اخبار

نماینده ایران: آمریکا با قلدرمآبی و ریاکاری، رویه‌های قانونی سازمان ملل را نقض کرد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: در جریان پایان دادن غیرقانونی به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل، آمریکا با دیکتاتوری یکجانبه، قلدرمآبی و ریاکاری، رویه‌های قانونی را نقض کرد.

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در کنفرانس وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه 77 بعلاوه چین، این گروه را به عنوان بزرگترین ائتلاف بین دولتی کشورهای در حال توسعه، ابزاری برای تامین منافع جمعی و ارتقای ظرفیت مذاکره‌ی مشترک این کشورها در مسائل عمده اقتصادی بین‌المللی در نظام سازمان ملل دانست.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: اکنون پس از گذشت چند دهه از تاسیس و با وجود موانع و چالش‌های فراوان، گروه 77، رهبری قدرتمندی را از خود نشان داده و ثابت کرده است که همکاری بین‌المللی تنها راه حفظ ارزش‌های مشترک و مقابله با چالش‌هایی است که فراروی کشورهای در حال توسعه قرار دارد.

ایروانی با تاکید بر موضوع اصلی کنفرانس وزرای امور خارجه ی گروه 77 بعلاوه چین، یعنی بررسی چالش‌های کنونی و ایجاد تاب‌آوری در برابر بحران‌های آینده، یکی از مهمترین بحران های کنونی در جهان را خطر اتخاذ رویکردهای یکجانبه در قبال مسائل چندجانبه دانست.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: چنندجانبه گرایی همچنان از همه سو، از جمله از طرف یکجانبه گرایی خطرناک، تحت فشار شدید قرار دارد و نمونه بارز چنین خطری را دیروز در نشست اکوسوک شاهد بودیم که متأسفانه بار دیگر دیکتاتوری یکجانبه، قلدرمآبی محض، ریاکاری، سوء استفاده از قدرت سیاسی، ارعاب و اجبار و نیز بکارگیری استانداردهای دوگانه توسط آمریکا و متحدانش، بر چندجانبه گرایی، رویه های قانونی و حاکمیت قانون فائق آمد و در نتیجه به عضویت قانونی جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن بناحق پایان داده شد.

ایروانی افزود: در پی این ماجراجویی سیاسی، سازمان ملل متحد و ارگان های اصلی آن و ارزش های اساسی ملل متحد از طریق تضعیف اصول منشور و دستکاری آیین کار اکوسوک توسط آمریکا مورد تهاجم قرار گرفت.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: لذا اگر واقعاً به دنبال راه‌حلی برای بحران‌های جهانی هستیم، باید در مقابل این گونه اقدامات یکجانبه و غیرقانونی بایستیم و در غیر این صورت، همه ما، دیر یا زود، با پیامدهای فاجعه بار چنین رویکردی مواجه خواهیم شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: “خوشبختانه گروه 77 بعلاوه چین، همیشه مهمترین بازیگر بین المللی در رد اقدامات یکجانبه قهرآمیز غیرقانونی و تحریم های یکجانبه نامشروع بوده است، اما در این راستا، کشورهای در حال توسعه بیش از پیش نیاز به ارتقای همکاری داشته و باید از تمامی ظرفیت ها و ابتکارات بین المللی و منطقه ای در این زمینه برای تقویت نقش گروه 77 بعلاوه چین به عنوان مهم ترین و کارآمدترین بازیگر بین المللی استفاده مناسبی کرد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت دسترسی بدون مانع کشورهای در حال توسعه به نظام تجارت جهانی و افزایش سهم این کشورها، لزوم پر کردن شکاف های درآمدی و دیجیتالی، تامین منابع لازم برای سرمایه گذاری در اقتصادهای در حال توسعه و نیز تسهیل انتقال فناوری و دانش فنی تاکید و نقش گروه 77 را در ایجاد اجماع و ائتلاف بین المللی در خصوص موضوعات فوق مهم ارزیابی کرد.

وی تصریح کرد گروه 77 باید از ظرفیت های مجامع بین المللی ذیربط برای ارتقای منافع و حقوق کشورهای در حال توسعه و دفاع از آنها در عرصه های مختلف اقتصادی، توسعه ای و بین المللی حداکثر استفاده را ببرد.

به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد روز چهارشنبه بار دیگر شاهد نمایش ضدایرانی آمریکا علیه ایران بود که با دسیسه و فشار سیاسی بر کشورهای عضو شورای همکاری اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) که کمیسیون مقام زن زیر مجموعه آن قرار دارد، به عضویت ایران در این کمیسیون پایان بخشید و بدعتی خطرناک را برای حذف مخالفان پایه گذاری کرد.

بررسی پیش نویس “قطعنامه E/2023/L.4” یا همان قطعنامه سیاسی آمریکا با عنوان «پایان دادن به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن برای بقیه دوره 2022-2026 عضویت آن» روز چهارشنبه به وقت محلی (14 دسامبر 2022 /23 آذر 1401 ) در شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) مطرح شد.

قطعنامه لغو عضویت ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل با 29 رای موافق، 8 رای مخالف و 16 رای ممتنع به تصویب رسید و بدعت و رویه‌ای خطرناک از سوی آمریکا پایه گذاری شد.

آمریکا و متحدان غربی اش یعنی اعضای اتحادیه اروپا و کانادا و کشورهای آرژانتین و شیلی، کلمبیا، گواتمالا، پرو و پاناما به لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل رای مثبت دادند و کشورهایی چون مکزیک، تایلند و تونس رای ممتنع دادند.

کشورهای بولیوی، چین، قزاقستان، نیکاراگوئه، نیجریه، عمان، روسیه و زیمبابوه نیز به قطعنامه پیشنهادی برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل رأی مخالف دادند.

کمیسیون مقام زن، نهادی زیرمجموعه اکوسوک است که از سال 1946 تلاش می‌کند در حوزه چالش‌ها و مشکلات زنان، راهگشا باشد و جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخاباتی شفاف و دموکراتیک و با حمایت گروه آسیا و اقیانوسیه و با رای اکثریت اعضای اکوسوک به عضویت آن درآمده است.

کمیسیون مقام زن سازمان ملل  45 عضو دارد و جمهوری اسلامی ایران براساس رای اکثریت اعضای اکوسوک یعنی 43 رای از 54 رای اعضای این نهاد، از 2022 تا 2026 به عضویت این کمیسیون درآمده بود.

شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (Economic and Social Council) موسوم به اکوسوک(ECOSOC) یکی از شش رکن اصلی سازمان ملل بوده و مسئولیت رسیدگی به امور اجتماعی، اقتصادی و امور مرتبط با کارگزاریهای تخصصی سازمان ملل را برعهده دارد.

اکوسوک در حال حاضر دارای 54 عضو است و آخرین بار جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال 2019 میلادی به مدت سه سال به عضویت آن انتخاب شده بود که دوره اش سال گذشته به پایان رسید.

گروه دوستان منشور ملل متحد شامل 19 کشور از آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین روز چهارشنبه به وقت محلی در سخنانی در نشست بررسی قطعنامه سیاسی آمریکا برای خاتمه عضویت ایران در کمیسیون مقام زن، نسبت به نقض منشور ملل متحد و آیین کار شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد (اکوسوک) که کمیسیون مقام زن زیرمجموعه آن است، اعتراض کردند.

این گروه اعلام کرد: این اقدام که عملا منجر به محروم کردن یک دولت عضو از اعمال حقوق اولیه خود برای مشارکت در یک ارگان منتخب ملل متحد است را رویه ای خطرناک می‌داند.

گروه دوستان منشور ملل متحد تصریح کرد: درحالی که سازمان ملل متحد بر فراگیری و شمولیت مشارکت همه کشورهای عضو از همه نقاط جغرافیایی تاکید دارد، محروم کردن یک عضو (جمهوری اسلامی ایران) را که با رای اکوسوک و پس از تایید اولیه گروه جغرافیایی آسیا- اقیانوسیه انتخاب شده است، غیرقانونی می داند.

گروه دوستان حامی منشور ملل متحد، اتهامات صورت گرفته علیه ایران برای توجیه خاتمه عضویت کشورمان در این کمیسیون را رد و اعلام کرد که اساسا معیارهای عضویت در این کمیسیون کاملا فنی و تخصصی بوده و مبتنی بر تجربه، تخصص و دانش هر کشور عضو است و بنابراین نسبت به سیاسی کردن نهادهای تخصصی و فنی سازمان ملل از طریق انحراف آن به برنامه های سیاسی مد نظر برخی از کشورها هشدار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *