنجینه بزرگی به عنوان ثروت و دارایی های مشترک همه کشورهای عضو است و هنرِ استحصال از آن برای تاب آوری و تحقق زندگی زیبا انتظاری همگانی است.

وی اظهار داشت: در عصر امروزی، رابطه معناداری میان اندازه دولت و جامعه مدنی وجود دارد. هرقدر اندازه دولت کوچک‌تر و اندازه جامعه مدنی بزرگتر باشد، این نشانه بارزی از یک حکمرانی مطلوب و مدیریت موفق است.

دارابی افزود: امروزه سازمان های مردم نهاد و تشکل های غیر دولتی در بسیاری از جوامع در نقش پیشرانِ ایفای مسوولیت‌های اجتماعی هستند و بر این اساس هرقدر این تشکل‌های غیر دولتی قدرتمندتر، مستقل تر و کارآمدتر باشند به همان میزان برای منافع ملی و مصالح جهانی کاربستِ بیشتری دارند.

دارابی با بیان اینکه عرصه میراث‌فرهنگی جایگاه نقش آفرینی فعالان غیردولتی است، گفت: قوانین، مقررات و سیاست ها باید این امر را تسهیل و یاری کنند و صد البته مدیران و مسئولان عملا آن را مورد حمایت قرار دهند که امیدارم در این نشست ساز و کارهای مناسبی برای تحقق این مهم چاره اندیشی شود.

به گزارش ایرنا به مناسبت سالگرد تصویب کنوانسیون ۲۰۰۳ ناظر به پاسداشت میراث فرهنگی ناملموس، “نشست زیرمنطقه‌ای تخصصی میراث فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی در آسیای غربی و مرکزی با تاکید بر نقش فعالان غیردولتی” از سوی مرکز مطالعات میراث ناملموس در آسیای مرکزی و غربی و با همکاری مرکز بین المللی اطلاع رسانی و میراث فرهنگی ناملموس در منطقه آسیا – اقیانوسیه و همچنین سازمان مردم نهاد “باغ پارسی، میراث زنده”(سازمان مشاور یونسکو)، شامگاه امروز در اصفهان آغاز شد.

در این نشست از متخصصان برجسته آسیای مرکزی و غربی و حوزه آسیا – اقیانوسیه دعوت شده است تا تجارب زیسته خود را با توجه به تشابه اقلیم کشورهای منطقه ارائه دهند.

میراث فرهنگی ناملموس توسط یونسکو بعنوان همتای میراث جهانی یونسکو ترویج می‌شود و تمرکز عمده آن بر جنبه‌های ناملموس فرهنگ است.

یونسکو در سال ۲۰۰۱ با انجام تحقیقی در میان کشورها و سازمان‌های مردم‌نهاد کوشید تا توافق آنان را برای ارائه تعریفی از میراث ناملموس و بستن پیمان‌نامه‌ای در این زمینه بدست آورد که نتیجه آن کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس بود که در سال ۲۰۰۳ به تصویب رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = دوازده