اسلاید شو, کنفرانس ها

هم اندیشی «بررسی نقش سازمان های مردم نهاد در تقویت دیپلماسی عمومی و فرهنگی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی صلح اسلامی هم اندیشی «بررسی نقش سازمان های مردم نهاد در تقویت دیپلماسی عمومی و فرهنگی» با مشارکت فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی صبح روز پنچشنبه  29 دی ماه در سالن اروند همایش‌های بین‌المللی موزه ملی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این هم اندیشی که با حضور مدیران قریب به ۶۰ سازمان مردم نهاد برگزار شد، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی  داود عامری در سخنانی، ضمن تبیین اهداف این هم اندیشی، نقش سازمان‌های مردم نهاد در عرصه روابط بین الملل، راهبردی و بسیار تاثیرگذار بر شمرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد در بهبود روابط و مناسبات فیمابین کشور‌ها جایگاه ویژه‌ای یافته و موجب همگرایی بیشتر و عمیق‌تر میان دولت‌ها و ملّت‌ها شده است.
داود عامری افزود: اکنون که دشمنان با جنگ ترکیبی و فشار‌های حقوق بشری سعی در محدود سازی روابط کشورمان دارد بهره مندی از دیپلماسی یک راهبرد قطعی برای توسعه اثربخش در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی خواهد بود از این رو نقش سازمان‌های مردم نهاد در پیگیری و پیاده سازی این راهبرد به‌صورت هدفمند، بسیار مهم و انسجام بخش اقدامات مردمی و نخبگی خواهد بود.
الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد گفت : نقش سازمان‌های مردم نهاد در توسعه هدفمند دیپلماسی عمومی و فرهنگی بسیار تاثیر گذار و موجب تحقق انسجام و همگرایی اجتماعی و فکری میان ملت دانست. ما باید فراتر از سمن ها بیندیشیم باید به سمت نهادهای مردمی برویم. این مشارکت مردم خیلی مهم است که می‌تواند از یک کانون بازنشستگی تا تعاونی ها، تشکل ها، اتحادیه ها و انجمن های علمی و غیره باشند و خیلی از ظرفیت های دیگر که در اداره کشور به کار بیایند.در حوزه آسیب های اجتماعی و محرومیت زدایی چقدر این نهادها کار می کند هیچ دولتی نمی‌تواند این خدمات را بدهد. هر جا مردم به صحنه آمدند حماسه آفریدند در کرونا، واکسیناسیون فلج اطفال و غیره که باعث تحسین جهانی شد.هر جا دولت وارد شد مشکلات جدی شد.
مجیدی دبیر کل اتحادیه بین المجالس و رئیس انجمن روابط با یونسکوگفت : سازمانهای مردم نهاد یک تشکل مردمی بوده و ارتباط و تعامل آنها در حل مشکلات کشور ، بسیار تاثیرگذار است. سازمانهای مردم نهاد یکی از مهمترین نیازهای جامعه امروز بوده که پتانسیل و توانمندی آنها ، میتواند نقش موثری در گفتمان نظام و در رسالت دولت در جهت توسعه و تقویت دیپلماسی عمومی و فرهنگی ، ایفا نماید .
حجازی معاون سابق فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مدیر عامل موسسه مطالعات و تحقیقاتی سپیده ماندگار ایرانیان گفت : اهمیت و جایگاه سازمانهای مردم نهاد و نقش تاثیر گذار آنها در روند اجرای مطلوبتر اهداف و برنامه های فرهنگی ،اجتماعی و زیست محیطی و …باید مورد توجه مسئولان کشور قرار گیرد .نیاز است که رویکرد حاکمیت و دولتها در مورد نقش بی بدیل سازمانهای مردم نهاد در اجرای اهداف کلان برنامه های کشور خاصه در حوزه فرهنگی و اجتماعی ، تغییر نماید و باید به این باور برسند که در اجرای برنامه مختلف در سطح بین الملل ، میبایست از ظرفیت‌های سازمانهای مردم نهاد برای اثر بخشی آن بهره مند شد.

 خانم طاهری عضو شورای کانون حقوقی تکریم زن و خانواده در این هم اندیشی گفت : یک خلأ بزرگ در کشور داریم و آن فقدان شورای عالی بین الملل است که باید باید تشکیل دهیم تا در مواجهه با رویکرد مختلف بین المللی جهت اعتبار و آبروی نظام از یک گفتمان واحدی برخوردار بوده باشیم . وی افزود :نقش زنان بسیار مهم و اساسی است اما این سوال مطرح است که چرا در اغتشاشات اخیر رایزن های فرهنگی ما با این مراکز در خارج از کشور ارتباط نگرفته‌اند، با مردم و همینطور سازمان‌های مردم نهاد تماسی نداشته اند و چرا از فرصت ها استفاده نکردند.
خانم صفا وردی«فعال فرهنگی و اجتماعی گفت: اولین مشکل در دیپلماسی عمومی مشکل عدم درک در دیدگاه ها و هنجار هاست ما درکی ازاین نداریم که مخاطبانمان چه ارزش هایی را قبول دارند و چه ارزش هایی را قبول ندارند.ورزشکاران و سلبریتی ها می توانند ظرفیت‌های بزرگی برای ما باشند ولی الان نیستند ما نباید به باطل توهین کنیم اگر توهین کنیم آنها هم توهین میکنند این بر اصول اساسی ائمه اطهار نیست. با طرح مسائلی مثل جاسوسی و امنیت مانع از اقدامات سازمان های مردم نهاد می شوند
محمود محمدی سفیر سابق ایران در الجزایر و فرانسه گفت: نگاه باید این باشد که از تهدید فرصت بسازیم و اگر طور دیگری بیاندیشیم نتیجه نخواهیم گرفت و جو ترس حاکم خواهد شد باید نگاهمان این باشد که سمن ها غیر دولتی اند سازمان های مردم نهاد می توانند خودشان را اداره نمایند و قریب به اتفاق آنان به یکپارچگی میهن و سرزمین شان اعتقاد دارند.

محسن پاک آیین، سفیر سابق ایران در آذربایجان و معاون کانون بازنشستگان وزارت امورخارجه گفت: توجه به نخبگان مهم است و سازمان های مردم نهاد جایگاهی برای حضور این نخبگان است.در ایران سازمانهای مردم نهاد از جایگاه بالایی برخوردار نیست و بیش از اینکه از سازمانهای مردم نهاد فرصت سازی شوند دارند تبدیل به تهدید می شوند. حاکمیت هم حمایتی از این نهادها نمی‌کنند. کانون های بازنشستگان هم با توجه به مقررات دست و پاگیر حکومتی عملاً دارند تبدیل می شوند به اپوزیسیون.
خانم امین زاده معاون سابق رئیس جمهور و رئیس هئیت مدیره موسسه حقوق شهروندی گفت : سمن ها می توانند باعث افزایش سرمایه اجتماعی شوند و در توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور تاثیر داشته باشند. اگر کارهای اصلاحی را در داخل انجام دهیم بقیه کارها درست خواهد شد،.سمن ها در صورتی می توانند مفید باشند که از چرخه های مدیریتی دور باشند و نگاه های مصلح گرایانه داشته باشند.
علی کیهانیانمدیر عامل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی کشور گفت: ما سه هدف را دنبال می‌کنیم ،الف:احیای آرمان‌ها ب_ پاسخگویی مسئولین ج- نهادینه‌سازی مطالبات مردم.نقش سمن ها در دنیا به شکل دوار است و کلیه ارکان تشکیل جامعه حول کانون شکل گرفته است و کارشان در حاکمیت تاثیرگذار است. اغلب سیستم سمن ها و به کارگیری آنها معیوب و غیر استاندارد است.
خانم  بیرانوندمدیر عامل اندیشکده طلوع تمدن گفت :آیا در کل دیپلماسی همگرایی داریم که مکمل آن را عمل کنیم؟ هندسه همگرایی را باید طراحی کنیم. باید شناخت ما نسبت به سازمانهای مردم نهاد بین المللی بیشتر شود تا زمینه همگرایی در جهت توسعه دیپلماسی عمومی و فرهنگی بعمل آید خاصه سازمانهای مردم نهادی که دارای مقام مشورتی هستند ، تا از وجود آنان برای نظام فرصت سازی شود .

خانم  جمالی ، رئیس هیئت مدیره انجمن بین‌المللی زنان پیرو ادیان توحیدی گفت : آن چیزی که در مورد سمن ها پررنگ است و به‌خوبی پیگیری می‌شود بحث مجوز است که سرش دعوا است ولی بعداً هیچ کسی کاری با این سمن‌ها ندارد به سراغشان نمی‌روند نه جایگاهی دارند و نه در حاکمیت نقشی از آنها نمایان است.

در ادامه این هم اندیشی هر کدام از مدیران به ارائه نقطه نظرات خود پرداخته و بر ضرورت استمرار و انسجام بخشی به سازمان‌های مردم نهاد در قالب ایجاد شبکه سمن‌ها تاکید نمودند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *