کنفرانس ها

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح (21 سپتامبر2013) پیامی را ارسال نموده است؛ این پیام در همایش صلح عادلانه در نظام جهانی قرائت شد متن این پیام به این شرح می باشد:
روز جهانی صلح، فرصتی برای انعکاس تاکید مجدد بر اعتقادمان به عدم خشونت و فراخوان آتش ­بس جهانی است. در چنین روزی، از مردم در همه جای جهان می ­خواهیم در نیمروز به وقت محلی به یادبود کشته شدگان درگیریها و بازماندگانی که زندگی خود را با درد و رنج روزانه ادامه می­دهند، یک دقیقه سکوت کنند.
امسال ما بر «آموزش برای صلح» تاکید داریم. آموزش، برای پیشبرد شهروندی جهانی و ایجاد جوامع صلح ­آمیز، حیاتی است.
در ماه ژوئن، ملاله یوسف­زای، دختر مدرسه ­ای پاکستانی که به خاطر مبارزه برای حق آموزش، مورد سوء قصد طالبان قرار گرفت، به سازمان ملل متحد آمد. ملاله گفت: «یک معلم، یک کتاب، یک قلم، می­تواند جهان را تغییر دهد». اینها قوی­ترین سلاح های ما هستند.
به همین دلیل، اینجانب سال گذشته «ابتکار جهانیِ تقدم آموزش» را ارائه کردم. هر دختر و پسری شایسته دریافت آموزش با کیفیت است و حق دارد ارزش‏هایی را فراگیرد  که به آنان کمک کند تا خود را به عنوان بخشی از جامعه جهانی ببینند.
دولتها و شرکای توسعه تلاش می­ نمایند همه کودکان را به مدرسه فرستاده و به خوبی آموزش دهند تا برای زندگی در قرن بیست یکم مجهز شوند. اکنون نقطه عطفی به ویژه در کشورهای مواجه با بیشترین نیازها نظیر کشورهای تحت تاثیر درگیری که محل اقامت نیمی از کودکان فاقد آموزش هستند، فراهم شده است. اما باید کارهای بیشتر و بیشتری انجام دهیم. هنوز پنجاه و هفت میلیون کودک در جهان، از تحصیل محروم بوده و میلیون‏ها کودک نیازمند مدارس بهتر هستند.
آموزشِ فقیرترین و منزوی­ترین کودکان، نیازمند هدایت  سیاسی جسورانه و تعهد مالی  افزون­تر است. در عین حال، اکنون برای نخستین بار در دهه اخیر، کمک‏های مرتبط با آموزش، کاهش یافته است. باید این روند را معکوس کرده، مشارکت‏های جدیدی را ایجاد و توجه بیشتری به کیفیت آموزش بنمائیم.
در این  روز  جهانی صلح، اجازه دهید تعهد نمائیم که به کودکان خود، ارزش بردباری و احترام متقابل را بیاموزیم. اجازه دهید بر مدارس و معلمانی که دنیائی عادلانه و فراگیرِ پذیرای تنوع خواهند ساخت، سرمایه­ گذاری کنیم. اجازه دهید با تمام توان، برای صلح و دفاع از آن مبارزه نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *