مناسبت ها

نامه دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به بان کی مون در باره اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه غزه

دکتر داود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد ، اقدامات گسترده نظامی و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه غزه را ناقض اصول و موازین حقوق بشر و بشردوستانه دانست و آن را تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای تلقی نمود.متن نامه به شرح ذیل می باشد:
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد
سلام علیکم
همانگونه که جنابعالی نیز مستخضرید، 8 روز از اقدامات گسترده نظامی و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی به غزه فلسطین می گذرد، اقداماتی که تا کنون نزدیک به 200 کشته و 1400 زخمی غیرنظامی از جمله شامل کودکان را در شهرها و روستاهای غزه در پی داشته است. این وضعیت که ناقض اصول و موازین حقوق بشر و بشردوستانه بوده است، تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای است و عدم اقدام مناسب سازمان ملل متحد در اجرای فصل هفتم منشور و در واکنش به اقدامات مذکور، مایه نگرانی است.
با توجه به اقدامات جنابعالی به ویژه در نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد، درخواست مجدد از شورا برای اقدام فوری ضروری خواهد بود. با درنظر گرفتن اختیارات جنابعالی به عنوان دبیرکل ملل متحد و در صورت ناتوانی شورا در اتخاذ اقدام موثر، تقاضا دارد بر مبنای قطعنامه «اتحاد برای صلح»، مراتب توجه مجمع عمومی به منظور اتخاذ تصمیم مناسب در این زمینه و تضمین صلح و امنیت بین المللی جلب گردد.
این مجمع با درنظر گرفتن مسئولیت همگانی تحقق ماده 1 منشور ملل متحد و با تاکید بر لزوم امعان نظر جدی سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین المللی مربوط و همچنین مسئولیت همه دولتها و دیگر اعضای جامعه بین المللی در تضمین صلح و عدالت به ویژه حق تعیین سرنوشت ملتها مقابله با جنگ تجاوزکارانه، تعقیب و مجازات جنایتکاران جنگی، انتظار دارد که ضمن تقویت تلاشهای حرفه ای دبیرکل ملل، تدابیر و سازوکارهای حقوقی و قضائی بین المللی نیز در راستای متوقف کردن جنایات رژیم صهیونیستی بکارگیری شود. به پیوست، بیانیه این مجمع در همین رابطه که به تاریخ 4 مرداد ماه 1393 صادر شده است، تقدیم حضور می گردد./.
پیشاپیش قدردانی خود را از توجه و تلاشهای جنابعالی ابراز می دارد.
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی
داود عامری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *