اخبار

نارضایتی امان و قاهره از آمریکا در «العقبه»/ مصر تعویق نشست «شرم الشیخ» را بررسی می‌کند

منابع مطلع فاش کردند که مصر و اردن از آمریکا به دلیل عمل نکردن به تعهداتش در نشست پنج‌جانبه اخیر «العقبه» و تحت فشار قرار ندادن رژیم صهیونیستی برای توقف تنش در اراضی اشغالی ناراضی هستند و به همین دلیل امان و قاهره درحال بررسی تعویق نشست برنامه ریزی شده در «شرم الشیخ» به عنوان یکی از خروجی‌های نشست العقبه هستند.

روزنامه العربی الجدید در این باره نوشت: درحالی قرار است که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا طی امروز (یکشنبه) به منطقه سفر کند که به نظر می‌رسد شور و اشتیاق مصر و اردن درباره تلاش برای دستیابی به توافق در راستای آرام کردن اوضاع در اراضی اشغالی فلسطین و توقف تجاوزات اسرائیل به ملت فلسطین کاهش یافته است.

منابع آگاه از پرونده میانجیگری مصر و اردن میان تشکیلات خودگردان فلسطین و دولت رژیم اشغالگر در این باره فاش کردند که طرف مصری در حال تجدید نظر در برگزاری نشست آتی شرم الشیخ در ماه مارس به عنوان یکی از تصمیمات نشست اخیر العقبه است.

این منابع درباره دلایل این تصمیم مصر گفتند، نارضایتی کاملی از بیانیه پایانی نشست العقبه وجود داشت؛ اما مصر و اردن به امید دستیابی به توافقات بهتر  در جریان اجلاس شرم الشیخ ناگزیر شدند با فرمول به دست آمده موافقت کنند؛ اما همین توافقات نیز توسط رژیم اسرائیل و وزرای تندرو کابینه این رژیم نقض شد.

طبق گفته این منابع، قاهره و امان از نقش دولت آمریکا در نشست عقبه ناراضی بوده و اطمینان دارند که واشنگتن فشار کافی را بر اسرائیل به ویژه در مورد شهرک‌سازی و تهاجم نیروهای اشغالگر به شهرهای کرانه باختری اعمال نکرده است.

این منابع در ادامه تصریح کردند که سرانجام مواضع وزرای دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص اجلاس عقبه و بیانیه‌های صادر شده از سوی آنها مبنی بر عدم به رسمیت شناختن این نشست، طرف مصری را بر آن داشت تا خطوط ارتباطی را با مقامات اردن ایجاد کند و دو طرف سرنوشت نشست شرم الشیخ و احتمال به تعویق انداختن آن را مورد بررسی قرار دهند.

العربی الجدید در ادامه نوشت: اخیرا تلاش‌هایی از سوی اسرائیل برای جلب رضایت قاهره با سوء استفاده از بحران شدید اقتصادی مصر صورت گرفته است و به همین منظور محافل اسرائیلی پیشنهاد سفر هیئتی از تجار اسرائیلی به مصر با هدف بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری در مصر و تزریق سریع سرمایه به این کشور را مطرح کرده‌اند.

طبق اطلاعات این رسانه، مصر به دلیل ترس از پیامدهای احتمالی چنین طرحی، به ویژه در سطح مردمی، کاملا محتاطانه با پیشنهاد اسرائیل برخورد کرده و همین مساله باعث شد پاسخ به این پیشنهاد به تعویق بیفتد.

العقبه اردن یکشنبه شب هفته گذشته (هفتم اسفند) میزبان نشستی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی تحت نظارت اردن، مصر و آمریکا بود.

تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی در بیانیه پایانی مشترک پس از نشست امنیتی و سیاسی «العقبه» بر سر کاهش تنش و توقف موقت احداث و تصویب شهرک جدید توافق کردند.

در همین حال، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن نیز در سخنانی در این باره از برگزاری دور بعدی این نشست در شرم الشیخ مصر خبر داد و گفت: نشست العقبه یک روند سیاسی را بنیان گذاشت که طی یک ماه آینده مجدداً در شهر شرم الشیخ برای پیگیری مذاکرات دنبال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = هجده