مناسبت ها

نامه جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل به دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی

مجمع جهانی صلح اسلامی ماه گذشته با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، از تهدیدهای امریکا و برخی دولتهای غرب در زمینه مداخله نظامی در سوریه ابراز نگرانی کرده واقدام سریع سازمان ملل متحد در متوقف کردن این تهدیدها را خواستار شده بود؛در پاسخ به این نامه جفری فلتمن، همسوئی دبیرکل سازمان ملل متحد با نگرانیهای این مجمع در مورد تمامیت ارضی سوریه را اعلام کرد.
این مجمع که یکی از نهادهای مردم نهاد بین المللی و فعال در پیگیری گفتمان صلح عادلانه در جهان است، در نامه مذکور نسبت به پیامدهای این تهدیدها بر نقض صلح و تشدید وخامت اوضاع در منطقه و جهان هشدار داده بود.
جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز  ضمن ارسال نامه ای برای دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، از پشتیبانی فکری و پیگیریهای این مجمع در زمینه منع تهدید نظامی و فرایند سیاسی برای متوقف کردن درگیری و حل وضعیت بحران در این کشور سپاسگزاری کرد.
فلتمن همچنین در نامه خود آورده است که “خشونت های فرقه ای و هجوم مهاجمین خارجی» از موجبات تخریب میراث فرهنگی غنی و زیرساخت های اجتماعی سوریه شده است”.
وی همچنین افزوده است: “ما قویاً از پشتیبانی شما از درخواست دبیرکل در زمینه راه سیاسی برای این بحران تقدیر و سپاسگزاریم”.
وی در خاتمه نامه فوق، اطمینان داده است که “به رغم وضعیت پر هراس در این زمینه، اطمینان سازمان ملل متحد به همه اقدامات ممکن برای کمک به مردم سوریه و خاتمه دادن به خشونت و دستیابی به راه حل سیاسی و همچنین تلاش های بی وقفه برای ارائه کمک های بشردوستانه به کلیه نیازمندان در سراسر سوریه ادامه خواهند داد”.
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، از اقدامات رئیس دفتر اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در راستای هماهنگی برای ارسال نامه و بیانیه های این مجمع برای دبیرکل سازمان ملل متحد نیز تشکر نموده است. به گفته دکتر عامری، مجمع جهانی صلح اسلامی تا کنون بیانیه ها و مکاتبات مختلفی را در زمینه وضعیت صلح عادلانه در جهان تنظیم و از طریق دفتر اطلاعات ملل متحد در تهران، برای آقای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال نموده است.
مجمع جهان صلح اسلامی ابراز امیدواری کرده است که سازمان ملل متحد بتواند ضمن کنترل روندهای یکجانبه گرائی که گاه در برخی از صحنه های تحولات بین المللی رخ می نماید، ظرفیت های این سازمان را به سمت صلح و عدالت بکارگرفته، اولویت کارکردی خود را نه بر پایه منافع قدرتها بلکه بر اساس کرامت حقیقی انسانی و تامین عدالت و صلح عادلانه تعریف نماید و از تکرار وقایع تلخ در برخی از برهه های تاریخ سازمان ملل متحد جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *