اسلاید شو, کنفرانس ها

نشست حقوق بشر ،ایران ستیزی و دیپلماسی عمومی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی با عنوان «حقوق بشر، ایران ستیزی و دیپلماسی عمومی» پیش از ظهر امروز (پنجشنبه 26 آبان‌ماه) با حضور برخی از سفیران و رایزن‌های فرهنگی سابق و کارشناسان مسائل خاورمیانه و اموربین‌الملل در سالن‌همایش‌های موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

داود عامری، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی 

ایران ستیزی را یک سیاست اعلامی از سوی دشمنان نظام به ویژه رژیم صهیونیستی، دولت آمریکا و وابستگان آن‌ها در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: راهبرد ایران‌ستیزی با مولفه‌های گوناگون به دنبال تصویرسازی غلط از فرهنگ ایرانی اسلامی و ایجاد تنفر و تهدید نمایی و تضعیف قدرت ایران در توسعه ارتباطات آن است.

عامری محورهای ایران‌ستیزی را برشمرد و گفت: گزارش‌سازی و تصویرسازی از نقض حقوق بشر در ایران، تهدیدنمایی هسته‌ای ایران در منطقه و جهان، تهدیدنمایی از ایران برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی (حمایت از جبهه مقاومت) تهدیدنمایی ایران با بزرگ کردن قدرت نظامی و موشکی و در نهایت تصویر سازی غلط درباره حمایت ایران از تروریسم موضوعاتی است که دشمن بر پایه آن‌ها به ایران‌ستیزی در جهان دامن می‌زند.وی بیان داشت: ایران‌ستیزی در جهان پیامدهایی را به دنبال داشته است، از جمله می‌توان به ائتلاف‌سازی از مخالفان جمهوری اسلامی، تاثیرگذاری بر تنظیم سیاست‌های همسایگان، فشار به داخل و مردم برای وارد کردن فشار بر دولت و نظام، بهانه تراشی برای کمک کردن به صهیونیست‌ها و موارد دیگر از جمله این پیامدها هستند.دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در جای دیگر از صحبت‌های خود به موضوعات اغتشاشات اخیر در ایران پرداخت و عنوان کرد: تجربه نشان داده است که مسائل حقوق بشری موجب فعال شدن گسل‌های داخلی ایران شده و اجماع داخلی را برهم می‌زند. اغتشاشات اخیر را باید از دو نگاه داخلی و خارجی بررسی کرد. در بررسی مهندسی اغتشاشات در داخل که از سوی دشمنان اتفاق افتاد می توان به این موارد اشاره کرد: «جعل خبری و رسانه‌ای و برجسته‌سازی آن، طراحی خط عملیات روانی مشخص و مکمل، ساخت گسست‌های اجتماعی و با برنامه برای اقشار مختلف به صورت مدیریت شده، استفاده از ظرفیت‌های مجامع بین‌المللی برای تحقق اهداف، جهت دادن به شعارها به سوی رهبری و نظام ارزشی و منابع قدرت نظام برای عصبی کردن نیروهای مدافع، استفاده مدیریت شده و اثر بخش از رسانه‌های دیداری و شنیداری و شبکه‌های تلویزیونی، تلاش برای مسلح کردن اغتشاشگران و توسعه اقدامات خشن، وادار کردن نظام به برخورد غیره ارادی، توسعه و مدیریت نافرمانی‌های مدنی و انتخاب روش‌های پرهزینه و کم هزینه در کنار هم، تلاش برای دوقطبی سازی مختلف فرهنگی و اجتماعی، استفاده از هوش مصنوعی و ربات‌های اینترنتی برای هماهنگ‌سازی و تقویت اقدامات مجازی و سایبری.”

محسن پاک آیین

دبیر نشست و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی

محسن پاک‌آیین سفیر سابق ایران در آذربایجان و عضو شورای راهبردی «مجمع جهانی صلح اسلامی» با اشاره به اغتشاشات اخیر در ایران، گفت: در گذشته بر روی این مسئله تاکید شده بود که اگر غرب بخواهد جایگزینی برای موضوع هسته‌ای ایران پیدا کند و فشارها را علیه کشور افزایش دهد، حتما موضوعات حقوق بشری را مطرح می‌کند.وی عنوان کرد: رویه غربی‌ها تاکنون این بوده است که علیه حقوق بشر در کشور هر سال بیانیه‌ دهند. آن‌ها امسال وارد مرحله عملیاتی درباره حقوق بشر شده‌اند. مقام معظم رهبری از سال 1397 به بعد موضوعات حقوق بشر آمریکایی را به عنوان یک نگاه راهبردی و خاص در دولت‌ها مطرح کردند. این موضوع نشان می‌دهد که ایشان همواره به موضوعات حقوق بشری توجه داشته‌اند.

دکتر الهام امین زاده

 استاد دانشگاه معاون حقوقی دوره ریاست جمهوری اسبق

الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس جمهوری‌سابق و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست با اشاره به مطرح شدن موضوعات حقوق بشری در جهان امروز گفت: در جوامع به طور معمول افراد حقوق فردی خود را به حقوق جمعی خود ترجیح می‌‌دهند. با این وجود افراد برای حفظ منافع خودشان تلاش می‌کنند که حداقل‌هایی را هم برای افراد دیگر هم قائل می‌شوند. در واقع دیگران برای آنکه بتوانند به منافع خود دست پیدا کنند برای دیگران حداقل‌هایی را قائل می‌شوند. هرچقدر جامعه بشری متمدن‌تر شود، انتظار می‌رود که نسبت احترام به حقوق دیگران بیشتر باشد. در جوامع متمدن انتظار می‌رود که تسهیم منابع، رفاه و برخورداری‌ها رشد بیشتری داشته باشد.  این عوامل به علاوه کرامتی که برای همه انسان‌ها وجود دارد باید منتهی شود به یک حقوق بشری فاخر که در جامعه وجود داشته باشد. بنابراین حقوق بشری که مورد گفتگو است؛ حقوق بشر اجتماعی است تا سیاسی.

وی با اشاره به اسلامی که در کشور وجود دارد، عنوان کرد: بدون هیچ گونه تفسیری اگر به آیات قرآن کریم، حکمت‌های نهج‌البلاغه، نامه‌ها حضرت امیر (ع) به کارگزارانی که در ولایت تحت امر ایشان بودند، آموزه‌های حقوقی امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه و آموزه‌های حقوقی امام جعفر صادق (ع) و آموزه‌های ائمه هدی (ع) مراجعه کنیم با یک منشور کبیر یا حقوق بشر اسلامی روبرو می‌شویم. این آموزه‌ها نه تنها برای حکمرانان؛ بلکه برای مردم و رابطه آنان با جامعه قابل استفاده است. آموزه‌های حقوق بشر اسلامی رابطه میان افراد با یکدیگر، جامعه و خانواده را تبیین کرده است. علاوه بر این موضوعات حقوق بشر اسلامی رابطه‌ افراد را در زمان جنگ با احشام، زمین‌های کشاورزی، اماکن غیر نظامی تبیین کرده است. بر همین اساس نزول احکام اسلامی نه فقط مربوط به زمان نازل شدن احکام وحی؛ بلکه باران رحمت الهی همچنان بر جوامع بشری در حال بارش است. هر جامعه‌ای با توجه به عرف و سنت خودش به نحوی این حقوق را استنتاج می‌کند.

امین زاده  با اشاره به حقوق بشر غربی اظهار داشت: در غرب با تکیه بر غرب گرایی و با تکیه بر اینکه اومانیسم محور حقوق بشر غربی است از اجتماعی بودن حقوق بشر در جامعه جهانی در حال فاصله گرفتن است. هسته‌های خودخواهی و منیت به علاوه رفتارهای منحط؛ مانند بی‌بند و باری‌های اخلاقی، آزادی‌های سطحی و زودگذر همه این موضوعات با نگاه‌های فردگرایی خودخواهانه همراه شده است. این موضوع یک استعمار جدید را با ماهیت اومانیستی رقم زده است. این موضوع هویت سیاسی و فرهنگی جوامع غیر غربی و به ویژه جوامع اسلامی را هدف قرار داده است و کم کم حکمرانان غربی را به این مسیر کشانده است که به جنگ تمدن‌ها روی آورند. جنگ تمدن‌های (هانتینگتون) به عنوان یک نظریه مطرح شده است. در چنین فضایی حقوق بشر غربی تلاش می‌کند که پیشتازی خود را درباره جوامع بشری به ویژه حقوق زنان، کارگران، کودکان و مهاجران القا کند.

این استاد دانشگاه افزود: خداوند اولین وجودی بوده است که به حقوق زنان توجه کرده است. ما نمی‌توانیم استقلال ایران و عدم تجزیه آن را بدون در نظر گرفتن مادران شهدا ببینیم. توسعه ایران اسلامی بدون در نظر گرفتن زنان دانشمند و فرهیخته ایرانی امکان‌پذیر نیست. بنابراین اسلام بسیار فاخرتر و زیباتر به مباحث حقوق بشری پرداخته است.

وی با انتقاد از حقوق بشر غربی، عنوان کرد: ارمغان حقوق بشری غربی برای زنان این است که به آن‌ها نگاه ابزاری داشته باشیم. غربی‌ها با نگاه فردگرا و اومانیسم به حقوق بشر در حال بازی کردن به عنوان یک قانون‌گذار، دادستان، قاضی و هیات منصفه هستند. غربی‌ها تلاش می‌کنند تا با نگاه مغرضانه و ناقص خود جهانیان را همراه کنند. آن‌ها از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به عنوان ابزار استفاده می‌کنند تا فرهنگ‌های محور مقاومت چه کشورهای اسلامی و غیر اسلامی را تحت تاثیر قرار دهند. امروز با نظام چند چهره حقوق بشری روبرو هستیم. حقوق بشر یکی از ابزارهای جنگ نرم است که اجرا کننده این جنگ خود سازمان‌ها و دولت‌ها و سازمان‌های مردم نهاد هستند. امروز زمانی که موضوع توسعه کشورهای غیر غربی مطرح می‌شود، یک موضوع فراموش شده است. زمانی که از پیشگیری بحران‌های مالی و پولی برای ملت‌های تحت تحریم، صحبت می‌شود، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی تسهیل کننده عدم توسعه هستند. بنابراین، دولت‌های غربی و نهادهای وابسته به آن‌ها حقوق بشر را تا جایی قبول دارند که حقوق مدنی و سیاسی است. آن زمان که حقوق اجتماعی، اقتصادی و حتی توسعه مطرح می‌شود، آن‌ها خود را کنار می‌کشند.

امین زاده با اشاره به مواد حقوق شهروندی در قانون آیین دادرسی، تدوین حقوق شهروندی، قانون اساسی در کشور تصریح کرد: شهروندان در کشور رها نیستند و هیچ فردی نمی‌تواند دلسوزتر از ایرانیان برای حمایت از حقوق ایرانیان باشد.

دکتر علی زارعی نجف دری

 دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان

علی زارعی نجف دری، دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان در این نشست با اشاره به موضوع بحران اخیر در کشور عنوان کرد: در زمان بحران آنچه موضوعیت دارد؛ تعیین راهبرد، راهکار، چگونگی اقدام، رصد، بازخوردگیری و استمرار است. اگرچه پرداختن به مبانی در زمان خودش لازم است. اغتشاشات اخیر در ایران دو خاستگاه خارجی و داخلی دارد. خاستگاه خارجی آن نظام سلطه جهانی است. در این اغتشاشات دشمنان خارجی آشکار وارد این جریان شدند. در بحران‌های قبلی این موضوع را نداشتیم. خاستگاه خارجی این اغتشاشات بسیار پررنگ است. خاستگاه خارجی این اغتشاشات بر خاستگاه داخلی آن در اولویت قرار دارد. درباره خاستگاه داخلی بر اساس مطالعات میدانی باید گفت که پایگاه اجتماعی خاصی را نمی‌توان برای آن تعریف کرد. در واقع این افراد رهاشدگان در جامعه هستند.وی افزود: باید ماهیت اغتشاشات برای افراد خارجی تعریف شود. ما در تحولات اجتماعی با پنج مورد روبرو هستیم که عبارتند از: کودتا، رفرم (اصلاحات)، شورش، نهضت و انقلاب. این اغتشاشات از نگاه علوم سیاسی و جامعه شناسی سیاسی در هیچ کدام از دسته‌بندی‌های گفته شده جای نمی‌گیرد.وی افزود: کنشگران ایران مانند سفرا، رایزنان فرهنگی و هیات‌های اعزامی در این موضوع منفعل هستند. کنشگران باید از این انفعال خارج شوند..

 

 

 

دکتر کاظمی

پژوهشکده معاونت برون مرزی صدا و سیما

ایران ستیزی و اسلام هراسی  در ذات و ماهیت خودش بحث نقض حقوق بین الملل را دارد.پیشبرد ایران ستیزی در نقض حقوق بین الملل حقوقی است.بحت حقوق ارتباطات و حقوق بشر.

در نقض حوزه حقوق بشر مهمترین نقطه در اغتشاشات در کانون فعالیت دشمن قرار دارد یک جنگ ترکیبی هدفمند با استفاده از رسانه های گستره با محوربت نفرت پراکنی.در منشور حقوق بشر منع نفرت پراکنی صورت رفته است که باید از این ظرفیت استفاده کرد. بهتر است  از ظرفیت کنوانسیون نفرت پراکنی بهره برد  و در این فرایند یک کنشگر باشیم.در عرصه دیپلماسی عمومی بهترین ابزار چه در داخل و خارج بحث استفاده از دیپلماسی سایبری یکی از شاخص های نوین دیپلماسی  استفاده کرد.

دکتر شوشتری

نماینده سابق در مجلس  و عضو مرکز مطالعات بین الملل

مباحث حقوق بشر یکی از چالش های فراروی نظام  حقوقی و سیاسی ایران است.  در مرحله اول این سوال مطرح می شود که با نظام بین الملل حقوق بشر چگونه می توان روابط را تطبیق داد. کمیسیون حقوق بشر دستاوردهای خوبی داشته است در طبقه بندی اعلامیه جهانی حقوق بشر که کشورهای جهان اسلام در این پروسه غایب بودند نظام داخلی حقوقی ایران چه راهبردی را می تواند با نظام حقوق بشر در جهان داشته باشد. که 3 گزینه وجود دارد .اول  تقابل با نظام جهانی حقوق بشر.دوم انطباق  با نظام حقوق بشر و سوم تعامل مشروط و هوشمندانه و منطقی است .با توجه  و چارجوب قانون اساسی می توان نهاد ملی حقوق بشر را تاسیس کرد. و قانون اساسی جمهوری اسلامی و سیستم حقوقی اسلام بسیار شایسته است.

دکتر سخایی

سفیر سابق ایران در قطر و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی

در ابتدای امر تاکید بر این نکته که بایدن بسیار اصرار دارد که بازگشت به برجام ایجاد شود.با درایت این صورت نگرفت و با نامید شدن در این موضوع به سمت مباحث حقو ق بشر رفتند  غرب به دنبال بهانه بود و خانم مهسا امینی  این بهانه را ایجاد کرد .در این شرایط از دیپلمات های فعال برای ایجاد دوستی استفاده کرد .

دکتر تسخیری

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی  از سازمان ارتباطات اسلامی

در این نشست ایشان بر این نکته تاکید داشتند که نقض حقوق بشر بسیار گسترده است  و در تمامی حوزها دیده می شود .ایتدا امر بدیهی است که برای درمان و اصلاح مشکل باید شناخت دقیق از آن مساله داشت و با استفاده از درمان های علمی و تجربه شده استفاده کرد.و باید از برنامه های دقیق و تجربه شده استفاده کرد.نمونه های از نقض حقوق بشر  می توان به موضوع حوزه سلامت اشاره کرد  تحریم دارویی خود به نوعی نقض حقوق بشر می باشد که خود غربی ها هم این ننگ را قبول ندارند و می گویند که دارو در لیست تحریم ها نمی باشد.

دکتر صفر نژاد

مدتی است ناتو به 30 کشور عضو تکلیف کرده که نیروی ششم که جنگ شناختی معرفی شده است و این اغتشاشات در ایران  نوعی از این موضوع می باشد.در ایران تکلیف شده  در حوزه شناخت جنگ شناختی و هم دفاع جنگ شناختی تلاش بسیاری صورت گیرد. و باید ساختار در ایران تعبیه شود.

ایشان در خصوص دیپلماسی بر این موضوع تاکید داشتند که حوزه دیپلماسی در خارج ازکشور  بسیار مهم است و ان فرد دیپلمات باید 8 حوزه جنگ ترکیبی  را خوب بشناسد. از سخت ترین ابزارها تا نرم ترین را درک و شناخت درستی داشته باشد.

دکتر رحیمی

سفر سابق ایران و کارشناس در حوزه خلیج فارس

هدف اصلی از این جلسه وقوع حوادت اخیر است .شناخت بحران و عبور از بحران بسیار مهم می باشد.برای عبور از بحران باید راهکار ارایه باشد.چالش نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران یک چالش ماهیتی و ساختاری است. این چالش هیچ وقت پایان پذیر نیست و رنگ عوض می کند. حقوق  بشر دیر پا ترین چالش است که ما با غرب داریم .

دکتر اسلامی

مدیر ارشد وزیر امورخارجه وسفیر سابق  ایران در سوئد

انچه مسلم است که غرب مشکلاتی برای ایران ایجاد کرده است به بهانه ای گرانی و ارز و …فعالیت های رسانه های خارجی از جمله من و تو اینتر نشنال و … بحث تغییر جغرافیای ایران مطرح می شود .بعضی از مخالفین نظام بحث رفراندوم را مطرح می کنند. مگر به این راحتی می توان به خواست تظاهر کنندگان رفراندم انجام داد.

دکتر جواد محمدی

عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی  .مدیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

در تمام کشورها نوعا سفیر و دانشجو و ایرانیان هوادر نظام جمهوری اسلامی ایران را داریم که می توانند به ما از ظرفیت های نقض حقوق بشر را به ما اطلاع بدهند.باید ساز و کاری تعبیه شود که این اطلاعت در ستادی جمع اوری شده و هر کجایی علیه ما اقدام کردند ما هم بتوانیم جوابگوی انها و از این ابزارها استفاده کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *