اخبار

نشست مشترک تل‌آویو با سه کشور عربی برای ایجاد «گنبد آهنین سایبری»

رسانه‌های صهیونیستی از نشست مشترک رژیم صهیونیستی با سه کشور امارات، بحرین و مغرب برای ایجاد طرحی عنوان گنبد آهنین سایبری خبر دادند.

 «گابی پورتنوی»  رئیس اداره سایبری رژیم صهیونیستی (INCD) در گفتگو با شبکه «کان»  تلویزیون این رژیم  از نشست مشترک با سه کشور عربی امارات، بحرین و مغرب برای ایجاد طرحی تحت عنوان  «گنبد آهنین سایبری» خبر داد.

گابی پورتنوی  این نشست را «تاریخی» توصیف کرد  و گفت که این نشست با صدور «اعلامیه‌ای از طرف همه طرف‌ها در مورد همکاری اینترنتی علیه دشمنان مشترک» همراه بود.

وی نام این پروژه را «گنبد آهنین سایبری» نامگذاری کرد.

این درحالی است که  اخیرا روزنامه هاارتص در گزارشی فاش کرد، ارتش اسرائیل مدتی است که با معضل بزرگی به نام فرار و ریزش متخصصان فضای سایبری مواجه است و این نیروها به پیشنهادهای وسوسه برانگیز بخش خصوصی پاسخ مثبت داده و ارتش را ترک می‌کنند، همین امر باعث شده است تا ارتش اسرائیل دیگر ظرفیتی برای رقابت در بعد حقوق و مزایا به متخصصان سایبری نداشته باشد.

قرارداد سازش میان بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی در سال 2020  با واسطه‌گری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا امضا شد و این  دو کشور رابطه چندین‌ ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست‌ها آشکار و رسمی کرد.

به دنبال بحرین و امارات، کشورهای سودان و مغرب نیز با حمایت‌های ترامپ به عادی سازی روابط میان خود و رژیم صهیونیستی اقدام کردند.

پیشتر گزارشات اسرائیلی و بین‌المللی به همکاری‌هایی از این دست میان اسرائیل و مغرب به ویژه در زمینه مجهزسازی طرفین به برنامه جاسوسی تهاجمی «پگاسوس» اشاره کرده بودند.

یکی از مهم‌ترین تهدیدات بدافزار جاسوسی پگاسوس، متوجه روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی است، زیرا دولت‌های مخالف با آن‌ها قادرند به طرق گوناگون به گوشی‌های تلفن همراه‌شان نفوذ و آن‌ها را آلوده کنند و عملاً در فعالیت‌های این دسته از افراد، ایجاد اختلال نمایند. بنابراین، این جامعه آماری بیانگر این است که اسرائیل و کشورهایی که از نرم‌افزار پگاسوس استفاده کردند، اهداف خاصی را پیگیری می‌کنند و گرایش این اهداف ضد حقوق بشری است. به عبارت دیگر، این نرم‌افزار در جهت سرکوب مخالفان و منتقدان، نفوذ و فشار بر مقامات دیگر کشورها و ممانعت از انتشار آزاد اطلاعات توسط رسانه‌ها و فعالان به کار گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *